Ebeveynler Akılda Kalan Bir Soruyla Karşı Karşıya: Herhangi Bir Okul Çocuğu Güvenli mi?

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Salı gecesi geç saatlerde Luz Belliard, Yukarı Manhattan’da 9 yaşındaki torunu Victoria ile paylaştığı odada yatağının kenarına oturdu ve ne diyeceğini düşündü.

Üçüncü sınıf öğrencisi Victoria, içi doldurulmuş hayvanlarla kaplı kendi yatağında oturuyordu; Teksas’ta bir okula düzenlenen silahlı saldırıda kendi yaşındaki çocukların öldürüldüğünü akşam haberlerinde zaten görmüştü.

Şimdi, Bayan Belliard, ertesi sabah okula giderken Victoria’ya ne söyleyeceğini düşünmek zorundaydı: Öğretmenlerinizi dinleyin. Yere yat. Sınıfta yaptığınız alıştırmaları hatırlayın.

Bayan Belliard Çarşamba günü Washington Heights’ta Victoria’nın okulu olan PS 4 Duke Ellington’ın önünde “Genç ama anlıyor – bazen çok fazla” dedi. “Çocuğunuzu okula götürüp sonra geri gelip ölülerini görmek adil değil. Bu şekilde olmamalı.”


Victoria büyükannesinin yanında duruyordu.

“Birçok çocuğun bu şekilde ölmesi üzücü. O çocukların önünde koca bir hayat vardı” dedi kız. “Böyle şeyler duyduğumda beni korkutuyor.”

New York’ta ve Çarşamba günü ülkenin dört bir yanında, çocuklar, ebeveynler ve bakıcılar, 18 yaşındaki bir silahlı kişinin yetkililer tarafından vurulmadan önce 19 çocuğu ve iki öğretmeni öldürdüğü Uvalde, Teksas’taki ölümcül çekimin ardından boğuştu.

Sağdan sola ikinci sırada Jose Chavez, Marisa Salinas ve Mireyah Chavez, Çarşamba günü Sacred Heart Katolik Kilisesi’nde dua etti. Soldaki Mireyah, çekim sırasında Robb İlköğretim Okulu’ndaydı. Kredi… The New York Times için Christopher Lee

Çocuklarına biraz daha sıkı sarıldılar ve bırakmada biraz daha oyalandılar. Silahlı bir adamın kendi çocuklarının sınıfına girdiğini çok kolay hayal edebiliyorlardı. Ve bir kez daha akıldan çıkmayan bir soruyla karşı karşıya kaldılar: Amerika’da okul çocuklarının gerçekten güvende olabileceği herhangi bir yer var mı?

Saldırının ardından ülke genelindeki bazı okullar ekstra önlem aldı. Teksas ve Florida’daki okullar Çarşamba günü binalardan sırt çantalarını yasakladı. Georgia ve Virginia gibi eyaletlerdeki yetkililer önlem olarak okullara fazladan memur gönderdi. Ülkenin en büyük okul sistemine ev sahipliği yapan New York’ta yetkililer, çocuklar okula geldikten sonra okul kapılarını kilitlemek de dahil olmak üzere güvenliği sıkılaştırmanın yollarını düşünüyorlar.


Çekimler, öğretim yılının son günleri ve haftaları boyunca kasvetli bir havaya büründü.

Okla, Tulsa’daki okulların müfettişi Deborah Gist, bir Facebook gönderisinde “Bazen alenen ne söyleyeceğimi bilemiyorum” diye yazdı. “Doğru kelimeleri kullanmak için büyük bir sorumluluk hissediyorum. Peki Uvalde’deki silahlı saldırı gibi bir olayın getirdiği dehşeti, öfkeyi, hüsranı, hayal kırıklığını, acıyı ve korkuyu nasıl ifade edebilirim? Bir ebeveynin, bir öğretmenin, bir müdürün ve bir müfettişin en kötü kabusu.”

