Genital siğil nedir? nasıl oluşur?

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Genital siğil için risk faktörleri nelerdir?
Kimi risk faktörleri HPV ile müsabaka ihtimalini artırır. Bunlar:
 Birden hayli partnerle korunmasız cinsel ilişki
 Genital siğil haricinde bir cinsel yolla bulaşan hastalığa sahip olmak
 Erken yaşta cinsel olarak etkin hale gelmek
 Bağışıklık sistemini baskılayan hastalıklara sahip olmak

HPV enfeksiyonu, genital siğil haricinde hangi hastalıklara niye olur?
HPV ile enfekte olan şahıslar ekseriyetle birkaç yıl içerisinde bu virüsten kurtulur. Fakat virüs, beden ortasında varlığını devam ettirerek çeşitli sorunlara niye olabilir. Erkeklerde, bilhassa sünnetsiz bireylerde penis kanserine niye olabilir. Bayanlarda ise serviks kanseri için risk faktörüdür. Bu niçinle 30 yaş üstü bayanlarda her yıl smear testi ile tarama yapılmalıdır.

Genital siğil oluşumunu önlemek mümkün müdür?
Kimi HPV tipleri kanser yaparken kimileri yalnızca siğil yapar. Kanser oluşumunu engelleyen aşılar olduğu üzere hem kanser hem siğili engelleyen aşılar da mevcuttur. Aşılamanın etkin cinsel ömür başlamadan yapılması daha tesirli müdafaa sağlar. Kız ve erkek çocuklarının 9 yaşından daha sonra HPV aşısı olması önerilir. 45 yaşına kadar tesiri azalsa da yapılması yarar sağlar. Bunun haricinde bağ sırasında kondom kullanması bulaşı azaltır. En kıymetli korunma formlarından biri mevcut siğillerin tedavisinin yapılmasıdır. Vakit ayırmama, önemsememe yahut utanma üzere durumlar ile siğillerin tedavisinin geciktirilmesi, hem şahısta tıpkı vakitte partnerinde yayılımı arttırır. Bu da hastalığın ilerlemesine ve tedaviden daha sonra yenidenlama mümkünlüğünün artmasına niye olur.

Genital siğil tedavisi nasıldır?

Tedavi siğillerin krem ile, lazerle yakılarak, dondurularak, cerrahi kesi yapılarak ya da elektrokoterle yok edilmesidir. kimi vakit bu tedaviler kombine edilebilir. Siğil olmayan bireyde ek bir tedavi yoktur. HPV viral bir hastalıktır ve bedende saklanabilir, orta ara yinelayan siğillere niye olabilir.
 
Üst