Birçok Yahudi II. Dünya Savaşı Askerinin Hristiyan Definleri Vardı. Bu Değişiyor.

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Everett Seixas, Jr., Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tarihsel olarak en önemli Yahudi ailelerden birinden geliyordu.

Bir ata, Amerikan Devrimi sırasında New York’taki en eski sinagoga liderlik etti. Bir diğeri, George Washington’dan, yeni Amerikan cumhuriyetinde Yahudilerin haklarına saygı duyulacağına dair güvence veren ünlü bir mektup aldı.

Bir akraba New York Menkul Kıymetler Borsası’nın kurulmasına yardım etti. Yine bir başkası, “özgür nefes almak isteyen bir araya toplanmış kitlelere” övgüyle Özgürlük Anıtı’nı ünlü bir şekilde onurlandıran şair Emma Lazarus’du.

New York’ta önde gelen bir Yahudi aileden gelen Everett Seixas, Jr., Aralık 1944’te Çıkıntı Savaşı’nda öldürüldü. Cenazesi 75 yıldan fazla bir süre Lüksemburg’da bir haç altında gömüldü. Kredi… Operasyon Benjamin aracılığıyla

Ve sonra Bay Seixas vardı. 1911’de New York’ta doğdu, Columbia Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu, İkinci Dünya Savaşı sırasında orduya katıldı ve Avrupa’da Nazilerle savaşmak için gönderildi, Aralık 1944’te Bulge Savaşı’nda öldürüldü. Lüksemburg’daki bir Amerikan askeri mezarlığında bir Latin haçının altına gömüldüler.

Bay Seixas gibi Yahudi askerlere, savaştan sonra bürokratik karışıklık ve kendi inançlarını ön saflarda gizleme kararları da dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle Hıristiyan cenazeleri verildi. Ancak onlarca yıldır bu pek iyi bilinmiyordu. Bazı aile üyeleri, yabancı ülkelerdeki uzak mezarlıklara gömülen sevdiklerinin haçların altında defnedildiğinden habersizdi.

Ancak son yıllarda, Yahudi askerlerin torunları Amerikan askeri mezarlıklarında yeni dini törenler için lobi yapmaya, Yahudi dualarını okumaya ve Latin haçlarını Davut Yıldızları ile değiştirmeye başladılar. İkinci Dünya Savaşı’ndan Amerikan-Yahudi askerlerini tanımlayan, akrabalarının izini süren ve törenleri planlamaya yardımcı olan bir grup olan Benjamin Operasyonu onlara yardım etti.

Bay Seixas ve ailesini onurlandırmak için yeni bir Davut Yıldızı. Kredi… The New York Times için Valentin Bianchi

Bu hizmetleri dört yıl önce düzenlemeye başlayan grup, geçen ay pandeminin başlamasından bu yana ilk törenlerini yaparak Fransa, Belçika ve Lüksemburg’daki dört mezarlıkta yedi mezarı yeniden kutladı. Everett Seixas’ın mezarı bunlardan biriydi.

Lüksemburg’daki Seixas ailesini temsil eden 29 yaşındaki Jonathan Nathan, “Olduğum kadar etkilenmem beklenmiyordu” dedi. “Onu tanımıyordum ve nasıl biri olduğunu bilmiyorum ama bunu yaparken aramızda bir bağ varmış gibi hissettim.”

Jonathan Nathan, geçen ay Lüksemburg’da düzenlenen bir yeniden kutlama töreninde Seixas ailesini temsil etti. Kredi… The New York Times için Valentin Bianchi

Amatör bir tarihçi olan Shalom Lamm, Fransa’daki Normandiya Amerikan Mezarlığı ziyaretinden yeni dönen bir partide bir arkadaşıyla sohbet ettikten sonra Benjamin Operasyonunu başlattı. Arkadaşı Bay Lamm’a beyaz haç sıraları arasında daha fazla Davut Yıldızı görmeyi beklediğini söyledi. Bu, Bay Lamm’ı Avrupa’daki ABD askeri mezarlıklarında Yahudi mezarlarının olmadığını düşündürdü.

Bay Lamm, “Görünüşe göre biraz OKB’yim ve o gece eve gittim ve uyuyamadım” dedi.

Biraz araştırmadan sonra, Normandiya’daki 9.500 mezarın 149’unun Davut’un Yıldızları ile işaretlendiğini keşfetti. Ancak tarihçiler, savaştaki Amerikan kayıplarının kabaca yüzde 2,6’sının Yahudi olduğunu tahmin ediyor, bu da Normandiya’da çok daha fazla Yahudi gömülü olması gerektiği anlamına geliyordu.

Bay Lamm takıntılı hale geldi: Neredeydiler?

Aramasının “birçok yanlış teoriye” yol açtığını söyledi. Ardından, Normandiya’da bir Latin haçı ile işaretlenmiş rastgele bir mezar seçerek, soy kütüğünü araştırmak için bir asker bulmaya karar verdi.

Benjamin Operasyonu, Liège yakınlarındaki Amerikan Neupré mezarlığına aile üyelerinin huzurunda gömülen askerler Joseph M. Sugarman Jr. ve Kenneth E. Robinson’a saygılarını sunar. Kredi… The New York Times için Valentin Bianchi

Bay Lamm, “Bunu nasıl yaptığımızı söylemekten neredeyse utanıyorum: Adı kulağa Yahudi gelen bir asker aldık” dedi. “Hey, Benjamin Garadetsky çarmıhın altında gömülü, belki Yahudi’ dedik. Ve işte, Yahudi olduğu ortaya çıktı.”

