Bronx Yangından Kurtulanlar Yardım Gecikmeleri İçin Ağıt: ‘Kimse Size Bir Şey Söylemiyor’

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Bazı sabahlar, Nikki Campbell kendini yarım saat tavana bakarken bulur. Kafasının içinde, genç çocuklarının dairelerinin pencerelerinde aşağı yukarı zıpladıklarını, etraflarında alevler toplanırken çığlık attığını, duvarları o kadar hızlı erittiğini görüyor ki boya baloncuklar halinde patlıyor ve siyah duman koridorları dolduruyor.

Binanın dışında durup çaresizce izlerken, “Anne, ne yapacağız” diye bağırıyorlar. “Anne, duman duvarlardan geliyor. Nereye gideceğiz anne? Tuzağa düştük, kapana kısıldık.”

Bronx’ta 19 katlı ekonomik bir konut olan Twin Parks North West’te 9 Ocak’ta çıkan yangında sekizi çocuk 17 kişi öldü ve New York’taki en ölümcül yangın oldu. üç yıldan fazla bir süre içinde.

Bir dizi seçilmiş yetkili, en azından başlangıçta hızla harekete geçti: Cemaatten bağışlar yağdı. Sözler verildi. Televizyonda ücretsiz iPad’ler vaat edildi. Hepsi Batı Afrikalı ailelerden gelen kurbanlar için yapılan toplu cenaze töreninde gözyaşları içinde konuşmalar yapıldı.

Ancak üçüncü kattaki bir apartman dairesinde bir ısıtıcının neden olduğu yangından yaklaşık dört ay sonra, hükümet yetkilileri tarafından vaat edilen yardımın sadece bir kısmı 4.4 milyon dolarlık şehir tarafından yönetilen bir bağış fonundan ne zaman para göreceklerini soran hayatta kalanlara damladı.

Bronx’un bir bölümünü temsil eden Temsilci Ritchie Torres, “Parayı beklemek Godot’yu beklemek gibiydi” dedi.

Twin Parks Northwest’teki yangından kurtulan bazı kişiler, yangından dolayı hala travma geçirdiklerini ve kalıcı onarımların yapılıp yapılmadığından şüphe duyduklarını söyledi. binaya yapılmıştı.

Yerinden edilmiş yaklaşık 150 aileden – bazıları aynı daireyi paylaşıyordu – 90’dan fazlası La Central’a taşınmak için başvuruda bulundu, New York Eyalet Evler ve Toplum Yenileme Ofisi tarafından sağlanan verilere göre, Güney Bronx’ta uygun fiyatlı yeni bir konut geliştirme. Bir sözcü, bu ailelerin 60’tan fazlasının kontrat imzaladığını, kalan kiracıların başvurularının ise beklemede olduğunu söyledi.

Konut Koruma ve Geliştirme Dairesi’ne göre, kullanılan 118 daireden sadece 13’ü oturulamaz durumda. Ajansa göre, bazı aileler Twin Parks’ta kalmayı planlıyor, 47 kişi ise seçeneklerini değerlendirirken hala otel odalarında yaşıyor.

Twin Parks’a dönmeyi reddeden bazıları, kalıcı, keskin duman kokusundan rahatsız olduklarını ve yangınla ilgili anıların peşini bırakmadığını söylüyor. Diğerleri, La Central civarındaki güvenlikten endişe duyuyor; Bina, geçenlerde 16 yaşındaki bir kızın okuldan eve yürürken vurularak öldürüldüğü alana kısa bir yürüyüş mesafesindedir.

Aileler, mobilyadan giysiye, ev eşyalarına kadar yangında zarar gören eşyaları değiştiriyor. Bazılarının hala hastanede akrabaları var. Diğerleri yeni okullara ve işe gidiş gelişlere uyum sağlamak zorunda.

Pek çok kişi, yardım sürecinin dayanılmaz derecede yavaş olduğunu, hayatta kalanlar arasında yalnızca hayal kırıklığını artıran kafa karışıklığı ve bürokratik karışıklıklarla tıkandığını söylüyor.

