Bir Atın Çöküşü, New York Şehri’nin Araba Gezileri Hakkındaki Tartışmayı Yeniden Ateşledi

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Dehşete kapılmış izleyiciler, geçen ay Midtown Manhattan’da bir caddede devrilen bir fayton atının etrafında toplandı. Atın sürücüsü çılgınca onu uyandırmaya çalışırken – polis memurları onu soğutmak için hortumlarla püskürttü – kalabalık o anı cep telefonlarıyla kaydetti.

Kaldırımda ince ve eğilimli atın videosu, şimdi sakinlerden, ünlülerden ve politikacılardan New York’ta 150 yıldan uzun süredir var olan at arabası endüstrisini yasaklama çağrılarını yeniden alevlendirdi. Manhattan bölge savcısı olayı araştırıyor ve Kent Konseyi’nin önündeki bir tasarı, arabaları elektrikli versiyonlarla değiştirecek.


Seksen mil kuzeyde ve Manhattan’dan bir dünya uzakta, Ryder adlı düşmüş at, yanında küçük bir keçiyle çimenlik bir çiftlikte iyileşiyor. Çok sayıda sürücü için bir yaşam biçiminin sonunu harekete geçirmiş olabilecek bir hayvan için sessiz bir emeklilik ya da – kime sorduğunuza bağlı olarak – yaklaşık 200 at akranının kurtuluşu.


Ryder adında bir at, Ağustos ayında bir Manhattan sokağında yere yığıldı. Kredi… L2FTV/Freedomnews.tv

Varoluş savaşları, ziyaretçileri Central Park’ta saatte yaklaşık 165 dolara gezintiye çıkaran şehrin turizm taşımacılığı endüstrisi için yeni değil. Belediye Başkanı Bill de Blasio’nun yönetiminin “ilk gününde” yasaklama kampanyasına karşı çıkma vaadinden, Amerikan Hayvanları Önleme Derneği’nin kurulduğu 1866’ya kadar – kurucusundan ilham alan – hepsini yıprattı. at arabasının kötüye kullanılması.


Ancak günümüzün tehditleri güçlü görünüyor: sirklerden rodeoya kadar çalışan hayvanlara olan zevkini kaybeden bir halk ve büyük hayvancılığın gerçeklerine aşina olmayan kentleşmiş bir izleyici kitlesi. 59. Cadde’de toynak çeken büyük atlara hayran kalabilecek olanlar bile, kolikli veya korkmuş bir atın görüşünü artırabilen kayıt cihazlarıyla donanmış durumda – uzmanlara göre bu koşullar, ister bir otlakta ister bir şehir caddesinde olsun, herhangi bir atın başına düşebilir. stratosfer.

Şirket için bir keçisi olan Ryder, şimdi Manhattan’ın dışında bir çiftlikte yaşıyor. Kredi… The New York Times için Lauren Lancaster

İtiraz edenler, endüstrinin doğası gereği sömürücü ve suistimal edici olduğunu, kaydedilen ihlallerin sayısı nispeten az görünse de, şehrin atları güvende tutmak için tasarlanmış birçok düzenlemesinden kaçınmaya meyilli olduğunu söylüyor. Arabaların modasının geçtiğini söylüyorlar ve New York’u Chicago, Montreal ve onları yasaklayan diğer birkaç şehre katılmaya çağırıyorlar.


At arabalarının elektrikli versiyonlarla değiştirilmesine ilişkin yasayı çıkaran Queens’li bir Demokrat olan Meclis Üyesi Robert F. Holden, “Kalbi olan herkes bu atların istismar edildiğini ve acı çektiğini görebilir” dedi. “Bu, şu anda yaptığımız ve ortadan kaldırılması gereken bir barbarca eğilim daha.”


Sürücüler ve yandaşları, geçimlerinin bağlı olduğu hayvanları için yaptıklarında ısrar ediyorlar. Her yıl sadece bir avuç kaza ve hastalık olduğunu ve bunların yüksek düzeyde düzenlenmiş bir endüstride bile kaçınılmaz olduğunu söylüyorlar.

Araba endüstrisinin sözcüsü Christina Hansen, atların arabalara ve binalara ait olmadığı fikrinin yanlış olduğunu söylüyor. Manhattan’da ahırda üç atı süren Bayan Hansen, “İnsanlar atların nasıl olduğunu, neler yapabileceklerini unuttu” dedi.

“Central Park’ta insanlara birçok yer vermekten fazlasını yapıyoruz” diye ekledi. “Biz, insanlığın atlarla olan ortaklığıyla bu canlı bağlantıyız.”

