Bugünlerde NYC’de Nasıl Bir Daire Bulursunuz?

Bilgin

Global Mod
Global Mod
New York’ta kiralık daire bulmak kolay değil.

Kiracıların tüm hanelerin üçte ikisini oluşturduğu bir şehirde, çevrimiçi listeleme sitesi Apartment List’e göre, Ocak 2021 ile Ocak 2022 arasında kiralar yüzde 30’dan fazla arttı. Erken pandemi anlaşmaları ve bir aylık ücretsiz vaatler ortadan kalktı, uygun fiyatlı konut bulmak hiç olmadığı kadar zor ve kiracılar listelenir listelenmez daire kapmak için yoğun bir rekabetle karşı karşıya.

Bu, yeni bir ev bulması gereken insanları zorlaştırırken, şehirde ilk kez konut bulmaya çalışan, önemli bir başkasının yanına taşınan veya sadece mahalle değiştiren insanlar hala hareket ediyor. Okuyuculardan bu zorlu pazarda nasıl ev bulduklarını bize anlatmalarını istedik.

Gönderimler netlik için hafifçe düzenlendi.

‘Gerçekten 20’li yaşlarıma geri döndüm.’

Brooklyn, Clinton Hill’de beş yataklı, iki buçuk banyolu bir dairede bir oda için ayda 900 dolar ödemek

Kredi… Rebecca Sullivan

İyi bir arkadaşım, kirası sabit tek yatak odalı bir oda bulana ve Mart 2022’de sona eren kontratımızı yenilememeye karar verene kadar onunla yaşıyordum. Bu, kira artışının ne olacağını bile bilmeden birkaç ay önceydi. Kiramız yüzde 33 artardı ki bu delilik. Ben bir seyahat hemşiresiyim, bu yüzden yılın sadece altı ayı kadar kasabadayım. Bu artışı ödemenin maliyetini haklı çıkaramadım!

Craigslist’e gittim ve bu küçücük küçücük odayı, 20’li ve 30’lu yaşlarında dört kadın oda arkadaşıyla birlikte yerleşik bir apartman dairesinde buldum. Aslında harikalar ve daire oldukça büyük. Ama bir gençlik yurdunda yaşıyormuşum gibi hissediyorum ve bu yaz 33 olacağım. 20’li yaşlarıma çok tatsız bir şekilde geri döndüğümü hissediyorum!

En büyük zorluğum: Konut aramamın son birkaç haftasında muhtemelen 25 veya 30 kişiye e-posta gönderdim. İki cevap verdi. Her iki üniteyi de gördüm ve çok fazla oda arkadaşı olmasına rağmen en iyi olanı seçtim.

Çok fazla taviz aldı. Bu küçücük yatak odasına sığacak kadar çok eşyamdan kurtuldum. Gidişim daha uzun ve Prospect Park’tan daha uzaktayım. Birçok taviz verildi. Ama benim kiram sıcacık, ağaçlarla dolu bir mahallede ayda 1000 doların altında ki bu önemli bir hedefti.

Rebecca Sullivan, 32

‘Uygun fiyatlı konutlara yıllardır başvuruyordum.’

Greenpoint, Brooklyn’de bir stüdyo daire için 712 dolar ödüyor

Kredi… Kenny M. Alvarez

Ben bir Deniz Piyadeleri gazisiyim ve daha önce bir yıldan fazla bir süredir evsizdim. Daha sonra 2013’te, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Doe Fund tarafından yönetilen bir Destekleyici Konut topluluğunda yaşadım. Destekleyici konut binası, Konut Koruma ve Geliştirme Konut Seçimi Kuponu programı kapsamında uygun fiyatlı konut piyangosuna katılmamı sağlayan kuponlar sundu. Kupon için başvurdum ve pandemi sırasında aldım. Yıllar önce uygun fiyatlı konutlara başvuruyordum, benim için yeterince iyi olduğunu düşündüğüm her yere başvuruyordum, ki bu kelimenin tam anlamıyla yüzlerce yerdi.

Devlet, bu program kapsamında kiralayanlara karşı ayrımcılık yapamayacaklarını zorunlu kılmış olsa bile, kupon programını kabul etmeye istekli bir ev sahibi bulmam gerekiyordu. Ama sonunda Aralık 2020’de piyango dairesiyle kontratımı imzaladım.

Dairemde sevdiğim şey, dürüst olmak gerekirse, tamamen bana ait olması, kirası sabit ve kesinlikle yaşadığım en iyi yer. Binanın sunduğu olanaklar beni sattı. Ünitemde bir çamaşır makinesi ve kurutma makinesi var. Ve mahalle, özellikle sıcak olduğunda çok çekici. Panoramik sahil manzarası anahtardır. One World Trade’den Midtown’a kadar görebilirsiniz. Geldiğim yerden, bu memnuniyet verici.

