Bir İnsan Avı Nasıl Açılır: Bir Uyarı, Bir Tweet, Şüpheliden Bir Çağrı

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Günaydın. Bugün Pazartesi. Brooklyn’deki metroya yapılan saldırıdan bir şüphelinin tutuklanmasına kadar New York şehrinin gergin olduğu 31 saate bakacağız. Ayrıca yakında Ulusal 11 Eylül Müzesi’nde sergilenecek bir fotoğraf da göreceğiz, müzede eksik olan bir kurban görüntüsü.

Kredi… Jefferson Siegel, The New York Times için

Şüpheli Brooklyn’in Gravesend bölümüne park ettiği minibüse geri dönmedi ve yola çıktı. başka bir şehir veya başka bir eyalet için. İstese de istemese de arkasında ipuçları bıraktı – polisin bulabildiği minibüsün anahtarı ve üzerinde isim yazan banka kartları. Ve on yıl önce Ohio’da bir satın alma işlemine ait olduğu çabucak tespit edilen bir silah. Alıcı, Frank Robert James adında bir adamdı.

Banka kartlarındaki isim buydu. 62 yaşındaydı ve yakın zamanda Philadelphia’da kalıyordu.

Ancak polis onu bulmak için harekete geçtiğinde, şehirde ortadan kayboldu.

Bunu izleyen insan avı, bu ana özgü bir aciliyete sahipti. Çevredekilerin polisi bir şüpheliye yönlendirdiği, birinin fotoğrafını çekip Twitter’da paylaşım yaptığı bir insan avını hatırlamak zordu. Bir yorumcu, insan avı hakkındaki hikayemizi okuduktan sonra nytimes.com’da “Yardım eden seyirciler için yaşasın” yazdı.

Silah ve şiddet içeren “ülkemizde yaşanan krizden” rahatsız olan Belediye Başkanı Eric Adams gibi, bazı yorumcular silahlara erişimden bahsetti. Avustralya’dan biri, “Her yerde tüm silahları anlamıyoruz” diye yazdı. “Geçmişte ABD’de yaptığım seyahatleri çok severdim ama mühlet değilim şimdi dönecektim – tek okuduğum öfke ve silahlar.”

Metro saldırısı, New York’un yer üstünde kamu güvenliği ve labirenti andıran toplu taşıma sistemiyle ilgili sorularla boğuşmasıyla ortaya çıktı. Ama dikkat çekici bir şekilde başladı: İnşaat işçisine benzeyen biri – sert bir çizgi ve yansıtıcı bir güvenlik ceketi giyen ve bir sırt çantası tutan bir adam – bir metro istasyonuna girdi. MetroCard’ını turnikeden geçirip geçmesine izin vermediğinde, yakındaki bir kabindeki ajan bir düğmeye basarak acil çıkış kapısının kilidini açtı. Adam adım attı. Brooklyn’deki Kings Highway istasyonunda saat 06:12 idi.

Bir noktada, yarım düzine durak ötede, 59. Caddeye ulaşan bir N trenine bindi, saat 8:20 civarında. Evvel tren yine hareket ediyordu, ayağa kalktı ve gaz maskesini taktı. Taşıdığı çantadan bir teneke kutu çıkardı. “Oops,” dedi yakınlarda duran bir biniciye göre. “Benim hatam.”

Araba, bidondan dumanla dolmaya başlayınca, tabancasını çıkardı ve ateş açtı.

Bir sonraki durakta, 36. Cadde istasyonunda, yaralanabilecek olanlar – yaralanmamış olanlar – döküldü. Görünüşe göre silahlı adam onlarla birlikte kaçtı, platform boyunca R’ye bindi ve az önce vurduğu insanlarla aynı trene bindi.

Polis kısa süre sonra onu “ilgili kişi” ve ertesi sabah bir şüpheli olarak adlandırdı.

Chinatown’da okul gezisine giden 17 yaşındaki bir genç, akıllı telefonlarından alarm gelince bankta oturan kilolu bir adam fark etti. Genç Jack Griffin, bankta oturan adamın resimlerde gördüğü adama benzediğini söyledi. Fotoğrafını çekti ve sabah 10:29’da Twitter’da yayınladı. Yaklaşık 30 dakika sonra, daha sonra Crime Stoppers’ı da aradığını söyledi.

Polis birkaç saat sonra geri aradı ve adamı nerede gördüğünü sordu.

Başka bir arama da dikkatlerini çekti. Arayan, adının Frank James olduğunu ve aradıkları adam olduğunu söyledi.

Hava

50’lerde öğleden sonra rüzgarı ve sıcaklıkla birlikte yağmur ihtimaline hazır olun. Sıcaklık 40’lara düşerken yağmur ve rüzgar akşama kadar devam edecek.

alternatif yan park

Perşembe gününe kadar yürürlüktedir (Kutsal Perşembe, Ortodoks).

En son New York haberleri

• İlk bahar fırtınasının Orta ve Kuzey New York’a ve New England’ın bazı bölgelerine yoğun kar getirmesi bekleniyor.

• Tıpkı Buffalo Bonolarının kendileri gibi, takımın 1,4 milyar dolarlık yeni stadyum teklifi de şüphe uyandırıyor.
Kaçırdıysanız diye…

• Yeni lüks kiralama ve apartman dairelerinde kötü inşaat şikayetleri artıyor iki kaotik yıl sonra binalar.

• Brooklyn’de 10 aylık bir bebek fentanil ve eroin kombinasyonundan öldü. Romancı Paul Auster’ın oğlu olan babası, ölümüyle suçlandı.

