Brooklyn Kütüphanesi Oklahoma’daki Kitap Yasaklarıyla Mücadeleye Nasıl Yardımcı Oldu?

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Günaydın. Bugün Pazartesi. Brooklyn Halk Kütüphanesinden alınan bir QR kodunun Oklahoma öğretmeninin istifasını nasıl etkilediğine bakacağız. Eyalet Mütevelli Heyeti özel okulları en az akademik standartlara göre tutmak için kuralları dikkate aldığından, New York yetkililerinin Hasidik okullardaki gözetim hakkında nasıl sorularla karşı karşıya kaldıklarına da bakacağız..

Kredi… Ben Hasty/MediaNews Group/Getty Images ile Okuma Kartalı

Summer Boismier’in eskiden ders verdiği sınıf, Brooklyn Halk Kütüphanesi’nin Grand Army Plaza’daki heybetli ana şubesinden yaklaşık 1.400 mil uzakta. Kendini yeni “serbest meslek sahibi” olarak tanımlayan Boismier, alaylı bir şekilde annesinin sürekli unistihdam ediliyor” – seyahati önümüzdeki haftalarda yapacak.

Boismier, Okla, Norman’da bir lise İngilizce öğretmeni olarak, öğrencileri Brooklyn kütüphanesinin Kitaplar Yasaklanmamış programına yönlendiren bir QR kodu yayınladıktan sonra, kitapların raflardan alınabileceği yerlerde okuyuculara ulaşmak için yaratıldı.

Öğrencileri, geçen ay okulun ilk gününde, odasında kırmızı kağıtla kaplanmış kitap rafları bulmak için içeri girdi. Kağıda “devletin okumanı istemediği kitaplar” yazmıştı.

Boismier, gösterinin, devlet okullarının ırk ve cinsiyet hakkında öğretebileceklerini sınırlamak için Mayıs ayında çıkarılan HB 1775 olarak bilinen bir eyalet yasasına tepki olduğunu söyledi. Dersin iki dakikasını QR kodu hakkında konuşarak geçirdiğini söyledi. Bir ebeveyn yakında şikayet etti. İdari izne çıkarıldı ve okul yöneticileriyle görüşmeye çağrıldı.

Toplantıdan birkaç saat sonra istifa ettiğini söyledi “çünkü kafamda asılı duran HB 1775 ile işimi yapabilmemin kesinlikle sıfır yolu olduğunu anladım.” Eyalet eğitim sekreteri Ryan Walters, Twitter’da “Oklahoma değerlerine” sahip olmadığını yazarak Boismier’in öğretim üyeliğinin iptal edilmesini talep etti.

Boismier’in herhangi bir düzenlemeyi ihlal edip etmediği sorulduğunda, Norman devlet okullarının bir sözcüsü, “Belirli düzenlemeler olup olmadığını bilmiyorum” dedi.

Sözcü Wes Moody, Boismier ile görüşmenin “bir ebeveyn bize endişeyle geldiği için” planlandığını, ancak bunun gizli olduğunu ve söylenenlerden “gizli olmadığını” söyledi. Boismier bana sınıfta partizanca siyasi açıklamalar yapmadığını, ancak öğrencilerine “bağnaz yasalar yüzünden” rafları kapattığını söylediğini söyledi.

Ebeveynler, aktivistler ve muhafazakar milletvekillerinin kitaplara meydan okumak için giderek daha agresif taktikler benimsemesiyle kitap yasaklama hamleleri ülke çapında arttı. Boismier’in Brooklyn gezisi, 1982’de American Library Association’ın da dahil olduğu bir koalisyon tarafından ifade özgürlüğüne meydan okuma girişimlerine dikkat çekmek için belirlenen Yasaklı Kitaplar Haftası ile aynı zamana denk gelecek.

Kütüphanenin başkanı ve CEO’su Linda Johnson, Books UnBanned’in ilkbaharda başlamasından bu yana dijital kartlar için 5.100 talep geldiğini söyledi. Kütüphanenin yaklaşık 20.000 materyal ödünç verdiğini söyledi.

