Çocuk ürolojisi

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Çocuk Üroloji Nedir ? ve Hangi Hastalıklarla İlgilenir ?

Ürolojik hastalıklar yetişkinleri etkilediği üzere çocukları hatta bebekleri de etkiliyor. Yenidoğanlar dünyaya doğumsal bir ürolojik hastalıkla gelebiliyor yahut hayatın birinci senelerında bir ürolojik hastalıkla karşılaşabiliyor. Aslında çocuk sıhhati ve hastalıkları uzmanından daha sonra bir hastalık olmadan kesinlikle en az bir defa ziyaret edilen bir branştır çocuk üroloji. Toplumumuzdaki adamların neredeyse tamamı bebeklik ve çocukluk periyodunda sünnet edilir. Bunun için ise bir çocuk üroloji uzmanına başvurulur. Bu haliyle düşündüğümüzde sünnet muhtemelen ülkemizde en sık uygulanan cerrahi süreçtir.

Çocuk Üroloji Neye Bakar ?

Çocuk Ürolojisi bebeğin dünyaya gelmesi ile 18 yaşına kadar olan devri kapsar. Tüm çocuklarda böbrek ve idrar yolları, erkek çocuklarda penis ve testis, kız çocuklarında ise genital bölge ile ilgili problemlerle ilgilenir. Çocuk ürolojinin ilgi alanına giren hastalıklar şöyledir: Böbrek ve üst idrar yolları ile ilgili hastalıklar: Hidronefroz, doğuştan tek böbreğin olmaması, polikistik böbrek, atnalı böbrek, pelviüreterik bileşke tıkanıklığı, böbrek taşı hastalığı. Alt İdrar Yolları Hastalıkları: Vezikoüreteral reflü (böbrek reflüsü), mesane ekstrofisi ve divertikülü, üreterovezikal bileşke darlığı, üretra darlıkları. Penis Anomalileri: En sık görüleni doğuştan sünnetli yahut peygamber sünneti olarak isimlendirilen hipospadiasdır. Öteki penis anomalileri şöyledir: gömük penis, epispadias (idrar deliğinin penisin üst yüzüne açılması), fimozis (sünnet derisinin darlığı) Testis ve Skrotum Anomalileri: İnmemiş testis, hidrosel (su fıtığı), testis torsiyonu. İşeme Bozuklukları: İnkontinans, uykuda işeme, idrar kaçırma. Varikosel (Testisin damarlarının genişlemesi). Kasık fıtığı. Kız çocuklarında karşılaşılan yumurtalık kistleri ve genital bölge travmaları . İdrar yolu enfeksiyonları. Erkek çocuklarında sünnet ve sünnet komplikasyonları.

Sık Karşılaşılan Çocuk Üroloji Hastalıkları ve Tedavileri Nedir ?

İnmemiş Testis


Testistler, bebek geliştikçe gelişip büyür. Bu gelişim anne karnında başlar. birinci vakit içinderda karından daha sonra ise kasık kanalından geçerek testislerin doğal pozisyonu olan torbaya yanlışsız ilerler. Doğumdan kısa bir süre evvel testisler torbaya yerleşmiş olur. Lakin kimi birtakım testislerin biri yahut ikisi bu inişi tamamlayamaz. Bu durum inmemiş testis olarak isimlendirilir. Cerrahi tedavi ile doğal pozisyonuna yerleştirilmesi gerekir.

Doğumsal Penis Eğriliği (Konjenital Penil Kurvatür yahut Kordi)

Doğumsal bir hastalıktır. Ergenlik öncesi düzeltilmesi gerekir. Penisin eğri olmasıdır. Penis eğriliği çoğunlukla çocuk ereksiyon olduğu vakit ebeveynler tarafınca fark edilir. Tek başına olan penis eğrilikleri günübirlik bir cerrahi teşebbüs ile düzeltilebilir.

Hidrosel (Su fıtığı)

En sık karşılaşılan çocuk üroloji rahatsızlıklarından biridir. Testis yapısal olarak iki katmanlı kollayıcı bir kılıf ile sarılıdır. Hidrosel, bu katmanlarda sıvı toplanmasına verilen isimdir. Bu sıvı, testiste bir şişliğe niye olur ve çocuğu rahatsız eder. Ekseriyetle 2 yaşa kadar resen düzelmesi beklenir. İki yaşından daha sonra bu durumun kendinden düzelme bahtı yoktur. Çocuk ürolojisi tarafınca cerrahi müdahale gereklidir.

Böbrek Reflüsü (Vezikoüreteral Reflü)

Mesanedeki idrarın üst yanlışsız böbreğe kaçmasıdır. İdrar böbreğe geri kaçar ve bu niçinle böbrekte hasar oluşur. Nihayetinde böbrek yetmezliğine kadar varabilecek bir sıhhat sorunu ile karşı karşıya geliriz. Teşhis konulması ile antibiyotik ve cerrahi tedavi kıymetlendirilir. Belirtileri şöyledir: yinelayan idrar yolu enfeksiyonu, sık fakat az ölçüde idrar yapma, idrar kaçırma, idrarda berbat koku, geçmeyen kabızlık, bel ve karın bölgesinde ağrı.

Hipospadias

İdrar deliğinin olması gerekenden daha aşağıda olmasıdır. Hipospadias, halk içinde peygamber sünneti ya da doğuştan sünnetli üzere günahsız isimlerle tanımlansa da ameliyat ile düzeltilebilen önemli bir cerrahi süreçtir. çoğunlukla doğum daha sonrasında tanısı konur. Hastalık niçiniyle idrar yolu enfeksiyonları, idrar kanalı darlıkları, işeme kuvvetlikleri görülebilir. Tüm bunların toplamı olarak böbrek yetmezliği üzere önemli bir durum gelişebilir. Tedavisi cerrahidir. 6-18 ay içinde yapılması önerilir.

UPJ Darlığı

Böbrek çıkışındaki kanalın darlığıdır. Böbreğin şişmesine niye olabilir. Ortalama 1500 çocukta 1 görülür. İdrarın tam olarak yapılamamasından dolayı çocukta ağrı, enfeksiyon ve hidronefroz meydana gelebilir. Nihayetinde de böbrek işlevleri azalır. Tedavi edilmediği takdirde kronik böbrek yetmezliğine kadar giden bir müddetç başlar. Cerrahi teşebbüste altın standart tedavi, dar segmentin çıkartılması ve havuzcuğun tekrar idrar yoluna dikilmesidir.

Gece İdrar Kaçırma Genetik Midir ?

Evet. Genetik mirasımızın tesir ettiği bir meseledir. Gece idrar kaçırma tek bir ebeveynde var ise %46, hem anne hem babada var ise % 77 oranında çocuğunuzda da olur.

Çocuğumunun böbreğinde taş tespit edildi. Tedavisi nedir? Ne yapmalıyız?

Gelişen teknoloji yardımıyla günümüzde böbrek taşı tedavisinde farklı alternatiflere sahibiz. Bu tedavilerin hepsini de kapalı olarak yapmaktayız. Çocuğunuzun böbreğindeki taşın özelliğine bakılırsa değişmekle birlikte anestezi uygulamadan gerçekleştirdiğimiz ESWL birinci usul olarak düşünülebilir. RIRS dediğimiz idrar yolundan böbreğe ulaşarak gerçekleştirdiğimiz süreç ve sırttan küçük bir iğne ile böbreğe ulaşarak yaptığımız PNL ameliyatı çok inançlı tedavi seçenekleridir.
 
Üst