Buffalo’nun Doğu Yakası’ndaki Siyah sakinlerin Biden’ın konuşmasına nasıl tepki verdikleri burada.

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Başkan Biden, Buffalo’da sessiz bir mahallede 10 kişinin ölümüne neden olan saldırıyı ırkçı bir terör eylemi olarak kınayan duygusal bir konuşma yaptığında, o bölgenin birçok Siyah sakini, başka bir işlem yapılmadan bu konuşmanın nihayetinde pek bir anlamı olmayacağını söyledi.

Bay Biden, güne silahlı saldırının gerçekleştiği Tops marketini ziyaret ederek, sağ elini göğsüne kaldırarak mağazanın yakınında ölülerin isimlerinin listelendiği büyük bir anıtı ziyaret ederek başladı. First Lady Jill Biden, yığına bir buket çiçek ekledi.

Daha sonra, kentin Doğu Yakası’ndaki Delavan-Grider Toplum Merkezi’nde bir konuşma yapan cumhurbaşkanı, kurbanlar hakkında hikayeler paylaştı ve ulusu ırkçı ideolojileri reddetmeye çağırdı.

Ancak bölgenin birkaç sakini, bölgelerinde uzun süredir devam eden sorunları çözmek için daha fazlasını görmek istediklerini söyledi.

Biden’ın Buffalo’ya, Doğu Yakası’na diğer toplulukların aldığı desteği vermesini istiyoruz. On yıldan fazla bir süredir Masten Park mahallesinin yakınında yaşayan Jamarius Cooper, “Ukrayna bunu alıyor” dedi.

Doğu Yakası’nda büyüyen ve çocuklarının bölgeyi görebilmesi için toplum merkezine seyahat eden 55 yaşındaki Tim Lewis, başkanın ırkçılığa karşı duruşunun uzun vadeli bir taahhüt olmasını umduğunu söyledi.

Ancak Bay Biden resmi konuşmasını bitirdikten sonra yetkililerin sakinleri dışarıda karşılamaması onu hayal kırıklığına uğrattı.

“Aileler bunun etkilerini elbette hissediyorlar” dedi. “Ama biz de öyleyiz. Yüze bir tokat gibi. Buraya gelip bize umut vermek için birkaç kelime söylemeliydi.”

Günün erken saatlerinde, bazı sakinler, anıta yaklaşırken Bay Biden’ı görmek için mücadele ederken, diğerleri, yarattığı manzara karşısında giderek daha fazla hayal kırıklığına uğradı.

Yaklaşık 150 kişilik bir kalabalık, cumhurbaşkanının gelişinden bir saat önce bölgede polis barikatlarının önünde toplandı. Yakındaki bir sokakta duran bir adam, “Onu burada istemiyoruz” diye bağırdı.

Bölge sakinleri tarafından bölgede her yerde bulunması nedeniyle “Teyze” olarak bilinen 64 yaşındaki Jamie Lash için ziyaret çok anlamlıydı.

Bayan Lash, “Bizi görmeye gelen herkese minnettarım,” dedi. “Çünkü bu bize bir yön duygusu veriyor ve kendi başımıza olmadığımızı söylüyor. Ve bu çok şey ifade ediyor.”

Ancak birçok komşu memnuniyetsizliğini dile getirdi. Bakkaldan yaklaşık bir mil uzakta çalışan bir hemşire olan Dinah Bishop, bir konuşmanın Buffalo’da uzun süredir devam eden ırkçılığı yok etmek için çok az şey yapabileceğini söyledi.

Toplum merkezinin bulunduğu yerin yakınında yaşayan 39 yaşındaki Shaniah Paige, milletvekillerinin linç etmeyi federal bir suç haline getirmesi bu yıla kadar sürerse, anlamlı bir değişikliğin yakında geleceğine inanmadığını söyledi.

“Üzüldük. Düştüğümüzde ücretsiz yemek ve fotoğraf çekimleri alıyoruz” dedi. “Fakat bu, onlarca yıllık yasalara gömülüdür: Amerika ırkçılık üzerine inşa edilmiştir.”

Eşi Letitia ile Tops bakkalından iki blok ötede oturan Michael Mostiller Jr. için Bay Biden’ın ziyareti “heyecan vericiydi”. Başkanın gelip bir görüntü çekmek için telefonunu çıkarmasını izledi. Yine de neyin değişebileceğini bilmediğini söyledi.

“Bir Yakalama-22 durumunda yakalandık” dedi. “Silah haklarına gelince – insanlar silahlarını istiyor. Kendini korumak zorundasın. Ama yüksek güçlü tüfeklere mi ihtiyacınız var? Sosyal medya kuruluşlarının peşine düşmelerine gelince, bunun ifade özgürlüğü nedeniyle iyi bir fikir olduğunu düşünmüyorum. Bu yüzden nasıl yapacaklarını bilmiyorum.”

Buffalo onlarca yıldır aşırı ayrımcılığa maruz kaldı ve şehrin Siyah sakinleri uzun zamandır günlük yaşamın birçok alanında beyaz meslektaşlarından daha kötü durumda olduklarını söylüyorlar.

Tops’un karşısındaki caddede bir berber dükkanında çalışan 24 yaşındaki Daniel Love gibi bazı sakinler, Doğu Yakası’nın uzun zamandır daha fazla ilgiyi hak ettiğini ve ziyaretin “uzun zaman önce yapılması gerektiğini” söyledi.

Diğerleri, ziyaret bittikten ve bir sonraki trajedi gerçekleştikten sonra bölgenin aynı düzeyde ilgi görüp görmeyeceğinden endişe duyduklarını söyledi.

Bay Biden’ın konuştuğu toplum merkezinin dışında duran 27 yaşındaki saç stilisti Toni Arrington, “Biden’ın söylediği şey hakkında daha az şey yapabilirdim, eylem görmek istiyorum” dedi. “Topluluğumuzun gerçekten yardım aldığını görmek istiyorum. İnsanların gerçekten korunduğunu görmek istiyorum. Çalışıyoruz, vergi topluyoruz, korumamız için tıslıyoruz ve alamıyoruz.”

61 yaşındaki Leslie Thomas, Tops’un karşısındaki anıtın yanında dururken, ziyaretin bazı komşuları rahatsız ettiğini anladığını söyledi. Ancak, yas tutmaya devam eden topluluk için bunun kritik bir adım olduğuna inandığını da sözlerine ekledi.

Fillmore Bulvarı’nda bir butiği olan Bayan Thomas, “Bazı insanlar buna inanmak istesinler veya istemesinler, bu kadar şiddetli bir şey ortaya çıktığında ve desteğini gösterdiğinde, bu sadece bir başkanın görevidir” dedi. “Bazı insanlar onun ortaya çıkmasına karşı. Ancak liderliğin yaptığı budur.”

Zolan Kanno-Youngs ve Lola Fadulu raporlamaya katkıda bulundu.