‘Kimse size bir şey söylemiyor’ dedi hayatta kalanlardan biri.

Ms. 19 yaşındaki oğlu Jamari ile birlikte görülen Campbell, kendisi ve altı çocuğu için uygun bir ev arıyor.

“Benim sorum, şehrim nerede?” Parklar ve Rekreasyon Departmanındaki işinde olan bekar bir anne olan 45 yaşındaki Bayan Campbell’a, çocukları 9 Ocak’ta çılgına dönmüş ve yangın hakkında çığlık atarak onu evlerinden aradığında sordu.

Aile her şeyini kaybetti. Şimdi o ve hepsi hayatta kalan altı genci, binanın yakınındaki bir Ramada otelinde iki küçük odada yaşıyor.

“Bizim için en büyük şey konut bulmak, sonunda yaşayacak bir yer” dedi. “Bir şeyler olmasını sağlamaya çalışıyorum ama bu delilik. Bu delilik. En kötü yanı iletişimsizlik. Neler olduğunu bilmiyorsun. Kimse sana bir şey söylemiyor.”

Ms. Campbell, seçilmiş yetkililere gönderdiği ve hepsinin cevapsız kaldığını söyleyen bir dizi kısa mesaj gösterdi.

Bir vaka çalışanı ile şimdiye kadar yalnızca iki kez e-posta alışverişinde bulunduğunu ve Bölüm 8 statüsüne uygun evlerin bir listesinin kendisine henüz verilmediğini söyledi. Dairelere bakmak için günlerce araba kullandığını, ancak onlara başvurmaya uygun olmadığını keşfettiğini söyledi.

Hayatta kalanlardan bazıları, yangının varlığının hem fiziksel hem de psikolojik olarak hala devam ettiğini ve binada kalıcı onarım yapılıp yapılmadığından şüphe duyduklarını söylüyor.

12. katta oturan Gerald Petrie, kısa süre önce dairesini kontrol etmek için geri döndü.

“Duvarlara Lysol sıkıyorsunuz ama bir süre sonra havalandırmalardan falan geliyor” dedi dumanlı kokuya atıfta bulunarak. “Geri dönüp bronşit veya başka bir hastalığa yakalanmak istemiyorum.”

Walter Williams Jr. tarafından kiralanan altıncı kat dairesine yakın zamanda yapılan bir ziyaret, tüm pencereler açık olmasına ve iki büyük hava temizleyicinin vızıldamasına rağmen kalıcı duman kokusunu doğruladı.

Bay Williams’ın yangın sırasında inerken üç veya dört kişinin üzerinden geçmek zorunda kaldığını hatırladığı merdiven boşluğunda, is lekeli duvarlar beyaza boyanmıştı. Sarı “Dikkat Girmeyin” bandı, yangının başladığı üçüncü katın girişini çaprazladı ve önüne bir güvenlik görevlisi oturdu.

Yangının ardından yerel gruplar yardıma koştu.

“Geri dönüp bronşit veya başka bir hastalığa yakalanmak istemiyorum,” dedi kısa süre önce geri dönen Gerald Petrie. 12. kattaki dairesi ve hava kalitesi konusunda endişeliydi.

Yangından bir hafta sonra, devlet yeni konut bulmak için konut kuponlarıyla ilgilenen CVR Associates adlı özel bir şirket tuttu. yerinden edilmiş sakinler için evler. Binada yaşayan ailelerin çoğu, diğer binalarda kullanılabilecek şekilde ayarlanması gereken uygun fiyatlı konut kuponları kullanıyordu. Devlet ayrıca, sosyal hizmet görevlileri sağlamak ve hayatta kalanlara yardım sağlamak için uzun süredir kar amacı gütmeyen BronxWorks ile de angaje oldu.

Aynı zamanda, Belediye Başkanı Eric Adams ve diğer seçilmiş yetkililer, New Yorkluları, Belediye Binası’nın önceliklerini desteklemek için ayrı bir kâr amacı gütmeyen kuruluş olarak faaliyet gösteren New York City’yi Geliştirmek için Belediye Başkanı Fonu’na bağış yapmaya teşvik ediyorlardı.

