Çocuklarda Yazı Yazma Maharetini Geliştirmek

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Yazma, bireyin fikir, his, istek ve hayallerinin ortaya koyulması aktifliği olarak isimlendirilir. Yazma fonksiyonu ömründe her alanında vardır. Bilhassa okullarda yazma süreci çoğunlukla yapılır ve ekseriyetle kompozisyon yazma çalışmaları yapılır. Türk Lisan Kurumuna bakılırsa kompozisyon, başka farklı kesimleri manalı bir bütün oluşturacak biçimde bir ortaya getirmek ve bütün oluşturmaktır. Kompozisyon marifeti ise güzel yazma marifeti ile paralel ilerlemektedir. Düzgün yazı yazmak, akademik başarıyı birlikteinde getirdiği üzere toplumsal manada da katkısı olacaktır. Konuşma ve irtibat kurmada olumlu tesirleri olacak ve özgüveni destekleyecektir. Bir ebeveyn olarak, çocuğunuza tesirli bağlantının değerini öğretebilir ve eğitimlerinde başarılı olmalarına yardımcı olabilirsiniz.

Öncelikle çocukları için yazı yazmayı eğlenceli hale getirmelisiniz. Çocuğunuzun daha sık yazdığını görmek istiyorsanız, yazmaya ilgisini çekmeniz ve onu heyecanlandıracak ödevler bulmanız gerekir. En sık kullanılan prosedürlerden biri günlük tutmaya teşvik etmektir. Şayet günlük tutmakta birinci etapta işe yaramıyorsa (işe yaradığında bile tavsiye ederim) gün sonunda ailecek oturup ailenin her bir üyesi o gün günün nasıl geçtiğini, kendisini üzen ya da memnun eden olayları anlatması formunda bir gündem oluşturabilirsiniz. Çocuğunuzun günlük yazmaya teşvik ederken, başından geçen olayları yazması yardımıyla anı olarak kalacağını ve büyüdüğünde yinedan hatırlayabilmesi için bir fırsat olduğunu söyleyebilirsiniz.

Başka bir eğlenceli fikir olarak, bir fotoğrafın betimlemesini yazmasını isteyebilirsiniz. Ya da bir işin talimatlarını yazmasını yönerge olarak verebiliriz. Onunda ilgi alanında olan bir iş olursa şayet daha fazlaca severek yazacaktır. Örnek olarak şayet tost hazırlamayı seviyorsa tostun nasıl yapılması gerektiğini adım adım güya bir yemek tanımı veriyormuş üzere yazabilir. En sonunda bu tanımı buzdolabınıza bir mıknatısla tutturabilirsiniz. Okulöncesi devrinde olan çocuklar için hazırlık emelli bu adımları fotoğraf yaptırarak uygulayabilirsiniz. Fotoğrafta yönerge sabit kalmalı lakin adım adım fotoğraflar çizilmelidir.

Çocukların oyuna ziyadesiyle düşkündür ve bir daha çocuklar oyunla öğrenir. Oyunu yazı yazma hünerini geliştirmede kullanabiliriz. Yazı yazmak için söz dağarcığının geliştirilmesi de bir o kadar değerlidir. Söz oyunları oynayarak söz dağarcığı geliştirilebilir.

ilk vakit içinderda ‘’İsim Kent Oyunu’’ oynanabilir. İsim kent oyununda hem genel kültür düzeyinde gelişme olacağı üzere söz dağarcığını arttırmaya da katkısı olacaktır.,

Bir öteki oyun ‘’Seçilen Harfle Başlayan Kelimeler’’. Bir harf belirlenir ve o harfle başlayan sözler yazılır. Müddet tutularak oyun oynanabilir. Önerilen mühlet 1 dakikadır. 1 dakika içerisinde kaç adet söz bulduğu kıymetlendirilir. Oyun belli aralıklar ile yinelanarak sayı arttırılmaya çalışılır.

Kelime dağarcığını arttırmak ve uygun yazma hünerini geliştirmek için her vakit yol kitap okumaktan geçer. Günlük olarak asgarî bir sayı belirlenip kitap okumaya teşvik edilmelidir. Çocuğunuza güzeline gidebilecek farklı çeşitlerde (fantastik, macera, şiir, vb.) kitaplar verin. Unutmayın, çocuğunuz ne kadar epey okursa, sağlam yazma marifetleri edinmesi o kadar kolay olacaktır.

Bir öteki uygulama olarak, çocuğunuzdan konutun alışveriş listesini hazırlamasını isteyebilirsiniz. Mesken ile ilgili sorumluluk almak her çocuğu keyifli hissettirir ve heyecanlandırır. Sorumluluk marifetini de destekleyen bu çalışmayla birlikte bir daha yazı yazma marifeti de birlikteinde olumlu manada etkilenecektir.

Son olarak bir aile aktifliği yapabilir. Muhakkak aralıklarla birbirinize yada sevdiğiniz şahıslara mektup yazabilirsiniz. Yazdığınız bu mektupları süsleyip zarflayıp bir birinize ikram edebilirsiniz. Aranızdaki sevgi bağını, bağlantısı ve yazma hünerinizi güçlendiren bu çalışma aile ortasında kaliteli vakit geçirmenizi sağlayacaktır.

Sevgili anne babalar,

Çocuk yetiştirmek, güçlü fakat bir o kadarda keyif veren bir seyahattir diyebiliriz. Çocuklar anne babalarının kopyasıdır ve siz ne yaparsanız onlarda sizin yolunuzdan ilerleyecektir. Birinci etapta kendinizi geliştirmeniz gerektiğini unutmamanız gerekir. daha sonrasında çocukta istenilen kazanımları sağlamak ya da yanlış giden davranışları denetim altına almak daha kolaydır. Bunun için sabır ve dengeli olunmalıdır. Çocuklar biz yetişkinlere bakılırsa daha çabuk öğrenir ve değişim daha süratli gerçekleşir. Bunu unutmamakta yarar var.
 
Üst