Batı Hint Geçit Töreninin Geri Dönüşünün Tüm Renkleri ve Sevinci

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Brooklyn, on yıllardır, kökleri Karayipler’deki köleleştirilmiş insanların kurtuluşuna dayanan bir şafak öncesi hayali olan J’Ouvert ile yaza veda etti, ardından kostümlü geçit törenlerinin alacakaranlıkta dans ettiği Batı Hint Amerikan Günü Geçit Töreni izledi.

Bu İşçi Bayramı gelenekleri, New York City’nin İspanyol olmayan Karayip kökenli yaklaşık 600.000 sakinini temsil eder ve tipik olarak iki milyondan fazla insanı, kökünde Batı Hint Adaları’nın diasporik bağlarını yeniden doğrulamayı amaçlayan bir günlük partiye çeker.

Judy Spauling, solda ve Judy Alvarez, Brooklyn’de J’Ouvert’in başlamasını bekliyor. Kredi… New York Times için Jordan Macy
Duwan Modesto, solda ve Mario Philip, J’ouvert’i kutluyor. Kredi… New York Times için Jordan Macy

Covid-19 pandemisi, kutlamaları son iki yılda bir dizi sanal etkinlik ve daha küçük toplantılar şeklinde küçültmeye zorlarken, J’Ouvert ve gündüz geçit töreni 2022’de orijinal halleriyle geri döndü.

Janet Lewis, J’Ouvert’te. Kredi… The New York Times için Stephanie Mei-Ling

Geçit törenini organize eden Batı Hint Amerikan Günü Karnavalı Derneği’nin yönetim kurulu üyesi Anne-Rhea Smith, bu yılki temanın “hayat” olduğunu söyledi. Pandemi sırasında kaybedilen her şeye – yaşamlar, geçim kaynakları ve geleneklerin paylaşımı – ve ayrıca Batı Hint yaşam tarzının bir kutlamasına bir referanstır.

Bir katılımcı, geçit törenine katılan Gov. Kathy Hochul’un bir görüntüsünü alır. Kredi… New York Times için Malik Rainey

Bayan Smith, “Bu bizim gururumuzla ilgili,” dedi. “Kendimize nasıl bakıyoruz. Kendimize nasıl saygı duyuyoruz. Bir halk olarak kendimizi nasıl taşırız ve yönetiriz.”

Bu yılki J’Ouvert – “gün doğumu” anlamına gelen Fransızca bir kelime – geçmişte olduğu gibi resmen sabah 6’da başlasa da, şamandıralar East Flatbush’tan festivalin başlangıç rotası olan Grand Army Plaza’ya gece yarısından hemen sonra başladı. .

Yolculuk önceki yıllara göre daha sakindi: Şamandıralar birden fazla polis kontrol noktasından geçerken çelik tavalar çoğunlukla sessizdi. Ancak gün doğumundan sonra, geçit töreninin başlamasından birkaç saat önce dolu dolu bir kutlamaya dönüştü.

31 yaşındaki Jonathan Miranda, “Ben Trinidadlıyım, bu yüzden buraya gelip müziği duymayı, yemeklerin aromalarını koklamayı ve insanları görmeyi seviyorum” dedi. Kredi… The New York Times için Stephanie Keith

Bazı katılımcılar artan polis varlığını festivalin çılgın geleneklerine bir hakaret olarak görürken, diğerleri bunu memnuniyetle karşıladı.

Jersey City, NJ’den 49 yaşındaki David Eccleston, “Bu farklı bir sahne, daha fazla polis varlığı” dedi. “Ama onlara ihtiyacımız var.”

Birkaç yürüyüşçü, bu yılki kalabalığın daha küçük göründüğünü belirtti. Ancak Central Islip, NY’den 31 yaşındaki Jonathan Miranda eğlendi. Her ikisi de ortaya çıkan Belediye Başkanı Eric Adams ve Vali Kathy Hochul ile el sıkışmak bir bonus oldu.

Miranda, “Ben Trinidadlıyım, bu yüzden buraya gelip müziği duymayı, yemeklerin aromalarını koklamayı ve insanları görmeyi seviyorum” dedi. “İşçi Bayramı’nda yapılacak bir kaç şey.”