Taleplere genellikle okumak istedikleri kitaplara erişimi olmadığını söyleyen insanlardan gelen “dokunaklı e-postalar” eşlik ettiğini söyledi. Geçen yıl Amerikan Kütüphane Derneği, 1.600’den az kitap içeren sansür girişimlerini saydı.

Johnson, “Misyonunun dünyanın bilgi ve birikimine erişim sağlamak olduğu bir halk kütüphanesi işletiyorsanız ve ülke genelindeki kütüphanelerin bu işi yapmasının yasaklandığını görüyorsanız, bu moral bozucu” dedi. “Bu demokrasinin kalbine giriyor. Tehlikede olan İlk Değişiklik hakları. Hükümetin bu konuda yasa çıkaracağı fikri, bizim çalışma alanımızdaki insanlar için inanılmaz derecede korkutucu.”

Hava

Öğleden sonra geç saatlerde, düşük 70’lerden 80’lere kadar değişen sıcaklıklarla yağmur bekleniyor. Geceleri, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlara hazır olun.

ALTERNATİF-YAN PARK

26 Eylül’e (Roş Aşana) kadar yürürlüktedir.

En son New York haberleri

Kredi… Desiree Rios/The New York Times

11 Eylül saldırılarını hatırlamak

• Biden kurbanları onurlandırdı: Başkan Biden, Amerikan tarihinin en kötü terör saldırısının kurbanlarını Pentagon’da kasvetli bir çelenk koyma töreniyle onurlandırırken “bizden çalınan değerli hayatları” asla unutmayacağına söz verdi.

• Sıfır noktasından fotoğraflar : New York Times, 11 Eylül saldırılarını yayınladığı için Son Dakika Haber Fotoğrafçılığı dalında Pulitzer Ödülü’nü kazandı. Yirmi yıl sonra, fotoğrafçılarımızdan yarattıkları görüntüler üzerinde düşünmelerini istedik.

• Öğrencilere 11 Eylül hakkında nasıl öğretilir?: 11 Eylül’den sonra doğan on iki genç bize olay ve sonrasında neler öğrendiklerini ve nelerin dışarıda bırakıldığını anlattı.
Sanat ve Kültür

• Belgesele ödül: Laura Poitras’ın yönetmenliğini New Yorklu fotoğrafçı Nan Goldin’i konu alan “Bütün Güzellik ve Kan Dökülmesi”, Venedik Uluslararası Sinema Şenlik’te en iyi sinema dalında Altın Aslan’a layık görüldü.

• Ateş Festivali: Fyre Şenlik’ten beş yıl sonra hüküm giymiş dolandırıcı Billy McFarland hapisten çıktı ve geri dönüş planlıyor.

• Moda Haftası: Chloe Fineman, Sarah Sherman ve diğer komedyenler Comedy Cellar’da sıra dışı bir defileye ev sahipliği yapıyor.
Regents oyu yeşivaların gözetimini artırabilir

Kredi… Jonah Markowitz, New York Times için

New York Times soruşturmasının bazı Hasidik okullardaki öğrencilerin eyaletteki standart testlerde en düşük performans gösterenler arasında olduğunu göstermesinden bir gün sonra, eyalet Mütevelli Heyeti, Hasidik okullarının öğretmesini sağlamaktan eyaletin sorumlu olmasını sağlayacak önerilen kuralları bu hafta değerlendirecek. İngilizce ve matematik gibi laik dersler.

New York’ta eğitim politikasını belirleyen 17 kişiden oluşan kurulun, teklifleri Salı günü onaylaması bekleniyor.

Yeşivalar olarak bilinen okullar, çocukları din dışı temel bir eğitimden mahrum ettikleri tespit edilirse, kamu finansmanı kaybıyla karşı karşıya kalabilirler. Times araştırması, birçok Hasidik erkek yeşivasının haftada sadece dört gün, günde sadece 90 dakika okuma ve matematik yaptığını buldu.

Times soruşturması, 2019’da devlet standartlaştırılmış okuma ve matematik sınavlarına giren binlerce Hasidik çocuğun yüzde 99’unun başarısız olduğunu buldu. New York’taki diğer özel okullar gibi, yeşivaların da sınava girmesi zorunlu değildir. Çoğu yapmaz, ancak bazıları kamu finansmanı almanın bir koşulu olarak yapar. Times soruşturması, son dört yılda Hasidik erkek okullarına 1 milyar dolardan fazla devlet parasının gittiğini buldu.

