Çocuklarda Uyku Düzeni Nasıl Olmalı?

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Son zaman içinderda sıkça duyduğumuz uyku eğitimi şekilleri gerçekten etkili mi? Etkili değilse uykusuz geçen geceler için anne babalar hangi çözüm yollarına başvurmalı?

Bebeğin doğumundan okula başlama yaşına kadar ebeveynler birfazlaca uyku problemiyle karşılaşmaktadır. Gelişen dünyanın hızında da kısa zamanda etkili bir yöntem olan çeşitli uyku eğitimlerini denemektedirler. Ancak çocuğu ağlatarak veya yaşının ihtiyaçlarını bilmeden gerçekçi olmayan beklentiler içine girmek hem çocuğu hem anne babaları yıpratmaktadır. Uyku eğitimleri kısa vadede çözüm gibi görünse de uzun vadede eskisinden daha kötü bir hal alabilmektedir. O niçinle çocuklarınızın yaşlarına uygun sağlıklı bir uyku almaları için birkaç ipucu vereceğim.

Çocuğunuzun uykusundan beklentiniz nedir?

Hepimizin kafasında hangi yaşta çocuğun günde kaç saat uyuyacağı ile ilgili bir tablo beliriyordur. Ancak bu gerçekçi mi? kimi zaman farkında olmadan çocuklarımızdan daha fazla uyumasını bekliyoruz veya gece boyunca hiç uyanmamasını.

0-3 aylık bebeklerin günde uyku süreleri 14 ile 16 saat içinde değişmektedir. İlk bir ayda bebek gece üç dört kez uyanırken bu durum aydan aya azalabilmektedir.

3-6 aylık bebeklerin geceleri sık sık uyanmaya devam ettikleri görülmektedir. 6 aylık olduklarında bir günde ortalama 14 saat uyurlar. 4-6 aylık bebeklerin gündüzleri yaklaşık 3 saat uyudukları görülmektedir.

6-12 aylık bebekler yaklaşık günde 13 saat uyurlar. Unutmayın ki, bu süre daha az veya daha oldukça olabilir. Verilen saat sadece bize ortalamayı gösterir. 12 aylığa doğru bebeklerde gece uyanmaları 6 aylık civarındaki durumuna gore artış gösterebilir.

1-2 yaşındaki çocuklar bir günde yaklaşık 13 saat uykuya devam ederler. Ancak gündüz uykuları giderek azalmaya, uykunun büyük kısmını gece almaya başlar.

2-3 yaşındaki çocuklar bir günde yaklaşık 12 saat uyurlar. Gece uyanmaları hala olabilir, ancak gündüz uykusu yaklaşık 1 saate kadar düşebilir.

3-5 yaşındaki çocuklar bir günde yaklaşık 11 saat uyurlar. 3 yaşındaki bir çocuk gündüz uykusuna ihtiyaç duyabilirken 5 yaşına geldiğinde genellikle gündüz uykusuna ihtiyaç duymamaktadır. Kabuslar ve gece korkuları bu yaş aralığında yaygındır. Yatak ıslatma da bu yaş aralığında yaygındır. Bu gibi durumlar çocukların uykusunu etkileyebilir.

Yatma Zamanı Rutini Belirlemek

herkesin bir yatma zamanı rutini vardır. Dişini fırçalamak, duş almak gibi biroldukca şey sayılabilir. Çocuklar için de yatma zamanı rutini oluşturmak, çocukların neyle karşılaşacağını bilmesini ve uykuya geçmesinin kolaylaşmasını sağlar. Gece yatmadan kısa bir hikaye okumak, dişlerini fırçalamak, ılık bir duş almak çocukların yatma zamanı rutini için ilk akla gelenlerdir. Kendinize ve çocuğunuza uygun düzenlemelerle siz de bir rutin oluşturabilirsiniz.

Beslenmenin Uykuya Etkisi

Anne sütü sindirilmesi oldukca kolay bir besindir. Bu niçinle anne sütü ile beslenen bebekler daha sık acıkırlar. Bunun aksine mama ise daha zor sindirilen bir besindir. Bu niçinle kimi zaman anneler gece daha az uyanması için bebeklerine özellikle mama vermeyi tercih edebiliyorlar. Ancak bebekler sanıldığının aksine sadece acıktıklarında uyanmazlar. Bebeklerin günlük düzenli bir uyku ritmi olmadığından mama da olsa anne sütü de olsa gece uyanmaları devam edebilir.

Yapılan araştırmalar 6 aydan önce katı gıdalara geçmek astım, egzama, alerji ve sindirim problemleri gibi riskler taşıyor. Bu da bize gösteriyor ki 6 aydan önce mecbur kalınmadığı sürece bebeği anne sütü ile beslemek en sağlıklı olanıdır. Bir başka araştırma, yüksek triptofan alımının uyku halini arttırdığını göstermektedir. Triptofan et, peynir, yumurta, ayçekirdeği, susam, balık ve kümes hayvanları gibi yüksek oranda protein içeren gıdalarda bulunur.

Teknolojik Araçların Uykuya Etkisi

Çağımızda yaşamımıza giren televizyon, tablet ve akıllı telefonlarla çocuklar oldukça erken yaşta tanışıyorlar. Çocuklar için eğlenebilecekleri birfazlaca uygulama, oyun ve içerikler mevcut. Bu durumda çocukların bu araçlarla geçirdikleri süre yaşın da artması ile beraber uzayabilmektedir. Ancak, teknolojik araçların çocukları eğlendirmenin yanı sıra biroldukça zararı da vardır.

2013’teYeni Zelanda’da yapılan bir araştırmaya gore, yatmadan önceki bir buçuk saatte çocukların %50’si yarım saat kadar televizyon izliyor. Yatmadan önceki bir-iki saatte televizyon izleyen çocukların izlemeyenlere bakılırsa daha geç uyudukları görülmüştür. Benzer etkiler bilgisayar veya akıllı telefonda oyun oynayan çocuklar için geçerlidir. Bu niçinle uyku saatinden 2 saat önce teknolojik araçlar kapatılmalı, kullanılmamalıdır. Aynı sebeplerden dolayı yatak odalarında da televizyonun olmaması gerekmektedir.

Rahat Bir Uyku İçin İpuçları

– Çocuğunuzun günde en az 20 dakika dışarıda gün ışığını almasını sağlayın. Araştırmalar, özellikle öğleden daha sonra doğal ışık alan bebeklerin daha iyi uyuduğunu göstermektedir.

– Yapay ışıklarından(beyaz ışık, özellikle enerji tasarruflu led ampulleri) mümkün olduğunca uzak durun. Akşamları çocuğunuzun odasında ışığı olduğunca kısık tutun ve mümkünse kırmızı ışık kullanın.

– Yatmadan önceki iki saat televizyon, tablet, telefon gibi araçlardan uzak olsun.

– Gündüz uykularında perdeler açık olacak biçimde uyusun. Günlük ritmini kaybetmemesi ve gece-gündüz algısının karışmaması açısından bu önemli.

– Eski bir kıyafetinizi üst üste birkaç gece giyin, daha sonra çocuğunuzun bunu yatarken yanına almasına, sarılmasına izin verin.

– Çocuğunuza yatmadan önce lavanta yağı veya farklı bir şeyle yatma zamanı rutini olabilecek biçimde masaj yapın. Araştırmalar, lavantanın bebekler üzerinde rahatlatıcı etkisi olduğunu göstermektedir.

– Bebeğiniz için uyumadan önce ninni söyleyin. Daha büyük çocuklarla ise beraber bildiğiniz veya uydurduğunuz şarkılar söyleyin.
 
Üst