Kenny M. Alvarez, 37

‘Bu binalar daha fazla değil, daha az para kazanan insanlara yönelik olmalıdır.’

Brooklyn, Prospect Lefferts Gardens’da tek yataklı, tek banyolu bir daire için 2.645 $ (15 aylık kiralamada üç ay ücretsiz) ödeme

Kredi… Holly Wang

Şu anki yerimi StreetEasy’de Ağustos 2021’de buldum. Önceki dairemden kiram sona ermeden iki ay önce, fiyatların ne kadar arttığını anlamak ve evimde neleri karşılayabileceğimi görmek için çok önceden aramaya başladım. komşu. Tüm evraklarımı hazırlamam gerektiğini ve karar vermek için fazla zamanım olmayacağını fark ettim.

Bir oda arkadaşıyla yaşamaktan kendi daireme taşınmaya geçtim çünkü birlikte yaşamak için uyumlu, rastgele bir insan bulmaya çalışmak daha zor ve daha riskli görünüyordu. Ayrı alanlara kolayca bölebileceğim büyük bir stüdyo ya da tek yatak odalı bir bütçe için aylık 2500 dolar bütçe belirledim. Prospect Lefferts Gardens’da yaşamayı seviyorum ve ya aynı mahallede kalmak ya da şehre biraz daha yakınlaşmak istedim.

İlk önce Prospect Heights’ta yüzde 100 uygun fiyatlı bir konut binasında bir daireye başvurdum ama orada tek yatak odalı bir evde yaşayacak kadar para kazanamadım! Bu binaların daha fazla değil, daha az para kazanan insanlara yönelik olması gerektiğini düşünüyorum.

Bulduğum daire yeni bir binadaydı, bu yüzden onu gördüğüm anda karar vermem konusunda biraz daha az baskı hissettim. Ellerinde birkaç ünite vardı ve başvurmadan önce birkaç günümü düşünerek geçirebildim.

Kira 2.500$ bütçemin biraz üzerindeydi, ancak 15 aylık bir kiralamada üç ay ücretsiz teklif ettiler, bu yüzden net kira bütçemin altına düştü. Yeni bir bina olduğu için spor salonu, salon ve ortak çalışma alanı gibi çeşitli olanaklara sahiptir. Ama asıl satıcı, ünitede bir yıkayıcı ve kurutucuya sahipti.

Holly Wang, 34

Deli olduğumu düşünmeye başladım.

Astoria, Queens’de kirası sabit bir stüdyo daire için 1.400 dolar ödüyor

Kredi… Trevor

2020’de üniversiteden ilk işimi aldığımda New York’a taşındım. Rastgele oda arkadaşlarımla Ridgewood ve Bushwick sınırında sıkışık, dört yataklı, tek banyolu bir dairede yaşıyordum. Taşınma tarihim 15 Şubat’tı. Ancak pandemi vurduğunda, ailemle birlikte Allentown, PA’da yaşamak için eve taşınmak için çok zor bir karar verdim.

Şehre girmek için çok uğraşmıştım ve sanki bir anda kopup gitmiş gibi hissettim. Günler geçti ve Mayıs 2021’de tekrar daire aramaya başlama kararı aldım. Çabuk kapanan birkaç tane buldum. Sonra bir Perşembe öğleden sonra StreetEasy’de gezinirken Astoria’da iki büyük pencereli, tam boy buzdolabı ve hatta fırınlı bir mutfağı olan bir stüdyo buldum. O Cumartesi şehre 80 dolarlık otobüs yolculuğu yaptım, daireyi gördüm ve dairenin o olduğuna karar verdim.

“Muhtemelen birkaç tane daha görmelisin, değil mi? Bir karar vermeden önce?” annem babam dedi. Deli olduğumu düşündüler. Deli olduğumu düşünmeye başladım. Önümüzdeki hafta sonu kira kontratını imzalamak için 80 dolarlık bir otobüs yolculuğu daha yaptım. Şimdi, ne zaman büyük penceremden dışarı baksam ve güneş batarken pembe gökyüzünü görsem ne kadar şanslı olduğumu düşünmeden edemiyorum.

Trevor, 25

“Kendimi enayi olarak tanımlamıyorum.”

