Bir Yahudi Grubunun Çevrimiçi Gözetimi Bir Sinagog Komplosunu Nasıl Ortaya Çıkardı?

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Bir Manhattan sinagogunu vurma tehdidinin erken işaretleri, Cuma sabahı kolluk kuvvetleri tarafından değil, Manhattan’daki bir ofis binasında çalışan bir çevrimiçi güvenlik analisti tarafından tespit edildi.

@VrilGod kullanıcı adına sahip bir Twitter kullanıcısı, analistin olası çevrimiçi tehditleri belirlemek için kullandığı filtreler tarafından yakalanan bir dizi endişe verici tweet yayınladı.

Bir gönderide kullanıcı uyardı: “Cuma günü büyük hamleler yapılıyor.”

Bir başkasında, kullanıcı şöyle yazdı: “Bir Rahibe koca mı olayım yoksa bir sinagogu vurup öleyim mi diye soracağım.”

Başka bir gönderi – “Bu sefer gerçekten yapacağım” – kullanıcının “polis tarafından ölme” isteğiyle birlikte Cuma gecesi saat 22: 00’de gerçekleştirilebileceğini belirttiği saldırı tehdidini pekiştiriyor gibiydi.


Analist bu tweet’leri görünce “alarm zilleri çaldı” dedi, UJA-New York Federasyonu Topluluk Güvenliği Girişimi’ne liderlik eden patronu Mitchell Silber. 21 yaşındaki Christopher Brown ve 22 yaşındaki Matthew Mahrer’in Cuma günü gece yarısından hemen önce Pennsylvania İstasyonunda tutuklanmasıyla sonuçlanan bir polis soruşturmasıyla sonuçlandılar.

Yahudilere ve Yahudi kurumlarına yönelik taciz ve şiddet olayları ülke çapında arttı ve Ye adıyla anılan rapçi Kanye West ve basketbolcu Kyrie Irving gibi ünlülerin sosyal medyadaki Yahudi karşıtı paylaşımları nedeniyle ateş altında kalmasıyla yoğunlaştı. Bu ay, federal müfettişler New Jersey sinagoglarındaki bir güvenlik riski hakkında nadir bir uyarı yayınladılar ve bununla bağlantılı olarak “radikal aşırılık yanlısı görüşlere” sahip bir adamı sorguladılar.

Salı günü, New York’taki şehir ve eyalet yetkilileri, uzun bir Şükran Günü haftasonuna girerken ve 18 Aralık’ta Hanukkah yaklaşırken sinagoglarda ve diğer Yahudi kurumlarında güvenliğin artırıldığını duyurdu.


Amerika’da Antisemitizm

Antisemitizm, en eski önyargı biçimlerinden biridir ve onu izleyenler, artık ülke genelinde yükselişte olduğunu söylüyor.


  • Tehlikeli Zamanlar :Sosyal medyadaki nefret söylemi örnekleri ve bildirilen olayların artmasıyla, bu düşüş Amerikan Yahudileri için giderek daha endişe verici hale geldi.
  • Kanye Batı : Şimdi Ye olarak anılan rapçi ve tasarımcı, son zamanlarda antisemitik yorumlar nedeniyle geniş çapta kınandı. Endüstrilerdeki serpinti hızlı oldu.
  • Kyrie Irving : Nets, antisemitik bir sinemaya bağlantı yayınladığı için “derin özür” sunan basketbolcunun askıya alınmasını kaldırdı. Davranışı, Yahudi hayranlarının çoğunu dehşete düşürdü ve korkuttu.
Vali Kathy Hochul, Eyalet Polisine nefret suçlarının potansiyel hedefi olan topluluklara yönelik izlemeyi yoğunlaştırması ve desteği artırması talimatını verdi. Ayrıca, nefret suçlarından hüküm giymiş kişilerin duyarlılık eğitimi ve öğretiminden geçmesini ve ayrıca içerme ve hoşgörüyü teşvik etmek için eyaletin İnsan Hakları Bölümü altında yeni bir kampanya başlatmasını gerektiren yasayı imzaladı.

New York’ta Polis Komiseri Keecant Sewell, departmanının “hassas yerlere stratejik olarak varlıkları konuşlandırarak” yanıt vereceğini söyledi. Departmanı ve diğer kolluk kuvvetleri tarafından yapılan çalışmalara itibar etti.


