Dava, Ayrımcılığın NY Evsizliği Azaltma Aracını Zayıflattığını Söyledi

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Çarşamba günü açılan bir davaya göre, New York’ta evsizliği azaltmak için tasarlanan bir kupon programı, ev sahiplerinin ve emlakçıların ayrımcı uygulamaları nedeniyle sübvansiyonlara güvenerek kiralarını ödeyen insanları geri çevirdi.

Şehir genelinde 120’den fazla emlak şirketi, komisyoncu ve mülk sahibini yasa dışı uygulama yapmakla suçlayan dava, New York City’nin insanları barınaklardan veya sokaklardan ve evlerden çıkarmak için mücadele etmesiyle ortaya çıkıyor ve yansıtıyor. kupon ayrımcılığının evsizlik ve ayrımcılığı ele almak için ülke çapındaki çabaları nasıl baltalayabileceği.

Aylarca süren bir operasyonun parçası olarak, kar amacı gütmeyen bir bekçi grubu olan Konut Hakları Girişimi’nin müfettişleri müstakbel kiracılar olarak poz verdiler. Müfettişler, tahliye ve evsizlikle mücadele eden insanlar için özel bir şehir kuponu kullanarak ev kiralamak isteyen binlerce araştırma yaptı. Ancak The New York Times ile paylaşılan kayıtlı telefon görüşmeleri, metin mesajları ve e-postalarda, müfettişlere defalarca ev sahiplerinin bu tür kupon sahiplerine kiralama yapmadıkları söylendi.

Ev sahiplerinin kuponlara bağlı kiracıların başvurularını kabul etmeyi reddetmesi New York City’de ve ülke genelinde giderek artan sayıda yerde yasa dışıdır. Manhattan’daki New York Eyalet Yüksek Mahkemesi’nde Çarşamba günü açılan davanın sanıkları arasında Douglas Elliman gibi tanınmış firmalar ve Re/Max ve Coldwell Banker ile bağlantılı ekipler ile düzinelerce bireysel broker ve ev sahibi yer alıyor. .


Konut Hakları Girişimi’nin yönetici direktörü Aaron Carr bir röportajda, “Konut ayrımcılığı münferit bir olay değil” dedi. “Bu, endüstri çapında bir sorunun parçası.”

Douglas Elliman, dava açılmadan önce bir yorum talebine veya davada adı geçen Brooklyn merkezli Re/Max ekibi Re/Max Edge’in temsilcilerine yanıt vermedi.

Coldwell Banker’ın New York’ta bulunan bir iştiraki olan Coldwell Banker Reliable’ın komisyoncusu ve yönetici üyesi Joseph T. Hamdan, ekibin yanıt vermeden önce davadaki belirli iddiaları görmeyi beklediğini söyledi.


Amerika’daki Evsizlik Krizi Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

  • ‘Görünmez Çocuk’: 2013’te beş bölümlük bir Times dizisi, Brooklyn’deki bir evsizler barınağında yaşayan 11 yaşındaki Siyah bir kız olan Dasani’nin hikayesini anlattı. Bugün hala mücadele ediyor.
  • Yükselen Bir Ölüm Ücreti:Amerika’da evsiz olmak, özellikle 50’li ve 60’lı yaşlardaki erkekler için her zamankinden daha fazla ölümcül hale geldi.
  • Tek Kadın Kurtarma Timi: Teksas okul sisteminin “evsiz irtibatının” çalışması, pandemi fonlarındaki artıştan faydalanıyor. Ama para bittiğinde ne olacak?
  • Evsizlikle Mücadele: New York şehrinin en etkili sosyal hizmetler direktörü, 2021’in sonunda 45.000 kişinin hala sığınaklarda uyumasıyla görevinden ayrıldı. Bu bir başarı mı?
  • Los Angeles Kendisiyle Savaşa Girer:Pandemi, şehirdeki evsizlik üzerine amansız bir savaşı yoğunlaştırdı – görünürde sonu yok.
“Satış ortaklarımıza adil konut da dahil olmak üzere haftalık kiralama eğitimi veriyoruz ve kiracılara kuponlarla düzenli ve tutarlı bir şekilde hizmet verdik” dedi. “Bunu yapmaya devam edeceğiz ve birçok kez kiracılarla bir kuponla kiralamaları tamamladık.”

