George Lucas Cannes'da fahri Altın Palmiye ödülünü aldı: “Onur duydum”

Felaket

New member
Lucas'ın sözleri

Lucas yaptığı açıklamada, “Cannes Film Festivali'nin kalbimde her zaman özel bir yeri oldu” dedi. “İlk filmim 'THX-1138', ilk kez film çekecek olanlara yönelik 'Yönetmenlerin On Beş Günü' adlı yeni bir programda gösterilmek üzere seçildiğinde hem şaşırdım hem de sevindim. O günden bu yana birçok kez senarist, yönetmen, yapımcı gibi çeşitli rollerle Festival'e geri döndüm” diye ekledi.

Cannes Film Festivali'ni düzenleyenlerin motivasyonları

Festival organizatörleri şunun altını çiziyor: “Adının sadece anılmasıyla Yedinci Sanat'ın bütün bir bölümü aydınlanıyor ve bazı unutulmaz müzik notaları (John Williams'ın) duyuluyor”. “'Yıldız Savaşları' ve 'Indiana Jones' destanlarından ayrılamayan George Lucas, gişe rekorları kıran filmlere sonsuza dek muhteşem bir tarih ve dünya çapındaki izleyicilere benzersiz bir keyif verdi.” “İlk uzun metrajlı filminden bu yana -Festival notunda okuduk- George Lucas kendisi için değerli olan temaları sahneledi: Gözetim toplumunu kınamak için bilimkurgu, kader ve konformizmle savaşmak için sevginin kullanılması ve ahlaki değerlerin altüst edilmesi. iyinin ve kötünün rolüne meydan okumak”. Organizatörler şöyle devam ediyor: “40 yıl boyunca yönetmen, Star Wars destanının dördünü kendisi yönettiği dokuz bölüm aracılığıyla bir Hollywood imparatorluğu kurdu. Kendi şirketi Lucasfilm ve onun çok sayıda yan kuruluşuyla birlikte, The tarafından satın alındı. 2012 yılında Walt Disney Company'nin kurulmasıyla George Lucas her şeye dokundu ve arkadaşı Spielberg ile birlikte Forbes'un her yıl şahit olduğu gibi dünyanın en zengin şovmenlerinden biri haline geldi.” Teknolojiye olan yorulmak bilmez tutkusu onu sinemanın öncülerinden biri yaptı. görsel efekt endüstrisi: Industrial Light & Magic'i kurdu ve bilgisayar destekli kamera da dahil olmak üzere birçok yeni görsel teknolojinin geliştirilmesine yardımcı oldu.” Ve yenilikler alanında kalabilmek için bir sonraki projesi, 2025'te Los Angeles'ta açılacak olan ve yönetmenin kendisinin mezuniyet töreninde söylediği gibi hikaye anlatma sanatına adanmış bir merkez olacak müze.

“Cannes Film Festivali – notun sonu – çağdaş sinemanın en büyük isimlerinden birine, olağanüstü bir kariyere sahip, büyük eğlence ve yeniliği, mitoloji ve moderniteyi, sinefillik ve teknolojiyi birleştiren bir adama saygılarını sunmaktan mutluluk duyar.”

Ödülün diğer kazananları

Onursal Altın Palmiye'nin en son kazananları listesinde Michael Douglas, Tom Cruise, Forest Whitaker ve Jodie Foster yer alıyor.