Burun Hastalıkları

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Burun Eti Büyümesi (Konka Hipertrofisi)

Tıbben konka olarak isimlendirilen burun eti her iki burun boşluğu içerisinde 3 er adet olan olağan anatomik oluşumlardır. misyonları burun içine giren havayı nemlendirmek, ısıtmak ve temizlemektir. Kemik ve yumuşak dokudan oluşmaktadır. Yumuşak doku kısmı ağır kan damarları ve salgı bezlerinden zengindir.

Konka hipertrofisi denilen burun eti büyümesi konkayı oluşturan yumuşak dokudaki şişmeye yahut kemik dokusundaki yapısal büyüklüğe bağlı gelişmektedir. Konka hipertrofisinin en sık sebebi alerjidir. Ancak öbür sinüzit ve rinite niye olan etkenlerde konka hipertrofisine sebep olmaktadır.

En sık görülen belirti burun tıkanıklığı, ağız teneffüsü ve horlamadır.

Tedavide evvela altta yapan sebebin ortadan kaldırılması ve burun spreyleridir. İlaç tedavisine dirençli olaylarda farklı cerrahi yollar uygulanmaktadır. Yapılacak cerrahinin aktifliği için evvela konka hipertrofisinin kemik büyümesi mi yahut yumuşak doku şişmesine mi bağlı olduğunun gerçek bir biçimde ayrımının yapılması gereklidir. Cerrahi lokal yahut genel anestezi altında yapılabilmektedir. Süreç yaklaşık 15-30 dakika ortası sürmekte ve süreç sonunda ödeme bağlı gelişen süreksiz burun tıkanıklığı dışında hastada bir rahatsızlık yaratmamaktadır.

Cerrahi süreçler tipleri


 • Rezeksiyon: Yumuşak doku yahut kemik dokunun keserek çıkartma işlemi


 • Lateralizasyon: Konka kemiğinin dışa yanlışsız kırılarak hava pasajının genişletilmesi işlemi


 • Elektrokoterizasyon: Bipolar koter ile ısı verilerek yumuşak dokuyu küçültme işlemi


 • Radyofrekans: Düşük güçlü elektromanyetik radyofrekans dalgaları ile yumuşak dokuda ısı denetimli termal lezyon oluşturarak küçültme işlemi


 • Koblasyon: Daha az ısı ile iyonik plazma alanı yaratarak denetimli doku hasarı yaratma işlemi


 • Debrider: Konka yumuşak dokusunu ve kemik dokunun üstündeki mukozal örtünün korunup tıraşlayarak küçültme işlemi
Burun Kıkırdağı ve Kemiği Eğriliği (Septum Deviasyonu)

Burun boşluğunu 2 eşit bölmeye ayıran kemik ve kıkırdaktan oluşan yapıya septum denmektedir. Septum kıkırdağında bir eğrilik var ise; o taraftaki burun deliğinden geçen havanın azalmasına bağlı burun tıkanıklığı ortaya çıkmaktadır. Eğriliğin derecesi, tarafı, sinüs ağzı olan ilgisi burun tıkanıklığı şikayetini etkilemektedir. Bu eğrilik, genetik, doğuştan, çocukluk çağında alınan darbelere bağlı gelişebilmektedir.

Burun tıkanıklığı hayat kalitesini çok bozan ağzı açık nefes alma ve horlamaya niye olmaktadır. Ayrıyeten sinüzit ve burun kanaması için bir risk faktörüdür.

Septum deviasyonu tanısı için evvela burun muayenesi, kamera ile burun boşluklarının muayenesi ve radyolojik olarak da bilgisayarlı tomografi kullanılmaktadır.

Septum deviasyonu tedavisi cerrahidir. İlaç tedavisi yoktur. Ameliyatla burun ortasından kesi yapılarak eğri olan kıkırdak ve kemik yapıların düzeltilmesi sürecidir. Süreç 1-2 saat ortası sürmektedir. Ameliyat daha sonrası düzgünleşme yaklaşık 3 hafta sürmektedir.

