Burun Eti Ve Geniz Eti Büyümesi

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Konka dediğimiz burun eti, burnumuzun iç bölgesinde giriş kısmından başlayıp burnun art kısmına kadar uzayan, kemik ve yumuşak doku bileşenlerinden oluşan yapıdır. Burun içerinde üç kat olarak bulunduğunu ve havayı nemlendirme, temizleme, ısıtma ve koku almada nazaranvlerinin olduğunu daha evvelki yazılarımızda belirtmiştik. Çok büyüdüğü vakit burun tıkanıklığı, horlama, uyku bozukluğu, koku almada azalma, sinüzit atakları, orta kulak iltihabı üzere sorunlara yol açan bu yapıların belli bir büyüklükte burun ortasında bulunuşu nefes kalitemiz için son derece kıymetlidir. Çok büyüme durumunda radyofrekans uygulaması dediğimiz kısa ve kolay sistemlerle ya da cerrahi formüllerle uygun boya getirilebilir.

Tıptaki ismi adenoid olan geniz eti ise halk içinde burun eti ile epeyce karıştırılır. Geniz eti isminden de anlaşılacağı üzere geniz bölgesinde yani boğazın üst kubbesinde bulunur. Doğuştan bulunan geniz etinin misyonu ömrün birinci 10 yılında daha etkindir. Beden savunması ile ilgili bakılırsavi olsa da, büyüklüğü bilhassa çocuklarda meseleler oluşturur. Çok büyüme niçini bilhassa çocukluk periyodunda alerjik bünye ve mesken içi sigara dumanına maruziyettir. İleri yaşlarda da büyüyebilir lakin ileri yaşlarda olan büyüklük çocukluk devrindeki üzere selim bir duruma bağlı olmayabilir. Bilhassa çocukluk devri harici geniz eti büyüklüğü ileri tetkiklerle araştırmayı gerektirir. Geniz eti büyüklüğü çocukluk periyodunda ağzı açık ahenge, yastığını salya ile ıslatma, horlama, çene gelişim bozuklukları, yenidenlayan kulak iltihabı ya da işitme kaybı ile kendini aşikâr eder. Bilhassa işitme kaybı çocuklarda tahsil durumunu ve lisan tahsilinde sorunlara yol açar. Bu durumdan şüphelenilince bir KBB tabibinden yardım istenmelidir. Erişkindeki geniz eti büyüklüğü ise bir daha burun tıkanıklığı ve kulak tıkanıklığı yapar. Daha evvel belirttiğimiz üzere erişkinlerdeki büyüklük birtakım kanser çeşitlerine işaret edebileceği için ileri araştırma gerektirir. Bu sebeple erişkinler de kesinlikle bir KBB uzmanından yardım istemelidirler.

Sonuç olarak geniz eti büyüklüğü hangi yaşta olursa olsun sebep olduğu kronik problemleri sebebiyle kesinlikle bir meslektaşımıza başvurulması gereken bir sorundur. Sağlıcakla kalınız.
 
Üst