Çarşamba sabahı New Jersey’de 47 yaşındaki Cindy Cucaz, kızının Belleville’deki lisesinin müdüründen yerel polis departmanının bırakılacağını ve işten çıkarılacağını söyleyen bir mesaj aldı.

Manhattan’da tıbbi faturalandırmada çalışan Bayan Cucaz, öğrenci birliğine gönderilen bir e-postadan “Bunun öğrencilere, öğretmenlere, yöneticilere ve velilere biraz rahatlık ve rahatlama getirmesini umuyoruz” dedi.

Ancak Cucaz, 17 yaşındaki kızı Catalina’nın okula gittiği andan öğleden sonra eve dönene kadar korkusunu hafifletmek için pek bir şey yapmayacağını söyledi.

“Tek parça halinde dönmesi için onu her gün dualarla uğurluyorum. Dünya böyle olduğu için” dedi Cucaz Hanım. “Sadece eve gelmesi için dua ediyorum.”

İki haftadan kısa bir süre önce yakındaki bir süpermarkette ırkçı bir silahlı adamın cilt Siyahları öldürdüğü yer olan Buffalo’da, Teksas’taki silahlı saldırı korkunun üstüne korku yığdı. Patricia Davis, 13 yaşındaki oğlunu Çarşamba sabahı okula bırakmadan önce durakladı.


Dikkatli ol, dedi ona. Bir şey olursa, “yere düş”.

Oğulları 13 yaşındaki Jaylen ve 10 yaşındaki Alexander’ın yaşadıkları Buffalo’daki bir silahlı saldırıdan dolayı sersemlemiş olan Patricia Davis, “Yıkıldım” dedi. “Bir insan bazı çocuklara nasıl böyle bir şey yapabilir?” Kredi… Gabriela Bhaskar/The New York Times

Arabayla uzaklaşırken, “Oğlumu tekrar görecek miyim?” diye merak etmekten kendini alamadı.

“Bütün bunlar anlamsız,” dedi Bayan Davis. “Hiçbir yerde güvende değiliz, sadece evde kalmak, kendinizi kilitlemek ve hiçbir şey için dışarı çıkmamak istemenize neden oluyor.”

Teksas’taki silahlı saldırı aynı zamanda Newtown, Conn.’daki Sandy Hook İlköğretim Okulu’nda altı personel ve bazıları 6 yaşında olmak üzere 20 çocuğun ölümüne neden olan yıkıcı çekimin etrafındaki uzun süredir için için için yanan kederi yeniden alevlendirdi.

Sandy Hook saldırılarında altı yaşındaki oğlu Jesse’nin öldürüldüğü Scarlett Lewis, her toplu silahlı saldırıyı öğrenmenin “her seferinde bağırsakta bir yumruk gibi” olduğunu ve acıyı ve kederi yeniden harekete geçirdiğini söyledi.

Bayan Lewis, “Benim için asla kolaylaşmaz,” dedi. “Özellikle hepsi önlenebilir olduğu için. Bir çocuğu kaybetmek çok zor ve bu acıyı hep yaşıyorsunuz.”

New York City’de, ülkedeki en katı silah yasalarından bazılarına rağmen, bazı ebeveynler Teksas’taki silahlı saldırı, Buffalo’daki katliam ve Nisan ayında kalabalık bir metro vagonunda meydana gelen toplu silahlı saldırının ardından yüksek teyakkuzda olduklarını söylediler. Brooklyn’de bir metro aracına yoğun saatlerde ateş açan silahlı adam 10 kişiyi vurdu, en az 13 kişiyi de yaraladı.

11 yaşındaki kızı Brooklyn’de bir okula giden Victor Quiñonez, “Bu noktada duygular her yerde” dedi. “Öfke, hayal kırıklığı, üzüntü.”

