Bugo yeni albümü “Forfortuna che ci c'io”yu çıkarıyor

Felaket

New member

Bugo: Rock and roll ile kötülüğü ve acıyı enerjiye dönüştürüyorum - fotoğraf 3

Tgcom24

Albümden önce “A Child”, “Rock and Roll”, “Non lo So!” adlı dört single çıktı. ve “Neyse ki buradayım.” “Neyse ki che ci c'io”nun prodüktörlüğünü bizzat Bugo yaptı ve kendisi bunu “iyi hissettiren bir kayıt. Bu kayıt gerçek, dürüst, doğrudan, grubumla ve seyahat arkadaşlarımla birlikte bu vahşi ve harika yolda kaydedildi. ihtiyaç, bir nefes temiz hava, bir sevinç çığlığı, yine bir kaçış eylemi.”

Birkaç canlı yayından sonra gelen bir albüm. Stüdyoya sahne enerjisinin ne kadarını kattınız?

Albümün tamamını kaydederken bile enerjiyi canlı tutmak istedim çünkü o coşku ve enerjinin albümün ritmlerinde de ortaya çıkmasını istedim. Ve geçen yıl albümü bitirirken, sanki bir futbol takımı antrenmanı yapıp ardından işi bitirmek için stüdyoya gidiyormuşuz gibi, antrenmanlı kalmak için birçok konser verdik.

Plağın sunumunda onu motivasyon kaydı olarak tanımlıyorsunuz, zor bir döneme bile bir şekilde tepki vermek için yaratılmış bir kayıt. Bana albümün çıkış noktası olan bu başlangıç noktasından bahsedin.

Albümlerim her zaman hayatımın son yıllarının hikayesini anlatır. Yani bunda son iki ya da üç yıldır hissettiklerimin hikayesi var. Plak yazmaya başladığımda başka hiçbir şeye kapılmamak için o dönemin duygularını bir araya toplayıp aşk, hayat, öfke, neşe, hissettiğim her şeyi anlatıyorum.

Yıllar elbette olaylarla dolu ve her zaman güzel olmuyor…

Unutmayalım ki bir de pandemi vardı, ardından Morgan'la bugün hâlâ mahkemelerde sürüncemede kalan tartışma çıktı. Yani benim için berbat yıllardı. Kafamda hala ancak zamanın çözebileceği bir ağırlık var ve bu yüzden onunla yüzleşmeye çalışıyorum. Albümün ismiyle kelime oyunu yapıyoruz, şans eseri müzik var. Enerjiyi yüklememi, onu pozitifliğe dönüştürmemi sağlıyor. Yani beni bu yükten tamamen zaman kurtaracak.

“Bilmiyorum!” dedin. Fontaines DC'yi punk tarzında yapan sensin. Neden bu grubu başlangıç noktası olarak almak istediniz?

Çünkü uzun yıllardır dinlediğim, punk ve post punk müziğe tutkun bir arkadaşımın bana önerdiği ilk albümlerinden bu yana, beni hemen kazanan bir grup. 2022 yılında albümü kaydederken aklıma bir fikir geldi: Ben de melodiden çok, neredeyse bir bildiriye benzeyen söyleyiş tarzıyla bir metin yazmak istedim. Ben de onları düşündüm ve güzel bir gitar koşusu yaptım ve “Bilmiyorum!” doğdu.

Bugo: Rock and roll ile kötülüğü ve acıyı enerjiye dönüştürüyorum - fotoğraf 2

Mehmet Gürkan

Albümde ayrıca albüme yapıştırıcı görevi gören iki enstrümantal var.

Bunlar dolgu şarkısı değil, bana göre plaklarda dolgu şarkısı yok. Enstrümantal şarkılar benim için single kadar önemli. Bir albümün hikayesinde onlara geçmişte sık sık yer verdim. Bir plağın başından ve sonundan itibaren hikayeyi anlatmama, izleyiciyi, dinleyiciyi de yanımda götürdüğüm bir yolculuğa çıkmama yardımcı oluyor.

Ama sizin için bir enstrümantal zaten böyle olma niyetiyle mi doğmuştur?

Kesinlikle evet, bunlar eksik şarkıların kırıntıları değil. Geçmişte tanıyorsanız, o enerjiyi vermek için yaratılmış şarkılar olduklarını anlarsınız ve tüm albümlerimde eğleniyorum ve aynı zamanda çalmayı da seviyorum.

Albümdeki şarkılar arasında “Carciofi”yi son derece aptalca bir şarkı olarak tanımlıyorsunuz.

Bir boş zaman anını, saf eğlenceyi bir kayda koymayı her zaman sevdim. Hiçbir zaman tek temalı albümler yapmadım, benim için plak farklı katmanlardan oluşur. Daha duygusal olanı var, aşk şarkısı var, düpedüz aptal olmasa da eğlenceli olan şarkı var ki bu benim için kötü bir anlam taşımıyor. Enstrümantal parça var, daha öfkeli bir şarkı var, daha neşeli bir şarkı var, belki de hüsrandan bahsettiğim bir şarkı var, örneğin ikinci şarkı “Couple Budget” bir çift arasındaki aşkın bazen kaybolduğunu anlatıyor daha karmaşık ve zor bir andan geçiyoruz. Ve sonra en neşeli aşk var.

Üzerine birçok renk koyduğunuz bir palet.

Her zaman çelişkili gibi görünen farklı duyguları tanımlamaya çalışıyorum ama hayat farklı ruh hallerinden oluşuyor; her zaman neşeli ya da her zaman kızgın olmuyorsunuz. Ve benim durumumda kayıt böyle olmak istiyor.

Şimdi bu albümü canlı yayınlama planlarınız var mı?

İlk şey, insanlara albümün yayınlandığını bildirmektir, bu yüzden röportajlar, biraz televizyon, radyo ile başlayarak iletişim yönüne çok odaklandık ve ardından albümün canlı yönü üzerinde çalışacağız. yaz .