Covid, Şehirde Yeniden Artıyor ve Hayatı Bozuyor

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Günaydın. Bugün Perşembe ve yıl neredeyse bitmek üzere. Bugün, koronavirüs enfeksiyonlarındaki Omicron kaynaklı yeni artışın şehir genelinde kapanmaları nasıl tetiklediğine ve hayatı nasıl bozduğuna bakacağız. Ayrıca, ulustaki en eski sürekli yerleşim olan özgür Siyah yerleşim yeri olan Staten Island’daki Sandy Ground mahallesinin belirsiz kaderine de bakacağız.

Kredi. . . The New York Times için Sarah Blesener

Çarşamba günü, Vali Kathy Hochul, New York’un başka bir talihsiz rekor kırdığını duyurdu: 67.000 günlük koronavirüs vakası, geçen hafta kırılan önceki rekoru neredeyse 20.000 ile geride bıraktı. Eyalet verilerine göre New York kendi rekorunu kırdı – 39.591 yeni vaka.

Omicron tarafından körüklenen salgın şiddetleniyor. Partilerin, restoranların, kliniklerin, metro hatlarının, Broadway gösterilerinin, kütüphanelerin ve daha fazlasının kapanmasına ve kapanmasına yol açıyor. Ve bu sadece başlangıç olabilir.

Hochul Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında, “Temelde Ocak ayında bir dalgalanmaya hazırlanıyoruz,” dedi. “Geldiğini biliyoruz. Ve olmayacağını düşünecek kadar safız. ”

Bağlam

Dalgalanmanın çoğu, yüksek oranda iletilebilir Omicron varyantı tarafından yönlendiriliyor.

Omicron vakaları, özellikle aşılanmış ve destekleyici aşı olmuş kişiler için diğer varyantlardan daha hafif gibi görünse de, çok sayıda yeni enfeksiyon daha ciddi sonuçlarda bir artışa neden oluyor: Hochul, Kovid ile ilgili hastane başvurularının sona erdiğini söyledi. 6.700 – tek bir günde yüzde 10’luk bir sıçrama – ve bu ölümler aylar sonra ilk kez 100’e yaklaştı.

New York City geneli Çarşamba günü, yüzde 22’den fazla olan yedi günlük ortalama pozitif test sonuçları oranını bildirdi. New York City’deki bazı mahallelerde, resim daha kötü görünüyor: Brooklyn’deki Brownsville ve Ocean Hill’de ve Queens’teki Breezy Point, Laurelton ve Rosedale’deki ortalama oran yüzde 27’den fazlaydı.

Kesintiler

Toplu taşıma yetkilileri, bir metro hattının (W) Çarşamba günü askıya alındığını ve diğer beş metro hattının (A, D, E, N ve R) çok sayıda işçinin dışarıda olması nedeniyle gecikmelerle çalıştığını söyledi.

İtfaiye için yaklaşık üç sağlık görevlisinden biri de hasta. Binlerce New Yorklunun koronavirüs için test yaptırmak için gittiği CityMD’nin yirmi yeri de yeterli sağlıklı personele sahip olmadığı için kapatıldı.

Ne yapılabilir?

Omicron varyantının iletilebilirliği göz önüne alındığında, devam eden dalgalanmanın en azından bazı bileşenleri kaçınılmaz görünüyor. Ancak yetkililer, sayıları düşük tutmaya yardımcı olmak için insanlara bilinen tüm başarılı stratejileri – maske takmak, aşı olmak, destekleyici aşı yaptırmak ve özellikle kapalı mekanlarda kalabalıktan kaçınmak – hatırlatıyor.

Dalgalanma, insanların Yılbaşı kutlamalarını yeniden düşünmesine neden olmalıdır. Kent Konseyi Sağlık Komitesi başkanı Mark Levine, Belediye Başkanı Bill de Blasio’yu kentin Times Meydanı’ndaki kutlamasını iptal etmeye çağırdı, ancak şimdiye kadar şehir direndi (kutlama zaten azaltılmıştı.)