Üç Katlı Ahır

Sürücü Christina Hansen, fayton atı Billy ile Manhattan’daki West 38th Street’teki West Side Livery Stables’da. Kredi… New York Times için Lucia Vazquez

West 52nd Street’teki alçak tuğla bir binanın ikinci ve üçüncü katlarında şehrin yaklaşık 90 at arabası yaşıyor. Hepsi Manhattan’ın Batı Yakası’ndaki New York’taki üç ahırdan biri. İçeride, hayvanların ahırların her katına erişmek için tırmanması gereken kauçuk kaplı rampa dışında diğer birçok ahır için geçilebilir. “Doğada buna ‘ denir TepeBayan Hansen yakın zamanda yaptığı bir gezide yokuşta yürümenin atlar için doğal olmadığı eleştirilerine yanıt verdi.

Gerçekten de Manhattan ahırları birçok pastoral ahırdan daha düzenli ve daha donanımlı görünüyor: Ahırdaki atları hedef alan elektrikli fanlar tepede dönüyor ve otomatik suluklar her bir oluğu dolduruyor. 24 saatlik bir programda ahır ellerinin dönüşümlü vardiyaları ile taranır ve süpürülür.


Hayvan refahı savunucularını rahatsız eden şey, ahırların eksikliğidir: Atların özgürce koşabileceği herhangi bir yer. Şehir, her hayvanın yılda beş hafta tatil yapmasını zorunlu kılarken, kentsel evlerinde bu atlar için “katılım” olarak bilinen mera veya çayır yoktur.


People for the Ethical Treatment of Animals sözcüsü Ashley Byrne, “Hayatlarına herhangi bir zenginlik veya neşe katacak her şeyden mahrum bırakılıyorlar” dedi.

Taşıma endüstrisinin destekçileri aynı fikirde değiller: 2015 yılında bir grup Manhattan fayton atının stres düzeylerini ve şehir zorunlu tatildeki meslektaşlarını karşılaştıran bir çalışma yürüten bir veteriner olan Dr. Joseph Bertone, “Bu insanbiçimlendiriyor” dedi. Kaliforniya’daki Western University College of Veterinary Medicine’de o zamanlar at tıbbı profesörü olan Dr. Bertone’un bağımsız olarak finanse edildiğini söylediği çalışma, Midtown tezgahlarındaki atların, tanıdık olmayan tarımdaki atlara göre daha az kimyasal stres belirtisi gösterdiğini gösterdi. tatil ayarı.

Dr. Bertone bir röportajda, “Şehirlerdeki insanlar vahşi bir hayvan olduklarını düşünüyorlar ve değiller” dedi. “Bu yaşam tarzına çok alışmışlar ve alışkanlıkla çok mutlular.”

‘Nasıl acıdığını bilemezsin’

Araba atları, on dokuzuncu yüzyıldan beri New York’ta ziyaretçileri büyüledi. Kredi… New York Times için Lucia Vazquez

Genellikle at sahipleri tarafından istihdam edilen bağımsız yükleniciler olan sürücüler, şehrin 68 arabasını çekmek için genellikle iki veya daha fazla atı döndürür. Bunlar, vardiyaların ne kadar süreceğini, çalışmak için çok sıcak, nemli veya soğuk olduğunda ve hatta soğuk olduğunda hayvanların ne tür bir battaniye giymeleri gerektiğini belirleyen diğer birçok at takibinden daha katı olan at refahı kurallarına tabidirler. İhlaller para cezasına tabidir ve atlı taksi şoförü ehliyetinin askıya alınması veya iptali ile sonuçlanabilir.

Taşıma ruhsatı veren şehrin Tüketici ve İşçi Koruma Departmanından alınan veriler, bilgilerin mevcut olduğu son dönem olan yaklaşık 2013 ile 2017 arasında yaklaşık iki düzine sürücünün ihlalle suçlandığını gösteriyor. Dört yolcu sınırından fazlasını taşımak gibi birkaç sorunla ilgiliydi, ancak çoğu müşteriden fazla ücret almakla veya günlük bir günlük doldurmamak gibi evrak işleriyle ilgili sorunlarla ilgiliydi.


2014’te bir olay, topal bir at çalıştıran bir sürücüyü içeriyordu. Mahkeme kayıtlarına göre para cezasına çarptırıldı ve kamu hizmetine mahkum edildi. Kentin tüketici koruma departmanına göre, lisansı iptal edildi ve geri yüklenmedi.