“Bu sadece zor çünkü bu ülkedeki herkes için kesinlikle bir savunmasızlık duygusu var, çünkü insanların ne yaptığını kontrol edemezsiniz” dedi.

İki haftadan kısa bir süre önce bir kitlesel çekimde 10 kişinin öldürüldüğü Buffalo’da, korkular şimdi katlanıyor. Kredi… Hiroko Masuike/The New York Times

Bazı New York City ebeveynleri için, Teksas’taki çekim, mahallelerdeki silah şiddetinin halihazırda aldığı duygusal ücrete eklendi.

Maria Urena, 11 yaşındaki oğlunun Maspeth, Queens’deki okulunun önünde bir silahlı saldırının, sokağa çıkma yasağına ve velilere acil bir mesaj verilmesine neden olduğunu söyledi. Oğlu Chris’e ulaşamadı ve mide bulandırıcı bir panik onu sardı.

Daha sonra, bir üst sınıf öğrencisinin okul dışında başka bir genç tarafından vurulduğunu öğrendi. O akşam çocuklarının üzerine geldiğinde, onu teselli edenler onlardı: “Anne, bu her gün bir şey” dedi Bayan Urena, 17 yaşındaki kızı Ashley’i hatırladı.

Çocuklar Çarşamba sabahı okula gitmek için ayrılırken, Bayan Urena, senaryoda “Chris” ve “Ashley” yazan altın kolyesini parmaklarken, Teksas’ı düşündü ve ya o sabahki veda son olsaydı.

“Biz anneler sabahleyin, çocuğunuza sabah en son ne söylediğinizi bilemezsiniz. Çocuğunuza kızabilirdiniz – ‘bunu yapma, bunu yapma’” dedi.

“Bilemezsin, bu çocuğuna söylediğin son şey olabilir.”

New York Şehri öğrencileri ve öğretmenleri, toplu bir çekim sırasında nasıl davranacakları konusunda düzenli olarak eğitiliyor, ancak şehir yetkilileri şehir okullarında güvenliği artırmanın yollarını keşfetme sözü verdi.

Şehir okulları rektörü David C. Banks, okul sisteminin çocuklar geldikten sonra bina kapılarını kilitlemeyi düşündüğünü söyledi.


Bay Banks, “Binalar hala açık, bu yüzden birisi zarar vermek isterse, bir okul güvenlik görevlisi tarafından durdurulurlar,” dedi, “ama zaten binadalar.”

Bir okul kaynak görevlisi Çarşamba günü Washington Heights’ta PS 8’i izliyor. New York’un okul rektörü gün içinde okulların kapılarını kilitlemeyi düşüneceğini söyledi. Kredi… New York Times için Gregg Vigliotti

O ve Bay Adams, şehrin okullara gizlenen silahları daha iyi tespit etmek için teknolojiyi de araştırdığını söyledi.

Ebeveynler ayrıca çocuklarına sınıfa dönmenin güvenli olduğuna dair güvence verme konusunda da mücadele ediyor.

Buffalo’da, 43 yaşındaki José Esquilin masasında oturuyordu ki kızı Avalynn, 7 yaşındaki Teksas okulunun oturma odasındaki televizyonda silahlı saldırı haberini izledikten sonra gözleri fal taşı gibi açıldı.

“’Burası mı? Bu burada mı oldu? Çocukları öldürdüler mi? Bu benim okulumda mı olacak?’” diye sordu Bay Esquilin’e göre. Ona ülke genelinde çok sayıda okul olduğunu ve bu çekimlerin nadir olduğunu açıkladı.

Aynı şeyin mahallelerinde de yaşandığını söylediğinde Bay Esquilin durakladı.

“Bir ebeveyn olarak, ne diyebilirsiniz? Bu doğru. Bununla uğraşmak zor.”

Sarah Maslin Nir, Sarah Mervosh, Corey Kilgannon ve Ali Watkins raporlamaya katkıda bulundu.
 
Üst