Sinüzit

Sinüsler yüz kemikleri ortasındaki hava boşluklarıdır. Bu hava boşlukları özel kanallar ile burun boşluğuna açılmaktadır. Burun deliklerinden giren hava sinüslerin içine bu kanallardan ulaşmaktadır. Yanak (maksiller), alın (frontal), göz etrafı (etmoid) ve göz gerisi (sfenoid) sinüsleri formunda her 2 tarafta dörter adettir. bakılırsavleri kafatası yükünü azaltmak, yüze alınan darbenin beyne ulaşmasını engellemek, buruna giren havanın nemlenmesi ve ısıtılmasıdır.

Sinüzit bu hava dolu boşlukların kanallarının tıkanmasına bağlı sinüs ortasında oluşan enfeksiyondur. Enfeksiyonun müddetine bakılırsa akut ve kronik sinüzit formunda ikiye ayrılmaktadır. 3 aydan uzun süren enfeksiyonlara kronik sinüzit denmektedir. Kronik sinüzitin polipli ve polipsiz olarak 2 alt tipi vardır. Polipli sinüzit öteki ismiyle nazal polip kronik sinüzit şikayetlerine ek olarak burun boşluğu ve sinüs içerisinde ödemli soluk renkli yeni oluşumlardır. yenidenlayan sinüzit ise 1 yıl ortasında 4’ten çok akut sinüzit atağı bulunmasına denmektedir.

Sinüzit tanısı hastanın şikayetleri, müddeti ve ayrıntılı endoskopik burun muayenesi ile konmaktadır. Burun tıkanıklığı yahut akıntı (önden yahut genizden) şikayetlerinden en az biri olmalıdır. Bunlarla birlikte yüzde lokalize basınç ve ağrı, koku almada kuvvetlik ve öksürük (çocuklarda) şikayetlere eşlik edebilir. Şikayetlere ek olarak muayenede sinüs ağızlarında ödem, tıkanıklık, iltihap yahut polip görülmesi tanıyı desteklemektedir.

Soğuk algınlığı aslında bir sinüzit halidir. 10 günden kısa müddetli virüs kaynaklı sinüzite soğuk algınlığı denmektedir. Bakteriyel kaynaklı sinüzit ise genel olarak 7-10 günden uzun periyodik yahut bu mühlet ortasında şikayetlerin kötüleştiği durumlarda olmaktadır.

Nezle ise sinüsleri etkilememiş enfeksiyonun yalnızca burun boşluğunda olduğu duruma denmektedir. Nezle virüslere, alerjiye, ilaçlara, hormonlara yahut enfeksiyon dışı niçinlere bağlı olabilir.

Kronik hale gelmesi engellemek ve komplikasyon olarak tanımladığımız enfeksiyonun göze ve beyne yayılmasını mâni olmak için sinüzit tedavi ve takip edilmesi gereken bir hastalıktır.

Hastalığın tipi şiddetine nazaran kullanılan tedaviler:


 • Antibiyotikler


 • Burun spreyleri (steroid ve dekonjestan spreyler)


 • Antihistaminik ilaçlar


 • Ağrı kesiciler


 • Burun yıkama solüsyonları
Sinüzit tedavisinde öbür bir alternatif ise endoskopik sinüs cerrahisidir. Ameliyat kesi yapılmadan endoskop denilen kamera ile yapılmaktadır. Ameliyattaki gaye, tıkalı olan sinüs kanalların ağzının açılması ve ortasındaki iltihaplı dokuların temizlenmesidir.

Cerrahi yapılan durumlar


 • Komplikasyona yol açmış akut sinüzit


 • Maksimum ilaç tedavisine dirençli kronik sinüzit


 • Tedaviye dirençli polipli kronik sinüzit
 
Üst