Manhattan, Gramercy’de bir stüdyo daire için 2,200 dolar ödüyor

Kredi… Rosalee Lewis

Ocak 2021 kiralaması için “Covid anlaşması” yapanlardan biriyim. Greenwich Village’da çok, çok küçük bir stüdyoydu, ama ilk kez yalnız yaşayacağım için çok heyecanlıydım ve dört yatak odalı bir evde yaşamak için ödediğimden daha az olan ayda 1.395 dolara büyüklüğünü umursamadım. 2018’de Chelsea’de. Ancak geçen Ekim ayında gelecek yılın kirasını yaklaşık 1.000 $ artırdıklarını bana bildirdiler ve mutfaklı yatak odamın buna değmeyeceğini düşündüm.

Aralık 2021’de StreetEasy’yi trollemeye ve Ocak 2022’nin başlarında ciddi bir şekilde aramaya başladım. Bu bir kabustu. Bir noktada, alanların buna değip değmediğini görmek için bütçemi 3.200 dolara bile çıkardım. Yapmadılar ve genellikle yüzde 15’lik bir komisyoncu ücreti aldılar. Kendimi enayi olarak tanımlamıyorum, bu yüzden bunu bıraktım.

Ayda 3.000 dolardan fazla harcamaya ya da tekrar oda arkadaşıma sahip olmaya zorlanmayacağıma karar verdiğimde sakinleştim; 31 yaşındayım, bıktım artık. Planım, eşyalarımı saklamak ve rahat edebileceğim bir şey bulamazsam ailemin, arkadaşlarımın ya da Meksika gibi bir yerden beklemekti.

StreetEasy’de aramaya devam ettim ve bir stüdyoyu görmeye gittiğimde komisyoncu bir tane daha olduğunu bana bildirdi. Bina yeni açılmıştı. Bana gösterdiler, beğendim ve doğru geldi, ben de aldım.

Rosalee Lewis, 31

“Zamanlama mükemmeldi.”

Astoria, Queens’de iki kişilik bir yatak için 2.700 dolar ödüyor

Kredi… Stephanie Le

Şubat 2021’de Rockland County’deki iki yatak odalı dairemin kirası 2.600 dolardan 2.900 dolara yükseldi. Bu arada, yaşadığım Washington Heights’ta iki yatak odalı bir evin kirası 2.400-2.800 dolar arasındaydı. 2022’de kiralamamın sonunda şehre geri dönmeye karar verdim.

Washington Heights’taki daireleri kontrol ederken, konut piyangosuna da başvurdum ama seçilme şansımın neredeyse sıfır olduğunu düşündüm. Bakın, aylık kirası 3.200$ olan, bütçemi biraz aşan bir daireye başvurmak için seçildim, ancak bazı şeylerden kısabilirsem başarabilirim.

Heyecanla, evrakları konut portalında yanlış sekmeye gönderdim ve fark ettiğimde log numaram geçmişti. Kalbim kırıldı ve şutumu kaçırdığım için harap oldum. Ama bir ay sonra, aylık 2.400 dolarlık kirayla başka bir daireye seçildim. Bu sefer evrakları doğru yere teslim ettim ve daireyi görmeye davet edildim. Güzeldi ama 540 feet kare çok küçüktü, bu yüzden başvurumu geri çektim.

Bir ay daha geçti ve tekrar seçildim. Bu sefer 750 metrekarelik iki yatak odalı bir evin aylık kirası 2.700 dolardı. Daireyi gördüğümde ilk görüşte aşktı. Süreç bir ay sürdü ve sonunda kira sözleşmesini imzaladım ve Aralık ayında taşındım. Zamanlama mükemmeldi ve aylık kira bütçeme daha uygun.

Stephanie Le, 57

‘Güvenlik olarak 6.000 dolar ve birkaç saat içinde ilk ayın kirasını bulmamız gerekti.’

Brooklyn, Crown Heights’ta iki yataklı, tek banyolu bir dairede bir oda için 1.500 dolar ödüyor

Kredi… Kyle Gorman

Park Slope’daki ev sahibimiz, bir yıl boyunca binada kaldıktan sonra iki yatak odamız için kiramızı 2.700 dolardan 3.800 dolara (yüzde 40 artış) yükseltti. İlk taşındığımızda bize kirada fahiş bir artış yapmayacaklarını söylediler ama sonunda yaptılar.

Konut piyasası şu anda çok yoğun ve yeni bir yer güvence altına alırken karar vermek ve küçük bir servet elde etmek için çok fazla baskı var. Şehir için çalışıyorum ve oda arkadaşım eğlence sektöründe, yani zengin insanlar değiliz. Bir yılda iki kez taşınmak inanılmaz derecede yorucu ve pahalıdır.

StreetEasy’de bir yer bulduk ve bir şansımız olsun diye daireyi görmeden başvurmak zorunda kaldık. Daireyi görünce, saatler içinde güvenlik ve ilk ayın kirası olarak 6.000 dolar bulmamız gerekti.