Fon, sıradan vatandaşlardan, işletmelerden, kuruluşlardan ve hatta Cardi B ve Fat Joe gibi ünlülerden binlerce dolar bağış ve hizmet aldı. Hemen hane başına 2.250 dolar verdi ve sonra sessizleşti.

Eski bir Twin Parks sakini olan Vercie Pope, hak ettiği konutu bulmakta zorlanıyor.

Gönüllüler ve topluluk grupları, katkılarıyla zaman zaman büyüklük ve hız açısından şehrinkini geride bırakan çalışmalara katıldı: Gambiya Gençlik Örgütü her haneye 5.000 dolar verdi ve Müslüman Cemaat Ağı hanenin büyüklüğüne bağlı olarak 800 ila 4.000 dolar arasında verdi.

Bazı gruplar otellere veya binaya yiyecek bıraktı ve bağışlanan giysi, çocuk bezi ve temel ihtiyaç maddelerini paketledi. Sendikalar da yardım etti.

BronxWorks’ün genel müdürü Eileen Torres, felaketin büyüklüğüne ve yardım etmek isteyen kişi ve grupların sayısına dikkat çekti.

“Bütün bu kuruluşların bir an önce, tanıdığım her grubun ne yapabileceğini anlamaya çalıştığı gerçeği için alkışlanmalı. Bu aileleri desteklemek için yapıyoruz” dedi.

“Bu, belki de 11 Eylül’den beri bir grup insandan hiç görmediğim bir yanıt,” diye ekledi.

Yardım çalışmalarına yoğun bir şekilde katılan Gambiya toplum lideri Şeyh Musa Drammeh, bu duyguları tekrarladı.

Bürokrasi ve karışıklık yardım çabalarını engelledi.

Yukarıda yeni dairesinde görülen Walter Williams Jr., yoluna devam ederken üç veya dört kişinin üzerinden geçmek zorunda kaldığını hatırladı. Yangın sırasında Twin Parks’ta.

Hayatlarını yeniden inşa etmek için devlet ve şehir bürokrasisinin çalılıklarında gezinmeye çalışan kiracılar arasında hayal kırıklığı büyüdü. Hangi örgütün neyi sağlamaktan sorumlu olduğu konusunda aralarında bir kafa karışıklığı vardı.

Mart ayının başlarında, DocumentedNY, Bronx Times ve diğer haber kaynakları, birçok kiracının daha fazla yardım için çaresiz olduğunu bildirdi – Belediye Fonu ne kadar toplandığını söylemedi. (Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak faaliyet gösterdiğinden, Başkanlık Sandığı kitaplarını açıklamak zorunda değildir ve sözleşmelerini denetçiye kaydettirmek zorunda değildir.)

Bu makaleler yayınlandıktan sonra, belediye başkanlığı, fon, yangından sonra para ve ayni bağışlar dahil olmak üzere toplam 4.4 milyon dolar topladı ve nakit yardım, yemek, cenaze hizmetleri ve diğer harcamalar için yaklaşık 940.000 dolar harcandı.

Ayrıca BronxWorks’ün kalan 3 milyon dolarlık nakit yardımı 150’den fazla aileye dağıtacağını ve kuruluşun bir sonraki dönemde devam eden destek için 500.000 dolar alacağını duyurdu. yıl. Bayan Torres, kiracıların hayal kırıklığını ve kayıplarının boyutunu anladığını söyledi, ancak yangından sonraki bir ay içinde her haneye yaklaşık 10.000 dolar değerinde hediye kartı verildiğini de sözlerine ekledi.

BronxWorks’ün şu anda ailelere mobilya kuponları, ev eşyalarının değiştirilmesi, ruh sağlığı ve kanuni hizmetleri, hastanelere ulaşımın ayarlanması ve yeni okullara kaydolma gibi konularda yardımcı olan altı vaka çalışanı var. Ayrıca daha fazla vaka çalışanı işe alıyor ve Twin Parks yardımına ayrılmış bir fiziksel alan kuruyor.

