‘Her New Yorklunun En Kötü Kabusu’nda Gözaltındaki Adam

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Günaydın. Çarşamba. Pazar günkü metro çekiminde şüphelinin teslim olmasını takip edeceğiz. Ayrıca II. Dünya Savaşı’ndan Hıristiyan cenazeleri olan Yahudi askerlere de bakacağız. Artık uygun dini törenler yapıyorlar.

Kredi… New York Times için Dakota Santiago

Sivil kıyafetli memurlar, beyaz tişörtlü ve siyah pantolonlu 25 yaşında bir adam eşliğinde Beşinci Bölge’ye girdi. Polis Komiseri Keechant Sewell, Andrew Abdullah adlı adamın Pazar günkü ölümcül metro saldırısının şüphelisi olduğunu söyledi.

48 yaşındaki Daniel Enriquez’in ölümünü “her New Yorklunun en kötü kabusu” olarak nitelendiren Sewell, “Bu korkunç suç asla yaşanmamalıydı” dedi. Ayrıca, çekimin “ceza adaleti sistemi tarafından her türlü hareket özgürlüğü verilen başka bir mükerrer suçlu tarafından işlendiğini” söyledi.

Polis, trenin Kanal Caddesi istasyonuna gelmesinden dakikalar sonra onu neredeyse yakaladı ve son altı yılda silahla ilgili birkaç suçla karşılaşan ve 2018’de iki Harlem çetesiyle bağlantılı bir silah suçlamasını kabul eden Abdullah, yolunu tuttu. sokak. Gri eşofman ve siyah kapüşonlu olarak tanımlanan bir silahlı adamı arayan transit memurları tarafından durduruldu.

Polis şefi James Essig, polis memurlarının onunla karşılaştığında Abdullah’ın kapüşonluyu çıkardığını, bu yüzden sadece altındaki turuncu-kırmızı tişörtü gördüklerini ve onun tanıma uymadığı sonucuna vardıklarını söyledi. Onu serbest bıraktılar, ancak daha sonra, güvenlik kamerası görüntülerinde kapşonlunun yakasının etrafından görünen tişörtü gördüklerinde, onun adamları olduğunu anladılar, dedi halkı bilgilendirmeden sorumlu komiser yardımcısı John Miller.

Polis, Abdullah’ın Pazar günü 9 milimetrelik tabancasını çıkarıp Enriquez’e ateş ettiğinde yolcularla dolu bir arabayı sersemlettiğini söyledi. Polis, Q treni Manhattan Köprüsü’nden geçerken Abdullah’ın kendi kendine mırıldandığını söyledi. Polis, küçük kardeşiyle brunch için yola çıkan Abdullah ve Enriquez’in, Abdullah’ın Enriquez’in göğsüne tek kurşun sıkmadan önce hiçbir etkileşimde bulunmadığını söyledi.

İki kolluk görevlisi, trenin Kanal Caddesi istasyonuna girip silahı evsiz bir adama verdiği sırada Abdullah’ın kaostan kaçtığını söyledi.

Yarının Uluslararası Kiliselerinin Liderleri piskoposu Lamor Miller-Whitehead, şüpheli teslim olmayı düşünürken Abdullah’ın akrabalarıyla konuştuğunu söyledi. Ailenin kendisine Abdullah’ın “akıl hastalığı ve akıl sağlığı sorunları yaşadığını” söylediğini söyledi.

“Bir araya gelelim dedim. Ve onu teslim edelim” dedi. “Ve hepsi aynı fikirde. Genç adam bile ‘Teslim olacağım’ dedi.” Salı öğleden sonra teslimiyet sağlandı, ancak Miller-Whitehead silahlı görevlilerin Abdullah’ı Meşru Yardım Derneği’nin ofisinde tutukladığını söyledi.

Hava

70’e yakın yüksek ve güneydoğu rüzgarı ile çoğunlukla güneşli bir günün tadını çıkarın. Akşam, parçalı bulutlu, 56 civarında hafif ve güneydoğudan hafif esecek.

ALTERNATİF-YAN PARK

Bugün yürürlükte. Yarın askıya alındı (Yükselişin Solemnity).

Konut sorunlarını çözmek için Adams’a baskı artıyor

Belediye başkanı Belediye Başkanı Eric Adams, artan konut maliyetleri ve evsizliği ele almak için bir plana ihtiyaç olduğunu söylüyor.

