Burun Estetiği Rinoplasti

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Burun; kıkırdak ve kemik bir iskelet üzerinde deri, kas ve bağlarla kaplı dinamik işlevsel bir organdır. Nefes ve koku alma üzere özellikli bakılırsavleri yanında yapısal olarak estetik ve görsel bir paha taşımaktadır. Burun boşluğu ortada septum denilen bir kıkırdak yapı ile iki bölmeye ayrılır. Bu bölmelerin çatısını ise burun kemikleri ve burun kıkırdakları oluşturmaktadır. Burun yüzün tam ortasında kişinin estetik kimliğinin değerli bir kesimidir. Burun hem önden tıpkı vakitte profil bakışta yüzün estetik sınırlarının kıymetli bir belirleyicisidir. Rinoplasti de maksat; yüz estetik çizgileri ile uyumlu doğal görünen sağlıklı nefes alan bir burun oluşturmaktır.

Güzellik bakılırsaceli bir kavramdır. İnsan yüzü biçimi, uzunluğu, yapısı pek değişkendir. Değerli olan yüzü hoş gösteren bu değişken yapıların birbirleri ile ahengidir. hiç bir vakit iki burun birbirine benzemez. Bu yüzden standart bir hoş burun ölçüsü yoktur. Burun estetiği ile kişinin kendi yüzüne uygun, gözleri, dudakları ile uyumlu ahenkli bir burun elde etmek amaçlanır. Öbür bir değerli durum ise; ameliyat olacak kişinin beklentisi ve hasta-doktor ahengidir. Burundaki eğri olan bölgelerin belirlenmesi ve nasıl bir düzeltme yapılacağının hastaya anlatılması hasta cerrah ahengini arttıran bir faktördür.

Rinoplastide açık ve kapalı teknik olmak 2 temel cerrahi yaklaşım vardır. Açık teknik burun ucunda kolumella dediğimiz bölgeye bir kesi yapılarak yapılmaktadır. Hangi tekniğin kullanılacağı burundaki eğriliğin durum ve bölgesine, revizyon cerrahi olup olmamasına ve cerrahın deneyim ve tercihine bağlıdır.

Rinoplasti genel olarak 1.5-3 saat ortası sürmektedir. Şayet revizyon yani daha evvel burun cerrahi hikayesi var ise süreç müddeti yaklaşık 1 saat daha uzayabilmektedir. Ameliyatta kıkırdak ve kemik yapılarda tekrar şekillendirme yapıldığından ameliyat daha sonrası burun haricinde alçı ve burun içerisinde oluklu silikon tamponlar konmaktadır. Tamponlar 3-5 gün içerisinde, alçı ise 7-10. gün çıkarılmaktadır. Burun ve etrafında oluşan şişlik ve kısmi morluk 2 hafta ortasında besbelli bir biçimde kaybolmaktadır. Burun son halini 6-12 ay ortasında almaktadır.

Daha evvel burun ameliyatı olanlar da burun estetiği yaptırabilir. Rinoplasti bir bir daha şekillendirme ameliyatıdır. Bunun için özel dikiş teknikleri ve kıkırdak kesimler gereklidir. Revizyon ameliyatlarda şayet kâfi kıkırdak kesim bulunamazsa kulak ve kaburga kıkırdağı alınabilmektedir.
 
Üst