CVR, hayatta kalanların barınma ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyor. Bir devlet sözcüsü, CVR’nin boş yerlerin listelerini sağladığını ve taşınma masraflarını ve komisyoncu ücretlerini karşılamak için ailelerle birlikte çalıştığını söyledi. Ofis, kendi kiraları olmayan bazı sakinlere – örneğin arkadaşları veya aileleriyle birlikte yaşayanlara – ilk kez Bölüm 8’i alma önceliği verildiğini söyledi.

Meclis Üyesi Oswald Feliz, ofisinin de kiracılara yardım etmek için “her saat” çalıştığını söyledi.

“Bronx’ta uygun fiyatlı konut eksikliği, 19 katlı çok katlı binadaki her kiracıya derhal kalıcı konut edinme yeteneğimizi engelledi,” diye bir e-posta yazdı. “Ancak, her kiracı kalıcı olarak yer değiştirene kadar dinlenmeyeceğiz.”

Soldan ikinci Bayan Campbell dahil Twin Parks Northwest’in eski sakinleri, ilerlemelerini tartışıyorlar. “En kötü yanı iletişim eksikliği” dedi.

Yardım süreci, emlak ve devlette üst düzey yetkililer tarafından yürütülen karmaşık bir organizasyonlar ağını içerir.

Belediye Başkanının Fonu uzun zamandır yarı resmi statüsüyle ilgili sorularla uğraşıyor. Aslen 1994 yılında Belediye Başkanı Rudolph W. Giuliani tarafından kurulmuş ve Belediye Başkanı Michael R. Bloomberg’in yönetiminde bir bağış toplama gücü haline gelmiştir. Belediye Başkanı Bill de Blasio’nun görev süresi boyunca, devamsızlık nedeniyle eleştirilen eşi Chirlane McCray tarafından yönetildi.

Şu anki başkan, Bay Adams’ın geçiş ekibine liderlik eden ve şu anda stratejik belediye başkan yardımcısı olan United Way of New York City’nin eski başkanı Sheena Wright’tır. operasyonlar.

Twin Parks’ın diğer iki şirketle birlikte sahibi olan Camber Property Group’un kurucusu Rick Gropper da dahil olmak üzere yüzlerce kişi geçiş ekibindeydi. Geçiş sırasında konut danışmanı olarak görev yaptı. Camber’deki iş ortağı, BronxWorks ile bağları olan başka bir geliştirme şirketine bağlı.

Belediye başkanı, ne Bayan Wright’ın ne de fonun yönetici direktörü DanieleBaierlein’ın görüşme için müsait olmadığını söyledi.

Bay Torres, Belediye Başkanlığı Fonu’nu ayrı bir kâr amacı gütmeyen kuruluş olarak yürütmenin amacının daha fazla esneklik ve verimlilik sağlamak olduğunu söyledi. Ancak bunun yerine, “sakinler, bir şehir ajansından bekleyeceğiniz türden bir bürokrasi testeresi ile karşılaştılar.” Fonun daha fazla denetlenmesi için çağrıda bulundu.

İkinci el giysi yığınlarıyla baştan başlamak.

Ms. Campbell, ailesinin üyeleriyle birlikte geçici ikametgahları olan bir otelde.

Bayan Campbell gibi tamamen sıfırdan başlayan birçok sakin için daha fazla yardım çok önemli olabilir. Yangından üç hafta sonra dairesine döndüğünde şok oldu. Koridorda hâlâ duran ölü bir kedinin kokusundan kendini kurtardıktan sonra, eşyalarının çoğunun ya yok edildiğini ya da çalındığını gördü.

Yine de normallik duygusunu korumaya çalıştı. Tırnaklarını saçına, yatak örtüsüne ve bornozuna uygun şekilde mora boyamış durumda. Şakayla kendine “Bronx boujie” diyor.

Ms. Campbell doğum gününde aldığı çiçekleri otel odasının pencere pervazına sergiledi.

Ancak otel odası ikinci el giysi ve diğer bağışlanmış eşyalarla dolu. Eşyaları takdir ederken, onların varlığı, üzerinde asılı duran yerinden olma hissinin altını çiziyor.

“Hiçbir şey benim değil,” dedi.