Tehdit hakkında yetkililerle temasa geçen Bay Silber’in ekibindeki analistler, “Yahudi, New York, sinagog, öldür, vur ve öl” gibi arama terimlerini kullanarak olası yerel saldırılar için interneti kazıyan filtreleri izliyorlardı. New York Şehri Polis Departmanında eski istihbarat analizi müdürü. Salı günü verdiği bir röportajda, girişimin Pittsburgh’daki 2018 Hayat Ağacı sinagogu saldırısından sonra oluşturulduğunu söyledi.

Filtreler, Twitter ve Facebook gibi ana akım sosyal medya platformlarının yanı sıra 4Chan, 8chan, Gab.com ve Telegraph gibi diğer sohbet forumlarını da aradığını söyledi.

Bay Silber, Cuma sabahı, Bay Brown’a bağlı bir hesaptan gelen tweet’lerin, analistlerinin günlük olarak taradığı çevrimiçi antisemitik gevezeliklerden “eylemden bahsediyorlardı” ve bir saat ve gün içerdiklerini söyledi.

Başlangıçta, tweet’ler tehdidin Long Island’da meydana gelebileceğini belirtti, bu nedenle danışmanlar derhal oradaki kolluk kuvvetlerini uyardı. Silber, öğleden sonra erken saatlerde, güvenlik ekibinin görünüşe göre Bay Brown ile bağlantılı olan ve diğer tehditlerden bahseden ek çevrimiçi profiller bulduğunu söyledi.

Ve öğleden sonra 2’de tehdidin New York City’de olabileceği anlaşıldı ve bu noktada Bay Silber’in ekibi şehir polis memurlarını alarma geçirdi.

“Temel olarak onlara, ‘Çok fazla gelen aldığınızı biliyoruz, ancak buna dikkat etmelisiniz’ dedik” dedi.

Komiser Sewell yaptığı açıklamada, departmanın “kapsamlı istihbarat toplamasının tutuklanmaya yol açtığını” söyledi.


Bakanlığın FBI ile Ortak Terörizm Görev Gücü ve Terörle Mücadele ve İstihbarat Bürosu, “Kolluk uygulama ortaklarıyla birlikte çalışarak, Cuma günü Yahudi cemaatine yönelik gelişmekte olan bir tehdidi ortaya çıkardı ve bilgi toplamak, kimliğini belirlemek için hızla harekete geçti” dedi. arkasındakiler ve zarar verme yeteneklerini operasyonel olarak etkisiz hale getirir.

Cuma günü saat 21:30’da polis memurların cep telefonlarına yaygın bir “gözetleyin” uyarısı ve Bay Brown’ın bir fotoğrafını gönderdi.

Komiser Sewell, tam bir insan avının sürdüğünü ve iki adamın Penn İstasyonu’na girerken gece yarısından önce iki “keskin gözlü” Büyükşehir Ulaşım Otoritesi memuru tarafından tutuklandığını söyledi.

Suçlu olarak silah bulundurmak ve terör tehdidinde bulunmak da dahil olmak üzere ağır suçlarla itham edildiler.

Yetkililer, ayrıca gamalı haç kol bandı ve kar maskesine sahip olduğunu söyledikleri Bay Brown’dan sekiz inçlik askeri tarzda bir bıçak ve 30 mermilik bir şarjörle yasadışı olarak tutulan bir silah ele geçirdi.

Polis, Bay Brown’ın bir akıl hastalığı geçmişi olduğunu ve yakın zamanda New York’a silah almak için gelmekle ilgilendiğini ifade ettiğini söyledi. Bay Brown ayrıca yetkililere beyaz üstünlükçü bir Twitter grubu işlettiğini ve Bay Mahrer’in onun takipçilerinden biri olduğunu söyledi.

Her iki adamın da avukatları Salı günü acil bir yorumda bulunmadı.

Cumartesi günü, Bay Brown polise kendisinin ve Bay Mahrer’in Bay Mahrer’in bir arkadaşı tarafından silah almak üzere Pennsylvania’ya götürülmeden önce, kendisinin ve Bay Mahrer’in “kutsama almak” için Beşinci Cadde’deki St. Patrick Katedrali’ne gittiklerini söyledi.


Analistlerin Cuma günü tespit ettikleri tweet’lerden birinde bir rahibin kutsamasına atıfta bulunulması, onları tehditlerin ciddi olduğuna ikna etmeye yardımcı oldu.

Silber, “Birinin belirli bir zamandan ve belirli bir günden bahsetmesi ve dini bir makama gitmesi, yapmak istedikleri şey için bir düzeyde onay almak istediklerini gösteriyor” dedi. “Ve polis tarafından ölmeye istekli oldukları gerçeği.”

Luis Ferré-Sadurní raporlamaya katkıda bulundu.
 
Üst