Bay Lamm izini sürdü ve Bay Garadetsky’nin torunlarıyla temasa geçti. Bay Garadetsky’nin askerlik hizmetinden önce Bronx’ta yaşayan ve ailesi Bay Lamm’ın Long Island’daki evinden çok uzakta olmayan bir Yahudi mezarlığına gömülen bir Rus göçmeni olduğunu öğrendi. Bay Garadetsky’nin mezarı 2018’de yeniden adandı. Bundan sonra Bay Lamm, projeye arka planını araştırdığı bu ilk askerin adını vererek Benjamin Operasyonunu başlattı.

O zamandan beri, 20 ülke ve bölgede 26 mezarlık ve 32 anıt işleten Amerikan Savaş Anıtları Komisyonu tarafından yönetilen dünya çapındaki mezarlıklarda yaklaşık iki düzine tören düzenlendi. Komisyonun sözcüsü Alison Bettencourt, 123.000 kişinin mezarlıklara gömüldüğünü ve on binlerce kişinin kayıp anma törenlerinde onurlandırıldığını söyledi.

Bu mezarlardan 121.000’den fazlası bir haçla, 2.200’den fazlası ise Davud Yıldızı ile işaretlenmiştir, ki bu sadece iki mezar taşı seçeneğidir.

Bayan Bettencourt, bir askerin yanlış dini sembol altında gömülmesinin kısmen savaş sisinden kaynaklanmış olabileceğini söyledi. Düşmüş askerler tipik olarak en az üç kez gömülür ve yeniden gömülürdü: daha önce öldükleri yere yakın; savaştan sonra ikinci kez, ordu bu binlerce mezarlığı geçici mezarlıklarda birleştirdiğinde; ve yine resmi mezarlıkların kurulduğu 1948’den sonra.

Belçika’da haçlar arasında bir yıldız. Kredi… The New York Times için Valentin Bianchi

Ancak birçok Yahudi asker de o zamanlar bir askerin dini geçmişi hakkında bilgi içeren künyeler içerdiğinden Hıristiyan olarak geçmeyi seçti. Dünya Savaşı sırasında askerlere etiketler için üç seçenek verildi: Katolik için ‘C’, Protestan için ‘P’ ve İbranice için ‘H’.

Komisyonda tarihçi Ben Brands, “Yahudi askerler, yakalanırlarsa ve künyeleri onları Yahudi olarak damgalarlarsa, özellikle Almanlardan farklı muamele göreceklerine dair çok endişeliydi” dedi. “Yeterli sayıda Yahudi asker Yahudiliklerini sadece düşmandan değil, aynı zamanda resmi kayıtlarının dışında tutarak da gizlediler ve resmi kayıtlar, öldürülmeleri durumunda ordunun devam etmesi gereken şeydir.”

Bazı askerler, diğer Amerikan askerlerinden gelebilecekleri antisemitizmden de korkuyordu.

Virginia’da emekli bir yönetici olan 80 yaşındaki Barbara Belmont, babası Albert bir çatışmada öldürüldüğünde üç yaşındaydı. Künyeleri onu bir Hıristiyan olarak tanımladı. Bay Belmont’un erkek kardeşi daha sonra yeğenine, erkek kardeşinin “erkeklerden biri gibi hissetmek” istediğini söyledi.

“Çok fazla antisemitizm vardı ve o ‘Yahudi askeri’ ya da her neyse olmak istemedi” dedi. “Sadece askerlerden biri olmak istedi.”

Bayan Belmont, hayatını savaştan kısa bir süre önce ailesini New York’tan Kansas City’ye taşıyan bir fotoğrafçı olan babası hakkında bilgi edinmek için harcamıştı. Bayan Belmont, annesinin yeniden evlendiğini ve kısmen yas dönemindeki sosyal normlar nedeniyle ilk kocası hakkında nadiren konuştuğunu söyledi.

“O nesilde, savaştan dönenler bunun hakkında konuşmadılar” dedi. “Askerini kaybeden aileler bundan bahsetmediler.”

Travma ve kayba karşı günümüzde yaygın olan terapötik yaklaşım, 1940’larda bir dul ve onun küçük çocukları için mevcut değildi. Bayan Belmont, babasının mezarını ilk kez ziyaret ettiği ve orada haçı gördüğü 1990’lara kadar ailenin baba tarafından akrabalarıyla bile görüşmedi.

Geçen ay Fransa’daki Lorraine Amerikan Mezarlığı’ndaki bir yeniden adanma törenine de katılan Bayan Belmont, hem babasıyla ilk kez tanışıyor hem de veda ediyormuş gibi hissettiğini söyledi. “Babamın cenazesine gitmiş gibi hissettim” dedi. “Bu bana verebileceğin en büyük hediyeydi.”

Kızlarını, ölen askerlerin ailelerinin buluştuğu ve birbirlerinin törenlerine katıldığı Avrupa gezisine getirdi. Her birinde grup, her askerin mezarı üzerinde Kaddish’i okudu.

Bayan Belmont, her seferinde ağladığını söyledi.

Biz sadece askerimiz için, babam için, dedesi için ağlamadık” dedi. “Bence gruptaki herkes ölen her asker için ağladı.”