Grand Central’a LIRR Hizmeti En Sonunda Bugün Başlıyor

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Dünyanın en pahalı toplu taşıma projelerinden biri, yıllarca süren gecikmeler ve artan maliyetler sonrasında nihayet halka açıldı ve Long Island ile Manhattan’ın Doğu Yakası arasında yolcuları 40 dakikaya kadar gidip gelme süresinden kurtarmayı vaat ediyor.

Doğu Yakası Erişimi olarak da bilinen Long Island Demiryolu Projesi, LIRR’yi Manhattan’daki Grand Central Terminal’e bağlayacak. Ancak en az üç hafta boyunca, Çarşamba gününden itibaren, yolcuların Queens’teki Jamaika durağında aktarma yapmasıyla sınırlı hizmetle çalışacak. New York şehrinin metrolarını, otobüslerini ve iki banliyö demiryolu hattını işleten devlet kurumu Metropolitan Ulaşım Otoritesi, Grand Central’a tam hizmetin önümüzdeki haftalarda çeşitli şubeleri için yeni programlarla birlikte geleceğini söyledi.

Yetkili makam, LIRR yolcularının yaklaşık yüzde 45’inin Grand Central’a giderek, demiryolu hattının Manhattan’daki tek durağı olan Batı Yakası’ndaki Pennsylvania İstasyonundaki kalabalığı rahatlatacağını tahmin ediyor.

Ancak New York City geçişinin bazı savunucuları, projenin esasını, onlarca yıldır vali seçimlerinde kararsız oy kullanan Long Island seçmenlerini yatıştırma girişimi olarak eleştirdiler.


Yolcuların çıkarlarını temsil eden Riders Alliance sözcüsü Danny Pearlstein, projenin “New York’taki en kötü ulaşım adaletsizliğini örneklendirdiğini” söyledi.


New York City’de Ulaşım

  • Ride-Hail Uygulama Sürücüleri:Şehirdeki sürücüler, mücadele ettiklerini, enflasyonla, yüksek ücretlerle ve Uber’in taksi komisyonunun hislerini artırmasını engelleme çabalarıyla karşı karşıya kaldıklarını söylüyorlar.
  • Hollanda Tüneli:Ekipler Sandy Kasırgası’nın neden olduğu hasarı onarırken, tünelden New Jersey’e bağlı trafik haftada altı gece birkaç saatliğine yasaklanacak.
  • MTA Ücretleri :Toplu taşıma sistemini işleten devlet kurumu, bir bütçe felaketinden kurtulmanın bir yolu olarak 2025 yılına kadar metro ve otobüs ücretlerini iki katına çıkarmayı planlıyor.
  • New Jersey Paralı Yolu :New Jersey Turnpike’ın 13,1 milini genişletmek ve onarmak için çekişmeli bir projenin maliyeti, mil başına 1 milyar doları aşan nefes kesici bir yüksekliğe sıçradı.
Bay Pearlstein, metro ve otobüslerin Long Island Demiryoluna göre her gün 24 kat daha fazla yolcu taşıdığını (hafta içi son bir günde kabaca beş milyon insan) kaydetti.

Bay Pearlstein hazırladığı bir açıklamada, “Seçkin banliyö kasabalarında yeni hizmetleri savurgan hale getirdikten sonra, Vali Kathy Hochul, belediye bütçesinde milyonlarca şehir yolcusuna çok daha sık otobüs ve metro borcu olacak” dedi.

Yetkili, yeni hizmetin Manhattan’a giden ve giden tren kapasitesini yüzde 50 artıracağını ve günde 160.000’den fazla yolcunun seyahatlerinde 40 dakikaya kadar tasarruf sağlayabileceğini söyledi. Otoritenin başkanı Janno Lieber, şehir içinde daha fazla hizmetin sadece Long Islandlılara değil, büyüklüğüne ve nüfusuna göre şehrin diğer ilçelerine göre daha az metro hizmetine sahip olan Queens’te yaşayan insanlara da fayda sağlayacağını söyledi.

“Queens’te yaşayan insanlar artık çok daha fazla hizmete ve çok daha fazla kapasiteye sahip olacak” diyen Lieber, Manhattan’daki beyaz yakalı işçilerin artmasının orada çalışan mavi yakalı işçilere de fayda sağlayacağına dikkat çekti. “Sıklıkla banliyölerde yaşayanlar için bir proje olarak tasarlansa da, bu bir sermaye projesi.”