İyimser bir not

Omicron kaynaklı dalgalanma şehri tüketti ve birçok New Yorkluyu endişe duygusuyla bıraktı. Ancak 2021 daha iyimser bir hikayeye de sahip: Geçen yılki dalgalanma sırasında çok sayıda sakinini kaybeden Manhattan mahallelerinin çoğu yavaş yavaş yeniden dolmaya başladı.

Bu mahallelerden birinde, Chelsea’de, yeni ve geri dönen New Yorklular, işten daha az restoran ve barlar, yabancılarla etkileşimler ve şehrin uğultu enerjisi tarafından çekildiklerini söyledi.

<saat/>

Hava durumu

Gündüz ve gece yağmur ihtimaline karşı hazırlanın. Hava sıcaklığının 40’ların yüksek olduğu ve akşam 40’ların ortalarına düştüğü bulutlu bir gün.

alternatif yan park

Bugün yürürlükte. Yarın (Yılbaşı Arifesi) askıya alındı.

<saat/>

En son Metro haberleri

• Rezil finansör Jeffrey Epstein’ın eski arkadaşı Ghislaine Maxwell, Çarşamba günü, reşit olmayan kızları işe almak, tımar etmek ve cinsel tacizde bulunmak için onunla en az on yıl komplo kurmaktan suçlu bulundu.

• Sayısız inanç geleneğinden New Yorklular, evlerinin bir kısmını dua etmek, meditasyon yapmak veya başka bir gün için şükretmek için ayırdılar.

• New Jersey’nin en yüksek mahkemesi, 1991’de 5 yaşındaki oğlu ortadan kaybolan ve daha sonra ölü bulunan Michelle Lodzinski’nin cinayet mahkumiyetini bozdu.

• Bir New York Eyaleti temyiz mahkemesi, New York Times’ın muhafazakar grup Project Veritas ile ilgili yasal notların kopyalarını devretmesini veya imha etmesini gerektiren bir yargı kararını geçici olarak kaldırdı.
<saat/>

Sürekli ikamet edilen en eski özgür Siyah yerleşim belirsiz bir gelecekle karşı karşıya

Kredi. . . Michelle V. Agins/The New York Times

Staten Adası’ndaki Sandy Ground mahallesinin uzun tarihindeki son bölüm uğursuz bir bölüm: Koruma odaklı Kültürel Peyzaj Vakfı, Sandy Ground’u yıllık “risk altındaki manzaralar” listesine, esasen tehlike altındaki yerler listesine aldı. liste.

Amerika Birleşik Devletleri’nde sürekli olarak yaşayan en eski özgür Siyah yerleşim yeri olan Sandy Ground, bu yılki listede Afrikalı Amerikalılar, Hispanik Amerikalılar ve Yerli halklarla ilişkili yerlere odaklanan 13 siteden biriydi. Vakıf, Sandy Ground’u, 1850’lerde Central Park şekillenirken yerle bir edilen 19. yüzyıldan kalma bir Siyah yerleşim yeri olan Seneca Köyü ile karşılaştırdı. Vakıf, Seneca Köyü hakkında çok şey yazıldığını söyledi; Sandy Ground’da yok.

Resimde, Yeraltı Demiryolunda bir durak olarak hizmet veren Rossville A. M. E. Zion Kilisesi’nin papazı Rev. Jacqueline Nolton, “Hikayenin sürekli anlatılması tehdit altında olabilir,” dedi. “Sandy Ground, herhangi bir tarihin korunması gerektiği gibi korunmalıdır. Sadece gelişmedi. Çok az kaynakla azat edilmiş kölelerin kurban edilmesinden geldi. ”

Ancak geçmişle eskisinden daha az bağlantısı var. Sandy Ground Müzesi ve Tarih Kurumu’nun yönetici direktörü Sylvia D’Alessandro, Sandy Ground’da “bir zamanlar belki 150 aile vardı” dedi. “Şimdi orijinal yerleşimcilerin torunları olan yaklaşık altı aile var. Neden tehlike altındakiler listesinde olduğunu anlayabilirsiniz. ”

19. yüzyılda oraya taşınan özgür insanların çoğu istiridyeci olarak çalıştı. Şehir 1916’da bir tifo korkusu sırasında istiridyeyi yasaklayana kadar başarılı oldular. Sonra 1963’te çıkan bir yangın 15 evi kül etti. Bazıları, D’Alessandro da dahil olmak üzere, ilk yerleşimcilerin torunlarına aitti.