Üyeleri arasında emlak sahipleri ve komisyoncular bulunan etkili bir endüstri grubu olan New York Emlak Kurulu, şehri daha iyi düzenlemeye ve kötü aktörleri azaltmaya çağırdı, ancak aynı zamanda sorunun endüstri çapında olduğuna inanmadığını söyledi. Kurulun planlamadan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Basha Gerhards, grubun aynı zamanda “üyelerimizi tüm ilgili yasalar ve politikalar konusunda eğittiğini” ve şehir ve eyalet düzeyinde kuponlara daha fazla erişim için baskı yaptığını söyledi.


Dava, artan kiralar ve evsizliğin New Yorklular ve Belediye Başkanı Eric Adams için ana odak noktası olmaya devam etmesiyle geldi.

Kâr amacı gütmeyen bir savunuculuk grubu olan Evsizler için Koalisyon’a göre, Mart ayında her gece New York City barınaklarında 48.000’den fazla insan uyudu. Sığınma evlerindeki bekar yetişkinlerin sayısı son birkaç yılda istikrarlı bir şekilde artmıştır. City verisi, Mayıs ayında çocuklu yaklaşık 8.700 ailenin barınaklarda yaşadığını, Ağustos ayındaki en düşük 8,400 pandemi seviyesinden yüzde 6 artışla, ancak Ocak 2020’de kaydedilen 12.000 ailenin hala altında olduğunu gösteriyor.

Geçen yıl şehir, Çarşamba günkü davanın odak noktası olan CityFHEPS adlı kupon programını genişletti. Aile Evsizliği ve Tahliye Önleme Eki anlamına gelen CityFHEPS programı, gelir seviyelerine bağlı olarak bir fiş sahibinin kirasının bir kısmını kapsar.

New York Üniversitesi Furman Merkezi’nin fakülte direktörü ve üniversitede bir şehir planlama profesörü olan Ingrid Gould Ellen, genel olarak, kupon programlarının nispeten başarılı olduğunu söyledi. Araştırmaların, kupon alan ailelerin barınaklardaki diğer ailelere kıyasla evsiz kalma olasılığının daha düşük olduğunu gösterdiğini söyledi; ayrıca diğer düşük gelirli hanelere kıyasla kira yükü altında olma ve kalabalık evlerde yaşama olasılıkları daha düşüktür.

Ancak, geçen yıl federal konut kuponlarını hedef alan benzer bir davayı izleyen kar amacı gütmeyen kuruluşun soruşturması, hükümet kupon programlarının, kupon sahiplerine karşı ayrımcılık da dahil olmak üzere bir dizi sorun tarafından nasıl engellendiğinin bir başka çarpıcı hatırlatıcısıydı. kupon sisteminde gezinmek zor.

Bay Carr, 2021 davasındaki yaklaşık 90 davalının yaklaşık dörtte birinin uzlaşmaya vardığını ve brokerlerin acentelere kupon sahiplerine daire kiralamak için daha yüksek komisyonlar vermeyi kabul ettiğini ve bazı ev sahiplerinin kupon sahipleri için birimler ayırmayı kabul ettiğini söyledi.

Soruşturma ayrıca, New York City’de, kupon sahiplerine karşı ayrımcılığı yasaklayan yasaları uygulama kapasitesinden yoksun bir iskelet gözetim sistemini de ortaya çıkardı.


Yerel haber sitesi City Limits’in Nisan ayındaki bir makalesine göre, Şehir İnsan Hakları Komisyonu’na sahip ve kupon ayrımcılığını araştırması gereken bir birimin, yıllar süren cirodan sonra tam zamanlı çalışan sıfır personeli kaldı. New York Daily News’de yer alan bir rapor, şehir bürokrasisinin, aksi takdirde kalifiye olacak insanları daire kiralamaktan nasıl alıkoyduğunu vurguladı.