Vekillerin oyları, yıllar öncesine uzanan çekişmeli bir süreci sınırlayacaktı. Özel okulların devlet okullarındaki eğitime “büyük ölçüde eşdeğer” eğitim vermesi gerektiğini söyleyen 1890’lara dayanan bir eyalet yasası etrafında dönüyor.

Devlet eğitim yetkilileri, Hasidik topluluğunun muhalefeti arasında yıllardır düzenlemeler yapmak için mücadele ediyor. Bir yargıç 2019’da bir usul sorunuyla ilgili bir dizi teklifi geçersiz kıldı. Devlet, Hasidik liderlerin tekrar itirazlarını dile getirmesinin ardından 2020’de farklı bir planı geri çekti.

Şimdi vekillerden önce önerilen kurallar daha az gereksinim detaylandırıyor. Devlet, İngilizce, matematik, bilim ve yurttaşlık konularında temel eğitim sağlama yönergelerine uymayan okullar için net sonuçlar ortaya koymadı. Önerilen kurallar, bir okulun din dışı eğitime ayırması gereken en az bir süre de belirlemez.

Öneriler Mart ayında kamuoyuna açıklandıktan sonra, Hasidik liderler onları engellemek için harekete geçtiler ve yeshiva öğrencilerini el ilanlarıyla evlerine gönderdiler ve ebeveynleri önerilere itiraz eden mektuplarla yetkilileri bombalamaya çağırdılar.

Geçen hafta, The Times okullara bulgularının bir özetini gönderdikten sonra, birkaç Hasidik grup, okulların fikir makaleleri ve açıklamalarında sağladığı eğitimi savundu ve The Times’ın bazı bulgularını reddetti.

Yeşivalarla ilgili uyarılar uzun süredir ortalıkta dolaşıyor ve The Times, devlet eğitim departmanının üç çalışanının, üstlerinin görmezden geldiğini söyledikleri endişeleri dile getirdiğini tespit etti; departman sözcüsü yorum talebine yanıt vermedi. Ve değişiklikler için baskı yapmış olabilecek politikacılar, uzun süredir siyasi danışman olan Evan Stavisky’nin “New York siyasetinin dokusunun bir parçası” olarak adlandırdığı Hasidik topluluğu yatıştırdı.

BÜYÜKŞEHİR günlüğü

Gövde ikramları

Sevgili günlük:

20’li yaşlarım boyunca Manhattan’da yalnız yaşadım. İki kedim vardı, yavru kedi olarak sahiplendiğim kardeşlerim. İş programım ve dışarı çıkmam arasında, arkadaşlık için birbirlerine ihtiyaç duydukları zamanlar olacağını biliyordum.

Bir gece eve geç geldiğimde, taksiye binene kadar kedilerime tercih ettikleri mamayı almayı unuttuğumu fark ettim. Taksiciden, biraz satın alabilmek için geçtiğimiz bir sonraki açık büfede kenara çekmesini istedim.

Durmaya gerek olmadığını söyleyerek isteğimi reddetti.

Tartışmadım, eve geldiğimde birkaç blok ötedeki yerel gece geç saatlere kadar yürüyeceğimi düşündüm.

Binamın önünde durduktan sonra taksiden indim ve şoför de öyle. Bagajı açtı ve oradaydı: tam bir kutu kedi maması. Bana iki kutu uzattı.

“Ücret yok” dedi.

Kedilerimin en sevdiği markaydı.

Robin Hoffmann

Agnes Lee tarafından çizildi.
Gönderimleri buraya gönderin ve Metropolitan Günlüğü’nün devamını buradan okuyun .

Burada bir araya gelebildiğimize sevindim. Yarın görüşürüz. -JB

PS İşte bugünün Mini Bulmaca ve Heceleme yarışması . Tüm bulmacalarımızı burada bulabilirsiniz .

Ashley Shannon Wu ve Ed Shanahan, New York Today’e katkıda bulundu. Ekibe [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.

.