Yılın başında belediye başkanı olduktan kısa bir süre sonra, birkaç hafta içinde “kapsamlı bir konut planı” açıklayacağına söz verdi. Şimdi aradan dört ay geçti ve herhangi bir duyuru yapılmadı.

Adams tempoyu savundu – “Beş yıldır belediye başkanıymışım gibi hissettirdiğini biliyorum ama beş aydır buradayım” dedi geçen hafta. Ve Konut Koruma ve Geliştirme Departmanındaki personel sıkıntısı, şehrin uygun fiyatlı konut projeleriyle ilerlemesini yavaşlattı.

Adams’ın barınma ve evsizlik planlarının ayrıntıları, önümüzdeki ay beklenen tahliye öncesinde hala üzerinde çalışılıyor. Yükselen kiralar ve pandemi dönemi korumalarının sona ermesi, belediye başkanına görünüşte zorlu iki sorunu çözmesi için baskı yaptığında gelecekler. Geçen hafta kentin konut stoku üzerine yapılan bir ankete göre, kiracıların yaklaşık üçte biri “ciddi derecede kira yükü altında”, yani gelirlerinin yüzde 50’sinden fazlasını kiraya harcıyorlar. Ve Evsizler Koalisyonu’na göre Mart ayında her gece New York City barınaklarında 48.000’den fazla insan uyudu – Plainfield, NJ’nin tüm nüfusundan yaklaşık 2.000 daha az

En son New York haberleri

Meksika, Ciudad Juarez yakınlarındaki Duvarı İnşa Ediyoruz tarafından finanse edilen bariyerin bir bölümü. Kredi… Jose Luis Gonzalez/Reuters

davalar

• Duvarı İnşa Ediyoruz denemesi:Kampanyanın kilit oyuncularından Timothy Shea, savcıların 25 milyon dolarlık kitle fonlaması girişiminden para toplamak için koordineli bir plan olarak tanımladığı şeyle yargılanıyor.
Diğer Yerel Haberler

• Alessandra Biaggi:Temsilci Sean Patrick Maloney’nin bir meslektaşının daha güvenli koltuğu için kampanya yürütme kararına yanıt olarak, eyalet senatörü Alessandra Biaggi, yolunu kapatmaya çalışacağını söyledi.

• Angel’ın Payı:East Village’da Mart ayında kapanan etkileyici Japon tarzı bar, bu yaz başka bir uçuş için geri dönecek.
Taşıma

• Maske yetkileri:Şehir, binicilerin yüzde 64’ü Nisan ayı ortasında metrolarda maske taktığı için, yetkilerin değerine ilişkin uzman görüşlerini araştırıyor.

• Ücretin ödenmesi:Gothamist, metro yolcularına, ücretten kaçınmanın onları, başkaları tıslamadığında ödeme yapan yolcuların “enayiler” gibi hissettiklerini defalarca söyleyen MTA’nın başkanı Janno Lieber’ı rahatsız ettiği kadar rahatsız edip etmediğini sordu.
Sanat ve Kültür

• Balenciaga, Wall Street’i işgal ediyor:Fransız marka, Paris dışındaki ilk fuarında finansal bir oyun oynuyor.

• Carnegie Hall’un yardım konseri:Klasik müzik, caz ve Broadway’den sanatçılar, Rusya’nın işgali sırasında Ukrayna ile dayanışma göstermek için güçlerini birleştirdi.
Mezar sembollerini uygun hale getirmek

Davut Yıldızı, Lüksemburg’daki bir askeri mezarlıkta bir haçın yerini alıyor. Bu uygulama, 2018’den beri Avrupa’da yavaş yavaş gerçekleşiyor. Kredi… The New York Times için Valentin Bianchi

İkinci Dünya Savaşı’nda görev yapan birçok Yahudi askere Avrupa’da Hıristiyan cenazeleri verildi. Akrabalarının çoğu zaman hiçbir fikri yoktu.

Meslektaşım Liam Stack, onların soyundan gelenlerin şimdi yeniden adanma törenleri düzenlediğini ve atalarının Yahudi mirasını onurlandırmak için Avrupa’daki mezarlardaki Latin haçlarını Davut’un Yıldızları ile değiştirdiğini yazıyor. Fransa’daki Normandiya Amerikan Mezarlığı ziyaretinden yeni dönen bir arkadaşıyla yaptığı konuşmadan etkilenen amatör tarihçi Shalom Lamm tarafından başlatılan bir grup olan Benjamin Operasyonu onlara yardım etti.