Komisyona yapılan sorular, şu anda birimde tam zamanlı personel bulunduğunu söyleyen ancak kaç tane olduğunu söylemeyen belediye başkanlığına yönlendirildi. Belediye başkanı, daha fazla personel eklemek için de çalıştığını söyledi. Bay Adams, gelecek ay piyasaya sürülmesi beklenen konut planının bir parçası olarak kupon sistemiyle ilgili sorunları çözmeyi planladığını söyledi.

CityFHEPS programını yürüten kentin Sosyal Hizmetler Departmanı, kaç kişinin kuponlara sahip olduğu ve kaçının ev bulduğu da dahil olmak üzere program hakkında bilgi vermedi.

Ancak evsizlikle mücadele eden birçok New Yorklu, bir kuponla tıslayabilecekleri bir ev bulmaya çalışırken zorluklarla karşılaştı.

44 yaşındaki Ayesha McGaney, Queens’te bir sığınakta yıllarını geçirirken 200’den fazla daire için başvurdu. Kredi… Michelle V. Agins/The New York Times

44 yaşındaki Ayesha McGaney, Queens’teki bir sığınma evine gelmeden önce akıl sağlığı sorunlarıyla boğuştuğunu ve otellerle farklı aile üyelerinin evleri arasında gidip geldiğini söyledi. 2015’ten başlayarak altı yıldan fazla bir süre orada yaşadı.

Bu süre zarfında, okul sisteminde çalışan ve pandemi sırasında insanlara yemek dağıtan bir şef olan Bayan McGaney, 200’den fazla farklı daireye başvurdu, çoğu başarısız oldu. Sadece birkaç yanıt aldı.


“Dediğim anda elimdeki bu, gelirim bu kadar, hemen ‘Aa hayır, bunu alamam’ dediler” dedi.

Kâr amacı gütmeyen bir grup olan Kanunî Yardım Derneği’ne bir avukatın yardımına başvurduğu 2021’in başlarına kadar, grubun kendisine ayrımcılık şikayetinde bulunmasına yardımcı olduktan sonra sonunda kuponunu alacak bir daire bulabildi. Kent.

Her ikisi de konut sorunlarına odaklanan, Neighbors Together ve Unlock NYC’de aktivist olan 44 yaşındaki Fannie Lou Diane, 2019’da Bronx’taki dairesinden tahliye edildikten sonra kuponunu alacak bir yer bulması yaklaşık üç yıl sürdüğünü söyledi.

“Birçok broker bana CityFHEPS kuponları olan insanları almak istememelerinin nedeninin ekli damgalama nedeniyle olduğunu söyledi – tembellik, çalışmak istememe, deva almama gibi tarihsel damgalar apartmanlarına, çocuklarının devasını almayın” dedi.

Kiracılar başvuru yaparken sorunlarla karşılaşsalar bile, ev sahipleri ve komisyoncular programdaki verimsizlik ve gecikmelerden bıktıklarını söylüyorlar.

New York City’de satış ve kiralama komisyonculuğu yapan Bohemia Realty Group’un sahibi Sarah Saltzberg, CityFHEPS gibi programların ev sahiplerinin karmaşık denetim standartlarını karşılamasını gerektirdiğini söyledi – örneğin, bir yatak odasında belirli bir miktarda mutfak tezgahı alanı veya metrekare – bu bazen kupon sahipleri için evleri dar bir şekilde diskalifiye eder.

Evrakların tamamlanmasının da birkaç ay sürebileceğini söyledi, yani kiracılar barınaklarda kalırken, ev sahipleri başka bir kiracı aramak yerine beklemeyi seçerlerse potansiyel kira ödemelerini kaçırıyorlar. Pek çok ev sahibi ve emlakçı, kupon programı gerekliliklerine nasıl uyulacağına dair tüm kuralları bilmediğini belirterek, kentin kiracılardan, ev sahiplerinden ve komisyonculardan gelen girdilerle sistemi yenilemek için çalışması gerektiğini de sözlerine ekledi.

“O kadar sık ki şansımız var gibi geliyor ve neden böyle hissetmek zorunda olduğunu bilmiyorum” dedi.

Andy Newman raporlamaya katkıda bulundu.
 
Üst