Sektör ayrıca New York Şehri Polis Departmanı ve Sağlık ve Zihinsel Hijyen Departmanı da dahil olmak üzere beş kurum tarafından denetlenmektedir; hiçbir kurum, yayın zamanına göre ihlaller hakkında kapsamlı ve güncel veriler sağlayamadı. Ancak 2018’e ait bir dizi denetim kaydı, geniş bir uyum gösteriyor gibi görünüyor.

Kaç atın çalışırken yaralandığını veya hastalandığını bilmek mümkün değil; atların sahipleri için herhangi bir bildirim zorunluluğu yoktur.

New Yorkers for Clean, Livable and Safe Streets veya NYCLASS adlı reformları hayata geçirmeyi ve nihayetinde terörü sona erdirmeyi amaçlayan bir savunuculuk örgütü olan Edita Birnkrant, “Olayların boyutunu bile bilmiyoruz” dedi. şehrin at arabası endüstrisi.

Haziran ayında, haber raporlarından ve çevredekilerden olay bilgilerini toplayan NYCLASS’a göre, Freddy adında bir iğdiş ürktü ve trafiğe girdi. Grup, Mayıs ayında Luciana adlı bir kısrağın parkta çöktüğünü söyledi. Yaz boyunca, Midtown ahırında Billy adında bir at öldü. Sebep, şehir sağlık departmanına göre, yaygın ve sıklıkla ölümcül bir at rahatsızlığı olan kolikti.

Ryder’ın kazasının ardından, at arabası endüstrisinin kendisi şehri gözetimi artırmaya çağırdı. Talepleri arasında tam zamanlı bir şehir at veterineri, güncellenmiş kurallar ve sürücüler için eğitim ve Central Park’ta bir at arabası ahırı oluşturulması yer alıyor.

Batı 52. Cadde’deki Clinton Park Ahırları’nın ikinci katında 30 yılı aşkın bir süredir fayton işleten Ariel Fintzi, ihmal suçlamalarını duyduğunda duygusallaşıyor.


67 yaşındaki Bay Fintzi, “Nasıl acıttığını, bize tacizci demenin ne anlama geldiğini bilemezsiniz” dedi. “Gün be gün atlarımızın yanındayız. Bu ne cüret!”


Arabadan Sonra Atlar

At ve fayton sürücüleri Central Park’ta gezinti sunuyor. Kredi… New York Times için Lucia Vazquez

Araba atı sahipleri, hayvanları emeklilikte ya da yeni kalıcı evlere yerleştirmek için her türlü çabanın gösterildiğinde ısrar ediyor. Ancak karşıtları, 2010 yılında çevrimiçi bir müzayedede bir aktivist tarafından bulunan ve bazı teklif sahiplerinin kesime göndermek için at satın aldığı Bobby II Freedom’a benzer vakalara işaret ediyor.

Bobby, toynağına kazınmış sayılarla eski Manhattan fayton atı olarak tanımlandı. Bobby’yi vefat edene kadar Valatie, NY’deki at barınağında tutan bir savunuculuk örgütü olan Equine Advocates’in kurucusu Susan Wagner, “Atları sevdiğinizi söyleyip sonra onlardan bu şekilde kurtulamazsınız” dedi. bu ilkbahar.

Endüstri bu ay at emekliliğini resmileştirme planını açıkladı, ancak bunun nasıl uygulanacağını veya finanse edileceğini belirtmedi.

Sendikaya göre, Ryder’ın Ağustos ayındaki çöküşünden sonra, bir veteriner atın nörolojik bir bozukluk belirtileri gösterdiğini teşhis etti. O zamandan beri, sektörü temsil eden Ulaştırma İşçileri Sendikası Yerel 100, 52. Cadde’deki en büyük ahırına iki ayda bir veteriner ziyaretleri başlattı ve sürücülere atlara ilk yardım ve yaygın rahatsızlıkları nasıl tespit edeceklerini öğretmek için bir veteriner getirdi.

Düştükten sonra Ryder’ı evlat edinen kadın, “Olanlar korkunç bir şeydi” dedi ve çiftliğinde at arabası izne çıktı. İnternette at arabası karşıtı saldırıların hedefi olduğu için adının kullanılmamasını istedi. “Ama bu, her araba sürücüsünün hatalı olduğu veya her araba atının istismar edildiği anlamına gelmez.”

Yanında, gri saçları gözlerini çevreleyen Ryder, yeni evinin bahçesindeki çimleri kırptı, bağlı değildi ve etrafında bir çit olmadan özgürdü.
 
Üst