Elon Musk’ın Her Şeyin Uygulaması Dediği “X”i Yaratma Hevesi

Beykozlu

New member
Elon Musk daha evvel SpaceX ve Tesla üzere şirketlerinde almış olduğu kararlarla da isminden kelam ettirdi. Twitter’daki kararları daha sivri gibi görünüyor olsa da şirketlerindeki birinci sivri tavrı değil.

Bu sert Twitter kararlarının altında, uygulamayı süper app’e dönüştürmek yatıyor olabilir. Harika app terimini ve Elon’ın aslında ne yapmak istediğini gelin daima birlikte inceleyelim.

Süper app, yeni çıkan bir konsept değil.


Bu üstün uygulamalar, aklınıza gelebilecek çoğu teknolojik hizmeti bünyesinde barındıran uygulamalardır. Bilhassa Asya’da çok popülerler.

En tanınan harika app’lerden biri olan Çin menşeili WeChat‘in 1,24 milyar kullanıcısı bulunuyor. WeChat yardımıyla kullanıcılar faturalarını ödeyebiliyor, para transferi yapabiliyor, oyun oynayabiliyor, yemek siparişi verebiliyor ve hatta boşanma davası açmayı bile tek bir platform üzerinden yapabiliyor.


Asya kıtası dışında diğer kıtada yaşayan insanlarsa süper app konseptine pek aşina değiller. ABD örneği üzerinden gidersek; DoorDash yemek siparişi için, Uber araç çağırmak için, Amazon alışveriş için, PayPal para transferi için kullanılanılıyor ve bu uygulamalar farklı ayrı olarak indiriliyor.

Bu durum ülkemizde de farklı sayılmaz. Yemek siparişi için sipariş uygulamalarını, para transferi için bankacılık uygulamalarını, taksi çağırmak için taksi uygulamalarını cihazlarımıza yüklüyoruz.

Elon Musk her şeyi içeren “X” uygulamasından bahsetmişti.

“Twitter’ı satın almak, her şey uygulaması X’i oluşturmak için hızlandırıcıdır.”

Elon Musk, aylar evvel attığı tweet’inde, her şeyi içeren uygulama oluşturacağını söylemiş ve Twitter’ı almanın da bu isteğinin gerçekleşmesini hızlandırabileceğine değinmişti.

Bu tweet’in akabinde gelen açıklamalarındaysa Twitter’ı WeChat meselae yaklaştırabilmenin büyük muvaffakiyet olacağını, Twitter’ın da her şey uygulamasını kurmayı 3 ila 5 yıl kadar öne çekebileceğini söylemişti.

Twitter çarçabuk üstün app olabilir mi?


Twitter’ı bir süper app’e dönüştürme sonucu alınırsa bu yolun kolay bir yol olmayacağını söyleyebiliriz. Öncelikle Twitter’ın yarım milyondan az kullanıcısı var ve aylık faal kullanıcı sayısı; rakipleri TikTok, Facebook ve Instagram’a bakılırsa pek az. Platformun birinci vakit içinderda daha fazla kullanıcıyı bünyesine katması gerekiyor.

Rakibi Instagram ve Facebook’un bünyesinde alışveriş ve oyun özellikleri oldukcatan bulunuyor. Bu durum da Twitter’ın bu alanlarda rakiplerine yetişmesi gerektiği manasına geliyor. Uygulamalara yeni bir özellik eklemekse göründüğü kadar kolay değil. En sıradaninden test süreci bile aylarca vakit alabiliyor.


ABD’de bankacılık düzenlemeleri başta data saklılığı olmak üzere güvenlik hususlarında daha sıkı. Bu durum da Twitter’ın ödeme usulü oluşturmasını zorlaştırabilir.

En önemlisiyse mevcut kullanıcıları yapılan bu değişikliklere ikna etmek. En sıradaninden örnek verecek olursak Instagram’ın “Reels” özelliği ekleneli aylar olsa bile hala daha kullanıcılar tarafınca tartışılıyor. Bu kesimlerin hepsini birleştirdiğimizde başta da dediğimiz üzere Twitter’ın işi kolay olmayacaktır.

x.com domain’i hazır bile…


Musk, çıkardığı çevrim içi ödeme hizmetinin adını PayPal olarak değiştirmedilk evvel x.com domain’ini kullanmıştı. 2017’ye kadar kendisinde olmayan x.com domain’ini 5 Temmuz 2017’de duygusal sebepleri göstererek PayPal’dan geri satın aldı. Eğer Elon Musk, harika app’ini oluşturur ve ismini X yaparsa x.com domain’i hazır bile.

Peki sizler üstün app hakkında ne düşünüyorsunuz? Tüm özelliklerin tek bir uygulamada olmasını ister miydiniz?
 
Üst