• Eski Nassau İlçesi yöneticisi Edward Mangano, savcıların “yolsuzluk kültürü”ndeki rolü nedeniyle 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Son bir fotoğraf yerini buldu

Antonio Dorsey Pratt, 11 Eylül’deki 11 Eylül kurbanlarının duvarı için son fotoğrafta solda Müze. Kredi… Ürdün Freeman üzerinden

Yakında Ulusal 11 Eylül’deki fotoğraf duvarında Aşağı Manhattan’daki Dünya Ticaret Merkezi’ndeki Anıt Müzesi tamamlanacak. Tek eksik görüntü izlendi.

Forte Food Service için çalışan ve 11 Eylül 2001’de ilk uçak kuzey kulesine düştüğünde Cantor Fitzgerald’daki kafeteryaya atanan Antonio Dorsey Pratt’i gösteriyor. o gün ticaret merkezinde öldürüldü.

Yıllar boyunca müze, birkaç kurban dışında tüm kurbanların fotoğraflarını bir araya getirdi. 2016’da, bulunacak yedi tane kaldığında, New York Times, İç Güvenlik Bakanlığı yetkililerinin teşkilatın dosyalarından beş fotoğrafı teslim etmesine yol açan bir makale yayınladı. Geçen ay New York Today, Cantor Fitzgerald kafeteryasında da çalışan Albert Ogletree’nin bir fotoğrafı olan kalan iki kişiden birinin keşfini ele aldı.

Pratt’in görüntüsünün 2020’de bulunduğu ve 2006’da dijital bir arşiv projesi başlatan ve saldırıda öldürülen insanların yaklaşık 90.000 fotoğrafını toplayan Voices Center for Resilience adlı başka bir kuruluşa iletildiği ortaya çıktı. 2001’deki ticaret merkezinde, 1993’te oradaki bir bombalamada ölen altı kurban (ve birinin taşıdığı doğmamış çocuk) ile birlikte.

Voices, Pratt’in resmini web sitesinde yayınladı, ancak buluntu pandemide erken kapatıldığında ve daha sonra personel terör saldırılarının 20. yıl dönümü için hazırlanmakla meşgul olduğunda farkedilmeden gitti.

Voices’ın kurucu ortağı ve yönetici direktörü Mary Fetchet, grubun mesleki hizmetler direktörü Jordan Freeman’dan haber aldığını söyledi. 1990’larda Brooklyn merkezli bir konut ve sosyal hizmetler ajansı.

“Onun bir fotoğrafının olduğunu hatırladım,” dedi Freeman, “ama nerede olduğunu bilmiyordum.”

Bir çamaşır dolabında saklanan eşyaları karıştırırken bir ayakkabı kutusunu açtı ve 1990’lardan kalma fotoğraflar gördü. Biri Pratt’in ajansın işlettiği bir atıştırmalık dükkanında süpervizör olarak çalıştığını gösterdi.

“O bir sınıf hareketiydi,” dedi Freeman. “Çok akıllı, çok motive, çok sevecen, arkadaş canlısı, şefkatli. Onu denetleyici bir kapasiteye terfi ettirmemizin nedenlerinden biri, programdaki diğer müşterilerle iyi çalışmasıydı.”

Fotoğrafı taradı ve geçen sonbaharda Voices’a gönderdi. Makale New York Today’de yayınlandıktan sonra, Voices Jordan’dan Voices’a orijinal baskıyı müzeye teslim etme izni veren bir izin aldı ve Fetchet onu müzenin başkanı ve CEO’su Alice Greenwald’a teslim etti.

Müzenin başkan yardımcısı ve baş küratörü Jan Seidler Ramirez, orijinalin duvara monte edilmek üzere kopyalanacağını söyledi. Müze yetkililerinin Voices web sitesinde fotoğrafı gördüklerinde Pratt’in sıcaklığından etkilendiğini söyledi.

“İşte oradaydı, gülümsüyordu,” dedi Ramirez. “Hepimiz bu uzun aramayı nasıl sonuçlandırmanın bir yolu olduğunu düşündük.”

Okuduklarımız

• Bir belgesel dizisi, The dergisinde yayınlanan üç parçalı, 20.000 kelimelik bir araştırmayı genişletmek için yeni malzeme ve arşiv görüntüleri kullanır. New York Times Magazine 2019’da.

• New York’ta kiralık daire bulmak kolay değil. Yakın zamanda yeni bir eve geldiyseniz, bize hikayenizi anlatın.

METROPOLITAN günlüğü

Mükemmel seçim

Sevgili Günlük:

İyi giyimli yaşlı bir kadın, elinde sahte timsah kedi taşıyıcısı taşıyordu. SoHo geçenlerde iki özel kara kediyle tanışmak istedi.

Bir form doldurdu ve ellerini yıkadı, ben de onu kedilerle tanışması için getirdim. Kadına karar verdi ve gerekli evrakları yapmak için oturduk.

Genel olarak kara kedileri tercih edip etmediğini sordum.

Beni baştan aşağı süzdü.

“Hayır canım,” dedi. “Bir tercihim yok. Ben sadece New York’ta yaşıyorum. Her gün siyah giyerim.”

— Diane Mancher

Agnes Lee tarafından resmedilmiştir.
Gönderimleri buradan gönderin ve Metropolitan Günlüğünü buradan daha fazla okuyun.

Burada bir araya gelebildiğimize sevindim. Yarın görüşürüz. — JB

PS Bugünün Küçük Bulmaca ve Spelling Bee . Tüm bulmacalarımızı burada bulabilirsiniz.

Melissa Guerrero, Olivia Parker ve Ed Shanahan New York Today’e katkıda bulundu. Ekibe
[email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.

.