Çoğu insan bu paranın hepsini evvelinde bulamaz. Sonunda tüm bunlar yüzünden inanılmaz bir şekilde hayal kırıklığına uğradım. Pandemi sırasında bu şehrin ayakta kalmasına yardımcı olmak için üzerime düşeni yaptım ve diğerleri gibi kaçmadım.

Kyle Gorman, 28

Brooklyn’i hiç özlemiyorum.

Hamilton Heights, Manhattan’da iki yataklı, tek banyolu bir daire için 2.600 dolar ödüyor

Kredi… Tamara Vallejos

Dürüst olmak gerekirse, bu hikayede birçok New York City pandemik katmanı var. Aralık 2020’de erkek arkadaşım Central Harem’de yaşıyordu ve ben Prospect Lefferts Gardens’daydım. Prospect Heights’tan bir yıl önce taşınmak zorunda kaldım çünkü iki oda arkadaşım Covid’den iş kaybı nedeniyle şehri terk etmişti. Ve New York’a sadece 2019 yazında taşınmıştım.

Erkek arkadaşım ve ben Mart 2020’de tanıştık ve pandemide çırılçıplak kalmanın doğası ilişkimizin çok hızlandığı anlamına geliyordu. Birlikte taşınmak istedik. Harlem’den Brooklyn’e gidip gelmek korkunçtu. Brooklyn’i denedik (benim tercihim) ama Kasım’da fiyatlar bizim imkanlarımızın çok ötesinde fırladı. Ve evden çalıştığımız için iki yatak odalı bir odaya ihtiyacımız vardı. Birden fazla kiralamada teklifimizi aştık! Prensip olarak kiralama teklifini reddediyorum.

Manhattan’a taşınmak şaşırtıcı bir şekilde çok daha ucuzdu ve Batı Harlem’deki birkaç birim fiyat aralığımızdaydı. Kariyerinin çok başlarında ve diğer herhangi bir acentenin umursadığının çok ötesinde yardım etmeye hevesli bir emlakçıya rastladık ve o bize bu ücretsiz mücevheri StreetEasy’de çıkmadan önce buldu.

Henüz bize gösterecek bir bina anahtarının bile olmadığını söyledi; bir mukim içeri girmesine izin verene kadar dışarıda bekledi. Burayı gören ilk ve tek insanlar bizdik ve sonuç olarak orayı güvenli hale getirdik. İhale savaşı yok, adil bir kira (göreceli olarak), harika olanaklar ve fantastik ve özenli bir yaşam harika. Kendimizi çok şanslı hissediyoruz. Ve yeni mahallemizle ilgili her şeye kesinlikle bayılıyoruz. Brooklyn’i hiç özlemiyorum.

Tamara Vallejos, 35

‘Risk almaya değer olduğuna karar verdik.’

Brooklyn, Clinton Hill’de iki yataklı, iki banyolu bir daire için 4.600 dolar ödüyor

Kredi… Martin Vogts

West Village’da güzel ama sıkışık, tek yatak odalı bir evdeydik. Eşim Marcella ve ben, pandeminin başlangıcından beri evden çalışıyorduk ve dairemiz hem evimiz hem de ofisimiz olacaksa gerçekten daha fazla alana ihtiyacımız vardı. Gün boyu direkt güneş ışığı da kaçmış olurdu!

Haziran 2021’in sonunda daire aramaya başladık. Birkaç hafta sonra açık evlere moblara gittikten, pahalı dairelerin kötü durumda olduğunu gördükten ve emlakçılara sonuçsuz bir şekilde ulaştıktan sonra Marcella, istediğimiz mahalleleri dolaşma fikrine sahipti. yaşamak ve gözümüze çarpan binaların üzerindeki pankartlara yönetim şirketlerinin telefon numaralarını yazmak.

Bir yönetim şirketinin dairelerinin hepsi gerçekten iyi bir şekilde yenilenmiş ve eski binalarda görünüyordu. Biz ulaştığımızda, piyasaya sürebilecek bazı birimlerin resimlerini çabucak sağladılar ve gördüklerimizden bir kez daha etkilendik. Ama ziyaret etmemize izin vermediler. Yani ya piyasaya çıkmasını bekleyeceğiz ve kaybetme riskini alacağız ya da tursuz imza atacağız. Bir kat planının izini sürdük ve risk almaya değeceğine karar verdik. Temmuz ayı başlarında Eylül ortasında bir taşınma ile imzaladık.

Özellikle geniş oturma odasını seviyoruz ve dördüncü katta olduğumuz için pencerelerimiz ağaç sınırının hemen üzerinde, yani orada bütün sabah ve öğleden sonra güneş alıyoruz.

Martin Vogts, 34