CFE'nin olumlu mali sonuçlarını anlamanın anahtarları

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Daha fazla satış

Şirketin toplam geliri, büyük ölçüde enerji satış işlerindeki artış nedeniyle, yıl içinde 644.000 milyon pesonun biraz üzerine çıkarak son altı yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Analistler ve şirket, bu artışın şirketin bundan faydalanması nedeniyle meydana geldiğini açıklıyor. yüksek sıcaklıklar geçen yıl daha fazla elektrik tüketimine yol açan ve sanayi sektöründeki büyümenin kıyıya yakın ve devlet şirketinin daha fazla endüstriyel müşteri edinmesi.

“Bir tekelin zarar etmesi zordur. Bunun gerçekleşmesinin tek yolu, benzini ürettiğinden daha ucuza satan Pemex gibi durumlarda oluyor. Ancak CFE'nin bu rolü yok; sattığı ürünler en azından şu anda üretim maliyetinin üzerinde. Ancak şimdiki gibi doğalgaz ucuz olduğunda şirket nispeten pahalı satış yapmaya devam ediyor” diyor analist.

Daha ucuz yakıtlar

Devlet şirketi, yıl içinde yakıt maliyetlerinde %31,1'lik bir düşüş kaydetti. Bu faktör şirkete değil, fiyatlandırmadaki uluslararası dinamiklere bağlıdır. CFE'nin enerji üretimi için en çok kullandığı molekül olan doğal gazın fiyatları, Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışmanın başlangıcında kaydedilen fiyatların altına geri döndü ve bu da fiyatını önemli ölçüde sarstı.

“Sonuçların açıklamasının çok basit olabileceğini düşünüyorum. Doğal gaz fiyatlarında muazzam bir artış yaşadık ve bu durum CFE'yi çok önemli bir şekilde kontrol altına aldı. Geçtiğimiz yıl küresel doğal gaz ortamı çok daha istikrarlıydı. Şirketin kâr etmesi beni şaşırtmadı ama beni şaşırtan şey kârın büyüklüğü oldu” diyor Meksika Rekabet Enstitüsü'nden (Imco) araştırmacı Óscar Ocampo.

“Ancak bunun ötesinde, bu hükümetin enerji politikasının CFE'nin sonuç tablosu üzerinde Pemex'te olduğu kadar büyük bir etkisi olmadı. Sonuçlar enerji politikasıyla açıklanmıyor, aslında daha çok dış etkenlere yanıt verdiğini düşünüyorum” diye ekliyor.

Daha düşük borç ve daha yüksek sübvansiyonlar

Devlet şirketi ayrıca borçlarda ve federal hükümetten aldığı sübvansiyon miktarında azalma gibi diğer değişkenlerde de olumlu sonuçlar elde etti. CFE, borcunu yıl içinde %9,1 oranında azalttı ve elektrik fiyatlarının korunmasını telafi etmek için Maliye Bakanlığından %6,8 daha az katkı aldı.

Pemex'in aksine, ulusal elektrik şirketi kredi notunu yatırım yapılabilir seviyede ve istikrarlı bir görünümde tutuyor. “İşgücü yükümlülükleri gibi değişkenlere rağmen [que muestra incrementos importantes]CFE, Pemex gibi hâlâ kamu maliyesi için büyük bir tehdit değil. CFE'nin nispeten sağlam bir mali durumu var ve bu, kamu maliyesi için bir risk teşkil etmiyor, tabii ki gelişebilir, ancak oldukça iyi çalışıyor. Ocampo, “Onların sorunlarının tümü Pemex'in sorunlarından tamamen farklı büyüklükte” diyor.