Erken boşalma hastalığı nitekim sizde var mı?

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Erken boşalma; en sık erkek cinsel işlev bozukluğu olarak görülmesine rağmen hala bu durumu tam, net, kesin olarak tanımlayacak bir kabul görmüş kriter yoktur. Çoklukla toplumun %20-30 unda olduğu düşünülür. Cinselliği açık konuşamayan toplumlarda daha yüksek oranlarda olduğu düşünülmektedir. birinci vakit içinderda 1943 yılında tanımlanmaya çalışılmış olsa da günümüzde bu durumu net anlatacak bir tarif ve müddet ölçüsü bulunmamaktadır. Lakin yapılan en büyük yanılgı birçok erkeğin kendini erken boşalma hastası olarak sınıflamasıdır. halbuki orgazm müddeti yalnızca kişinin kendisinden kaynaklanan bir durum değildir. Bunu etkileyecek fazlaca faktör mevcuttur. Yediği yemekten, his durumundan, partnerden, duygusal bağından, ortamdan vb. biroldukça faktöre bakılırsa değişkenlik gösterir. Bu bağlamda benim naçizane yaptığım tarif: “Aynı cinsel partner ile yinelayan sık cinsel ilgilerine karşın, mantıklı bir süre sürdürülemeyen denetimsiz boşalma eylemidir”. Bu tarifte da bahsetmiş olduğum üzere birebir cinsel partner ve yenidenlayan cinsel bağlar teşhis koymak için hayli kıymetli kriterlerdir.

Literatürlerde de son senelerda erken boşalma için 4 ana alt başlık kabul görmüştür.

Yaşam uzunluğu olan erken boşalma: Birinci cinsel tecrübeden beri olan erken boşalma tipidir. Tedavisinde psikoterapi ve medikal tedavi verilmelidir.

Kazanılmış erken boşalma: Cinsel ömür başlamasından erken boşalma şikayetine kadar ortada olağan boşalma mühletlerine sahip olan daha sonradan olan erken boşalma tipidir. Çoklukla altta yatan ürolojik, endokrin ve ruhsal hastalıklara bağlıdır. Altta yatan hastalığın tedavisi sıklıkla durumu çözer.

Doğal değişken erken boşalma: Bu tipte her münasebette erken boşalma görülmez. kimi vakit görülür, kimi vakit görülmez. bir süre âlâ masraf daha sonra kötüleşir, daha sonra bir daha olağana dönen tiptir. Ekseriyetle olağan olan cinsel hayatın bir varyantıdır. Tedavide psikoterapi fazlaca güzel gelmektedir.

Erken boşalma gibisi boşalma bozukluğu: Bu şahıslarda boşalma vakti olağandır. Lakin bu şahıslar kendilerini erken boşaldığını zannederler. Toplumsal etrafı ve yanlış araştırma yapması bu şahısları bu hastalığa itmektedir. Psikoterapi ekseriyetle durumu çözer.
 
Üst