Birleşmiş Milletler Gridlock Uzaklaşan Bir Salgının Son İşaretinde Geri Döndü

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Sürücüler mümkünse Midtown Manhattan’dan uzak duruyorlar. Ofise dönen işçiler metroya biniyor ya da otobüs için fazladan zaman ayırıyor. Teslimatlar ertelenir veya iptal edilir.

26 Eylül’e kadar sürmesi beklenen Birleşmiş Milletler çıkmazı geri döndü.

Salı günü 77. BM Genel Kurulu’nun açılış günü, pandemiden bu yana üç yıl içinde New York sokaklarındaki en büyük diplomatik güç gösterisiyle dünya liderleri, yabancı devlet adamları ve büyükelçilerden oluşan kalabalığı siyah araba konvoylarıyla bir araya getirdi.

Düzinelerce sokak kapatma, dolambaçlı yol ve güvenlik kontrol noktası, Birleşmiş Milletler’in merkezinin bulunduğu Midtown Manhattan’da trafiği yavaşlattı. Bazı hoşnutsuz New Yorklular – yaya, bisiklet ve scooter kullananlar dahil – ofislere, okullara ve doktor randevularına gitmek için planlanmamış dönüşler ve geçici çözümler labirentine karıştı.


“Patronum bana önceden dikkat etmemi söyledi; Çılgınca olacak,” dedi Birleşmiş Milletler yakınında inşaat görevlisi olarak çalışan 47 yaşındaki Nik Summers.


Ve öyleydi. Bronx’taki evinden metroya binen Bay Summers, sabah 6’dan önce işe geldi ve polis memurları, güvenliklerini almadan önce kahve almak için aceleyle yakındaki bir kafeye akın ederken, yoğun saatlerde trafiğin yoğun olduğunu gördü. gönderiler.

Pandemi öncesi hayatın normale dönmesini arzulayan ama bunun bedelini unutmuş olabilecek New Yorklular için şimdiye kadarki en büyük sınavlardan biriydi. Pandeminin başlarında büyük ölçüde ortadan kalkan trafik ve tıkanıklık, o zamandan beri geri döndü. Ve bazı mahallelerde, artan araba sahipliği ve bisiklete binme, kaldırım kenarında yemek yeme ve teslimatlardaki pandemi patlaması, her zamankinden daha fazla insanın sokak alanı için rekabet etmesine neden olduğu için eskisinden daha kötü.

New Jersey’den New York’a yapılan büyük geçişlerde – George Washington Köprüsü ve Lincoln ve Holland Tünelleri de dahil olmak üzere – en son verilere göre, 2019’da aynı ay için 10.583.879 araçla karşılaştırıldığında, trafik Haziran ayında 10.532.949 araçla pandemi öncesi seviyelere geri döndü. New York ve New Jersey Liman Otoritesinden elde edilebilir.

Pandemi kısıtlamalarının gevşetilmesi, New York’a son üç yılın en büyük diplomatik gösterisini getirdi. Kredi… New York Times için Jose A. Alvarado Jr.

Genel Kurulun Salı günü toplanmasından birkaç saat sonra trafik, Midtown’un 42. Cadde’den 57. Cadde’ye ve Birinci Cadde’den Beşinci Cadde’ye uzanan geniş bir şeridinde gözle görülür şekilde yavaşladı.


Bazı kavşaklarda, polis memurları ve trafik görevlileri, trafiği hareket ettirerek ve öfkenin alevlenmesini önleyerek sürücüleri el salladı. Birkaç sürücü, diplomatik kimliklerini gösteremedikleri için Doğu 46. Caddeyi ve Lexington Bulvarı’nı terk etmek zorunda kaldı.

41 yaşındaki teslimat kamyonu şoförü Jaime Ayala, caddelerin kapanması nedeniyle özellikle uzun süre park yeri aradığını söyledi. Teslimat rotasından birkaç blok ötede kaldı ve kaldırımdan aşağı yuvarlanmak için paketleri bir arabaya yığmak zorunda kaldı.

Bay Ayala trafik hakkında “Bu çılgınlık,” dedi. “Kontrolüm dışında. Bu konuda yapabileceğim bir şey yok.”

Şehir içi ulaşım ve polis yetkilileri daha önce sürücüleri ve teslimat işçilerini bölgeden uzak durmaya veya en azından sabah 6’dan akşam 7’ye kadar ana trafik saatlerinden kaçınmaya çağırmıştı.

Şehrin ulaşım komisyoncusu Ydanis Rodriguez geçen hafta yaptığı açıklamada, “New Yorklulara, tıkanıklıktan kaçınmanın anahtarının, hedeflerine ulaşmak için yürümeyi, toplu taşımayı veya bisiklete binmeyi denemek olduğunu bildiriyoruz” dedi.

Şehir yetkilileri ayrıca tıkanıklık uyarıları yayınladı – yıllık bir uyarı şehrin muhtemelen en kötü tıkanıklığını yaşayacağı günlerin – tüm hafta boyunca. Kasım ve Aralık aylarındaki yoğun tatil sezonu için uzun süredir verilen trafik sıkışıklığı uyarıları, 2019 yılında yıllık Genel Kurul oturumunu da kapsayacak şekilde genişletildi.


BM binasının çevresinde, sürücüler birbirlerini selamlarken, büyükelçilik sedanları ve SUV’ler kaldırımlar boyunca sıkıştırıldı veya çift park edildi. Bir şoför olan Francis Leckey, sabah Güney Afrika’nın büyükelçisini bıraktıktan sonra, “Aynı, yeni bir şey değil” dedi.


“Güney Afrika’mız var, Gana’mız var, Gabon’umuz var,” diye ekledi Bay Leckey diğer arabaları incelerken. “Orada Pakistan var. Orada olanlar Kanada. Ve orada Namibya var. Ve Botsvana.”

Yine de, tüm trafik baş ağrıları değildi. BM oturumuna geleneksel olarak şehre ekonomik bir ganimet sağlayan toplantılar, partiler ve alışveriş eşlik etti.

Ofis çalışanları ve turistler tam olarak dönmediği için birçoğu hala mücadele eden restoran ve mağazalardaki işçiler, BM kalabalığını görmekten heyecan duyduklarını söyledi.

Salı günü, diplomatik rozetleri olan boyunluklar takan erkekler ve kadınlar, Midtown’da dolaşarak, birden fazla dil konuşarak ve açık hava yemek masalarını doldurdular. Protestocular da dışarıdaydı. Alanın çevresinde, insan hakları ihlallerini kınayan, yanıp sönen dijital ekranlı iki düz yataklı kamyon vardı.

Bir endüstri grubu olan New York City Hospitality Alliance’ın yönetici direktörü Andrew Rigie, Manhattan’daki birçok restoranın bu hafta akşam yemekleri ve partiler için artan rezervasyonlar gördüğünü söyledi.

Bay Rigie, “Sokakların kapanması, trafik sıkışıklığı ve güvenlik nedeniyle bir rahatsızlık olsa da, şehir ve restoran endüstrisi için kritik derecede önemli bir olay” dedi.

Protestocular BM karargahı yakınındaki sokakları doldurdu. Kredi… New York Times için Jose A. Alvarado Jr.

İkinci Cadde’deki bir çiçek ve kahve dükkanının tezgahında, sahibi Remi Kim, Birleşmiş Milletler’e teslim edilecek olanlar da dahil olmak üzere gelen buket siparişlerini almakla meşguldü.

Bayan Kim, “Sadece bir hafta, ama alacağız” dedi. “Kalabalık ve trafikle birlikte hayata dönüyormuşuz gibi geliyor.”
 
Üst