Arkadaş, beyaz haç sıraları arasında daha fazla Davut Yıldızı görmeyi beklediğini söyledi.

Bu, Lamm’i biraz araştırma yapmaya sevk etti. Normandiya’daki 9.500 mezarın 149’unun Davut’un Yıldızları ile işaretlendiğini buldu. Ancak tarihçiler, savaştaki Amerikan kayıplarının kabaca yüzde 2,6’sının Yahudi olduğunu tahmin ediyor, bu da orada daha fazla Yahudi gömülü olması gerektiği anlamına geliyordu.

Onları bulmaya karar verdi, ama nasıl?

Rastgele bir mezar seçerek başladı – Normandiya’da Latin haçı olan bir mezar.

Lamm, “Bunu nasıl yaptığımızı söylemekten neredeyse utanıyorum: Adı kulağa Yahudi gelen bir asker aldık” dedi. “Hey, Benjamin Garadetsky çarmıhın altına gömüldü, belki Yahudidir” dedik.”

Lamm, Garadetsky’nin torunlarını buldu. Garadetsky’nin askerlik hizmetinden önce Bronx’ta yaşayan ve ailesi Long Island’daki bir Yahudi mezarlığına gömülen bir Rus göçmeni olduğunu öğrendi. Garadetsky’nin mezarı 2018’de yeniden tahsis edildikten sonra Lamm, projeye onun adını vererek Benjamin Operasyonunu başlattı.

O zamandan beri, 20 ülke ve bölgede 26 mezarlık ve 32 anıt işleten Amerikan Savaş Anıtları Komisyonu tarafından yönetilen dünya çapındaki mezarlıklarda yaklaşık iki düzine tören düzenlendi.

Komisyonun sözcüsü Alison Bettencourt, savaş ve sonrasındaki kaosta bazı askerlerin yanlış dini semboller altında gömülmüş olabileceğini söyledi. Buna ek olarak, birçok Yahudi asker, o zamanlar bir askerin dini geçmişi hakkında bilgi içeren künyeler içerdiğinden, Hıristiyan olarak geçmeyi seçti. Askerlere üç seçenek verildi: Katolik için ‘C’, Protestan için ‘P’ ve İbranice için ‘H’.

Komisyonda tarihçi Ben Brands, “Yahudi askerler, yakalanırlarsa ve künyeleri onları Yahudi olarak damgalarsa, özellikle Almanlardan farklı muamele göreceklerine dair çok endişeliydi” dedi.

Bazıları ayrıca diğer Amerikan askerlerinin antisemitizmiyle karşılaşabileceklerinden korkuyordu. 80 yaşındaki Barbara Belmont, babası Albert bir çatışmada öldürüldüğünde 3 yaşındaydı. Künyeleri onu bir Hıristiyan olarak tanımladı.

“Çok fazla antisemitizm vardı ve o ‘Yahudi askeri’ ya da her neyse olmak istemedi” dedi. “Sadece askerlerden biri olmak istedi.”

BÜYÜKŞEHİR günlüğü

yerel gelenekler

Sevgili günlük:

New York’a ilk ziyaretimi 1988’de yaptım. Karşılaştırıldığında küçük bir kasaba olan Vancouver, British Columbia’dan geliyordum ve büyük şehirde olmaktan heyecan duyuyordum.

Uygun fiyatları ve Doğa Tarihi Müzesi’nin yakınındaki birinci sınıf konumu nedeniyle Kanadalılar arasında iyi korunmuş bir sır olan Yukarı Batı Yakası’ndaki Excelsior Otel’de kaldım.

İlk günümde lobiye indim ve masadaki adama bana taksi çağırıp çağıramayacağını sordum.

Kendi taksini ara, diye yanıtladı.

Telefon numarasını bilmiyorum, dedim.

Güldü, dışarıyı köşeyi gösterdi, elini havaya kaldırdı ve ıslık çaldı.

Taksi böyle çağırılır, ha, dedi.

Lee Saxell

Agnes Lee tarafından çizildi.
Gönderimleri buraya gönderin ve Metropolitan Günlüğü’nün devamını buradan okuyun .

Burada bir araya gelebildiğimize sevindim. Yarın görüşürüz. -JB

PS İşte bugünün Mini Bulmaca ve Heceleme yarışması . Tüm bulmacalarımızı burada bulabilirsiniz .

Sadiba Hasan ve Ed Shanahan, New York Today’e katkıda bulundu. Ekibe [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.

.