Boğaz Ağrısı

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Boğaz; kavşak bölgesi olduğu için hava yolu ile gelen yahut besinler ile direk temas yoluyla gelen virüs ve bakteriler birinci vakit içinderda buradaki lenf dokuları tarafınca tutularak semptomlar ortaya çıkar. Bunun haricinde burun tıkanıklığı yapan bilhassa alerjik ve viral hastalıklar geniz akıntısı yaparaktan,boğazın tahriş bulunmasına ve beraberinde burun tıkanıklığına bağlı ağız yoluyla alınan havanın boğazı kurutmasına bağlı boğaz semptomları da burun tıkanıklığı semptomlarına eklenir.bir daha mide reflüsüne bağlı mide asitinin boğazı tahriş etmesi sonucunda boğazda yanma ağrı öksürük gıcık üzere semptomlar ortaya çıkar.

Kış aylarında hava kirliliğinin artması sonucunda solunan havanın kirli olması kararı birebir sigarada olduğu üzere boğazı tahriş ederek boğaz ağrısı şikayetlerini artırabilir.

Boğaz ağrısı şikayetini değerlendirirken kesinlikle eşlik eden semptomları da denetim ediyoruz.Örneğin ateş, halsizlik, öksürük, yorgunluk, terleme, burun akıntısı ,burun tıkanıklığı, hapşırık, ses kısıklığı, yutma kuvvetliğü ve balgam kesinlikle boğaz ağrısı ile birlikte değerlendirilmelidir.

Boğaz ağrısı yapan en kıymetli niçinler viral ve bakteriyel niçinlerdir. En sık da viral niçinlerdir.Virüsler içerisinde de en sık görülen İnfluenza, Rino virüs, Adenovirüs, parainfluenza, herpes, Coronavirus, Epstain bar virüs ve coxsaki üzere virüsler sayılabilir.Bakteriler içerisinde ise çoğunlukla streptokoklar etkendir.

Boğaz ağrısının başlangıç hali, eşlik eden semptomlar, hastanın genel durumu ve muayene ile viral-bakteriyel ayrımı yapılabilir.Ampirik tedavi çabucak başlanabilir.Ayrım yapılamayan şahıslarda ve çocuklarda kan analizi ve çeşitli testler yaparak kesin tanıya ulaşılabilir. pek epeyce insan hastalık semptomları başlar başlamaz bunun ilerleyerek ağırlaşmasından korkmaktadır ve bunu engellemek için klâsik ve tamamlayıcı pek fazlaca uygulama yapmaktadır. Hastalıklar genelde burun akıntısı burun tıkanıklığı ve göz yaşarması ile yani rinit ile başlar, daha sonrasında boğaz ağrısı gıcıklanma ve yutma zorluğu eklenerek faranjit oluşur, daha sonrasında ses kısıklığı eklenirse larenjit, ve nihayetinde kuru yahut balgamlı öksürük eklenerek bronşit oluşur.

Sonuç olarak havayolu burundan başlayıp akciğere kadar devam ettiği için hava yolunu etkileyen tüm yerlerde semptomlar ortaya çıkabilir.

Dr. Yavuz Selim Yıldırım,boğaz ağrısının nasıl tedavi edileceğinden bahsetti;

Çoğunlukla viral hastalıklar görüldüğü için evvela viral boğaz ağrısının tedavisinden bahsedeceğim. Viral enfeksiyonlar da antibiyotik başlamak virüslere bağlı etkilenmiş boğaz florasını, bir de antibiyotik vererekten oradaki sağlıklı hücrelerin ziyan görmesine niye olmuş oluruz ve hastalığın uzamasına niye olabilir.Yani gereksiz yere antibiyotik kullanmak boğazın güzelleşmesinden çok kötüleşmesine ve ek öteki hastalıklar ortaya çıkmasına niye olabilir.Bunun için kesinlikle sizi muayene eden tabibin antibiyotik yazmadığı sürece antibiyotik isteyerek ısrarcı olunmaması gerekir.

Antibiyotikler sadece bakterilere bağlı olan boğaz enfeksiyonlarında işe fayda ve güzelleşmeyi hızlandırır.

Viral niçinlere bağlı boğaz enfeksiyonlarında boğazın art duvarı noktalı kabarık ve kızarmış biçimde görülür.Bu kızarıklıklar boğazın kurumasına gıcıklanmasına ve yerken içerken, konuşurken ağrımasına niye olarak sorun olur.Yani viral niçinlere bağlı boğazın art duvarı tahriş olduğunda boğazın kurumasını engelleyecek bol sıvı alınmasına dikkat edilmeli ve gün boyunca en az 1,5-2 litre sıvı tüketilmelidir.bir daha boğazını yumuşatacak yavaşça ılık çay ve ıhlamur üzere içecekler de boğazı rahatlatır.

Özellikle boğazın art duvarı tahriş olmuş bireylerde o bölgeye yapışma özelliği olan ballı pastil ballı boğaz spreyi ballı yiyecek ve içecekler kızarık bölgeyi kapatıp – koruyarak bu bölgenin kurumasını önleyerek Boğaz ağrısının besbelli hafifçelemesini sağlar. bir daha boğaza yapışma özelliği olan tahin-pekmez ve zeytinyağ üzere yağlı ve yapışkan besinler boğazın nemli olmasını sağlayarak güzelleşmeyi hızlandırır.

Virüslere bağlı boğaz mukozasının tahriş olduğu durumlarda bilhassa yapılmaması gereken, boğaza ziyan veren sirkeli limonlu acılı baharatlı zencefilli yiyecek ve içeceklerin tüketilmemesi gerekir! Zira limon asitli olduğu için boğaz mukozasının biraz daha tahriş bulunmasına niye olarak güzelleşmeyi uzatır. bir daha tıpkı biçimde sirke, tuz, acı ve baharat boğaz mukozasının tahriş olmasını artırarak güzelleşmeyi geciktirir ve hastanın semptomlarını kötüleştirebilir.

Sonuç olarak Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım,” Her boğaz ağrısının etkeni birebir olmadığı için; çabucak antibiyotik kullanılmamalı dedi.Bol sıvı alımı sağlanmalı, eşlik eden semptomların tedavisine yönelik mesela ateş düşürücü ağrı kesici ilaçlar ile desteklenerek Güzelleşme hızlandırılabilir. Ve bir daha reflü üzere boğazı tahriş eden asit tedavi edilerek boğaz ağrısı iyileştirilebilir, nargile ve sigara üzere tütün mamüllerinden uzak durulmalıdır.
 
Üst