Sonbaharda, Ida Kasırgası ve Eylül ayındaki ikinci büyük fırtına, kiliseye ait olan ve halihazırda onarıma ihtiyacı olan iki kulübeden birine zarar verdi.

Kültürel Peyzaj Vakfı’ndan Nord Wennerstrom, “Düşünmeye hazır bir giyotin bıçağı yok” dedi. “Fırtına hasarı, vandalizm, kötü kararlar, kaçırılan fırsatlar, ihmal, kaynak eksikliği ve nüfusun yaşlanması dahil olmak üzere sürekli olarak kaybolmasına yol açan şeylerin bir araya gelmesidir. “Dikkat ve kaynaklar olmadan, Sandy Ground istikrarlı bir şekilde ortadan kaybolacak. ”

Ama D’Alessandro pes etmeye hazır değil. D’Alessandro, “Kilise her zaman orada olacak,” dedi ve “kilise orada olduğu sürece varlığımız her zaman toplulukta olacak. ”

<saat/>

Okuduklarımız

• New York Magazine, ofise dönmeye zorlanmaktan bahseden şehir çalışanlarıyla röportaj yaptı.

• Koruma için ayrılmış fon olmadan, New York City’deki kamu anıtlarının ve sanat eserlerinin çoğu ihmalden dolayı çürüyor.
<saat/>

BÜYÜKŞEHİR günlüğü

Curbside buluşması

İki sosisli sandviç satıcısının hikayesi , diğer dört favoriyi geride bırakarak bu yılın en iyi Metropolitan Günlüğü öğesinde en üst sırada yer alıyor. İşte finalistlerden biri.

Sevgili günlük:

Geçenlerde bir koşuya çıktım ve Bedford-Stuyvesant’a gittim.

Eve dönmeden hemen önce, bir grup çöp torbasına yaslanmış büyük bir tahta parçası gördüğümde olduğum yerde durdum. Çöp bir geceydi, ama bu noktaya kadar koşarken yanından geçtiğim çöpleri fark etmemiştim.

Bu herhangi bir tahta parçası değildi. O benim masamdı.

Masayı 2010 yılında Chelsea’deki ikinci daireme taşındığımda babam benim için yapmıştı. Onu Craigslist’teki bir kadına satmadan önce altı yıl kullanmıştım. Brooklyn’e taşınıyordum ve yeni dairemde bu benim işime yaramazdı.

Şimdi, dört yıl sonra onun için de işe yaramaması gerektiğini düşündüm.

10 yıl sonra, masa – ahşap üst kısmı, yakınlarda şeffaf geri dönüşüm torbalarıyla kaplanmış olan paslı boru ayaklarından ayrılmıştı – sonunda ömrünün sonuna gelmişti.

İyileştiğimi hissettim. Babamla FaceTime yaptım ve telefonumu tahta parçasına doğrulttum.

“Bunun ne olduğunu biliyor musun?” Diye sordum.

Hemen yaptı.

Masayla son kez vedalaşıp gözyaşlarımı silip eve koşmaya devam ettim.

— Jennifer Fragale

Agnes Lee tarafından resimlendirilmiştir.
Gönderimleri buraya gönderin ve Metropolitan Günlüğünü buradan okuyun .

<saat/>

Burada bir araya gelebildiğimize sevindim. Pazartesi günü görüşürüz. – M.Z.

P. S. İşte bugünün Mini Bulmaca ve Yazım Arısı . Tüm bulmacalarımızı burada bulabilirsiniz .

James Barron, Melissa Guerrero ve Olivia Parker New York Today’e katkıda bulundu. ekibe adresinden ulaşabilirsiniz.
nytoday@nytimes. com .

.