Vali Hochul, Twitter’da Aralık 2022’de başlayacağına söz verdiği ve bu yıla ertelemeden önce uzun zamandır beklenen projeye övgüde bulundu.

“Jamaika’dan Manhattan’ın Doğu Yakasına sadece 22 dakikalık bir yolculuk!” Bayan Hochul tweet attı. “New Yorklular için işe gidip gelme ve yaşam kalitesini iyileştirme ve yakında daha fazla hizmetle başlama.”

Bir New York Times araştırması, 2017’de, Doğu Yakası Erişimi projesinin tahmini maliyetinin üç kat artarak 12 milyar dolara, yani her yeni mil için yaklaşık 3,5 milyar dolara, yani dünyanın başka yerlerindeki ortalamanın yedi katına çıktığını ortaya çıkardı. İnşaat 2001 yılında başladı. MTA o zamandan beri fiyat etiketinin sadece 11.1 milyar dolara ulaştığını söyledi.

Bay Lieber, 2017 yılında MTA’nın inşaat şefi olarak projeyi devraldığında, maliyetleri dizginlemek ve verimliliği artırmak için modernize ettiğini ve bu nedenle nihayet bitirildiğini söyledi.

“Programı değiştirmiyoruz dediğimiz için gerçekten gurur duyuyorum” dedi. “Bitirdik. Amerika’daki diğer tüm mega projelerin planlanmış bazı etkileri varken doğrudan Covid’e kadar çalıştık.”

Bir New York Times araştırması, 2017’de Doğu Yakası Erişimi projesinin tahmini maliyetinin üç kat artarak 12 milyar dolara veya her yeni mil için yaklaşık 3,5 milyar dolara çıktığını ortaya çıkardı. Kredi… The New York Times için Timothy Mulcare

Doğu Yakası Erişimi, otoritenin en büyük projesidir – MTA 2025’e kadar yaklaşık 3 milyar dolarlık bir bütçe açığıyla karşı karşıya kalırken, yüksek inşaat maliyetlerine katkıda bulunan birkaç devam eden genişleme çabasından biridir, bunun kısmen nedeni düşen ücret geliri geliridir. Binici kaybını telafi etmek için yetkili makam, mevcut 2,75 $’lık taban ücreti bu yıl 2,90 $’a ve 2025’te 3,02 $’a çıkarmayı düşünüyor, ancak herhangi bir ücret değişikliğinden önce kamuya açık oturumlar ve kurul oylaması yapılacak.


Ücret artışı borç yükünü ortadan kaldırmaz, yalnızca 600 milyon dolara düşürür ve ulaşım liderleri şehrin, eyaletin veya federal hükümetin bu açığı kapatmasını ister. Talepleri, MTA’yı etkin bir şekilde kontrol eden Bayan Hochul’dan ılık bir yanıt aldı.

Grand Central’a yeni hizmet, birçok beyaz yakalı işe gidip gelen kişinin haftanın en azından bir bölümünde evden çalıştığı bir zamanda, yoğun saat kapasitesini artıracak. Hafta içi metro yolcu sayısı, pandemi öncesi seviyelerin yaklaşık yüzde 65’inde geziniyor ve tahminciler, 2026 yılına kadar pandemi öncesi seviyelerin yalnızca yüzde 80’ine ulaşacaklarını tahmin ediyor.

Bu değişen işe gidip gelme modelleri, dünya çapında toplu taşıma sistemleri için bir kriz oluşturdu. Transit yetkilileri ve savunucuları, azalan yolcu sayısı ve ücret gelirinin hizmet kesintilerine yol açabileceğinden, ulaşımı halk için daha az elverişli hale getirebileceğinden ve dolayısıyla yolcu sayısında daha fazla düşüşe yol açabileceğinden korkuyor.

Düşen yolcu sayısı, otoritenin mali krizine katkıda bulunsa da, pandemiden önce zaten ağır bir borcu vardı. 1980’lerin başında milletvekillerinin tahvil ihraç etmesine izin vermesiyle sistem bozulmaktan kurtuldu. Bununla birlikte, otoritenin borç yükü şişti.

Giderler gelirleri geride bıraktı ve otorite ayak uydurmak için büyük miktarda borç aldı. Otorite tarafından ihraç edilen ödenmemiş uzun vadeli borç miktarı, 2010 ile 2021 arasında yüzde 55 artarak 25,8 milyar dolardan 40,1 milyar dolara yükseldi.
 
Üst