Herkes için 3-K? Adams, NYC Okul Öncesi Programının Genişletilmesinden Geri Çekiliyor.

Bilgin

Global Mod
Global Mod
New York City’nin, yaygın olarak Bill de Blasio’nun belediye başkanı olarak imza politikası başarısı olarak kabul edilen ücretsiz evrensel anaokulu programı, o kadar popüler oldu ki, 3 yaşındaki tüm çocukları kapsayacak şekilde hızla genişletmeye söz verdi.

Ancak halefi Belediye Başkanı Eric Adams, bu hedefe neredeyse bağlı değil.

Adams yönetimi şimdi kendisini, Bay de Blasio’nun ücretsiz anaokulunu gelecek öğretim yılına kadar 3 yaşında çocuğu olan 60.000 aileye genişletme hedefinden uzaklaşıyor ve belediye başkanı şehrin sözde Herkes için 3-K programının nasıl uyacağını yeniden değerlendiriyor. onun daha geniş erken çocukluk eğitimi stratejisine.

Bay Adams ve okullarının rektörü David Banks, belediye başkanlığı kampanyası sırasında yürüttüğü bir politika olan 3 yaşından küçük çocukları olan yoksul aileler için çocuk deva’yı satın alınabilir hale getirmeye daha fazla odaklanıyor. Onların konumu, 3-K’nın başarılı olması için evrensel olması gerektiğine inanan ve Bay Adams’ın buna bağlılığını sorgulayan erken çocukluk uzmanları arasında endişelere yol açtı.


Bay Banks, yakın tarihli bir röportajda, şu anda 55.000 kontenjan sunan 3-K programının kalitesini yalnızca sayısal bir hedefe ulaşmak yerine iyileştirmeyi tercih edeceğini söyledi.


Bay Banks, de Blasio yönetimi hakkında “Bence hedefleri büyük, cesur rakamlardı” dedi. “Odak noktamız bir sayı değil. Odak noktamız kalitedir.”

3-K genişlemesi için zaman çizelgesinin yavaşlaması, aynı Brooklyn güç çevrelerinden yükselen siyasi müttefikler Bay Adams ve Bay de Blasio arasında ortaya çıkan birçok politika farklılığından biridir. Bay Adams, Bay de Blasio’nun okullardaki üstün zekalılar ve yetenekliler programını sona erdirme kararını tersine çevirdi; Bay de Blasio’nun zaman çizelgesinde Rikers Adası’ndaki hapishane kompleksinin kapatılmasıyla ilgili şüphelerini dile getirdi; Bay de Blasio’nun yönetimi altında dağıtılan tartışmalı bir silah karşıtı polis birimini geri getirdi.

Belediye Başkanı Eric Adams, ücretsiz okul öncesi tekliflerini genişletme çabalarına odaklanmak yerine, evrensel bir çocuk deva programına odaklandı. Kredi… The New York Times için Brittainy Newman

Ancak şehrin anaokulu ve 3-K programları, Başkan Biden tarafından geçen yıl önerilen 200 milyar dolarlık kapsamlı bir ulusal ücretsiz anaokulu planı için bir yol haritası işlevi görebilecek ulusal bir model olarak görülüyordu.


Mr. de Blasio 2014 yılında göreve geldiğinde, 4 yaşındakiler için yaklaşık 19.000 anaokulu kontenjanı vardı; bu sayı pandemiden önce yaklaşık 70.000’e yükseldi. Devlet fonuyla ödenen program, geliri ne olursa olsun tüm New York ailelerine açıktır.


Daha sonra, programların artık 32 okul bölgesinin tamamında yer aldığı, ancak her zaman eşit olarak dağıtılmayan 3-K’yı genişletmeye yöneldi. Her iki program da New York’ta okul öncesi eğitimin yüksek maliyetiyle boğuşan aileler arasında popüler olmuştur.

Bay Banks, Bay de Blasio’nun erken çocukluk eğitimini yaygınlaştırma “vizyonunu” takdir ettiğini, ancak 3-K programlarının kalitesi, geride bıraktığı “devasa bürokrasi” ve boş 3-K koltukları konusunda “büyük endişeleri” olduğunu söyledi. doldurulmayan bazı mahallelerde.

Bay Banks, “Ne yazık ki, temizlemeye çalışmak için çok fazla pislik oldu,” dedi.

Bir tane isteyen tüm aileler için yeterli 3-K noktası yoktu. Eğitim Departmanına göre, yaklaşık 3.300 başvuru mevcut okul yılı için başlangıçta bir teklif almadı. Bunların yaklaşık yarısı daha sonra bekleme listesinden bir teklif aldı.

Yukarı Doğu Yakası’nda yaşayan iki küçük çocuk annesi Jacqueline La Gamma, bu okul yılı için 3-K’ya başvurduğunu ve yer alamadığını söyledi. Çocuğu bekleme listelerinden birinde 288 numaraydı. Ailesinin günlük deva masrafları olarak yılda yaklaşık 80.000 dolar ödediğini ve bir erteleme umduğunu söyledi.

“Kesinlikle hayal kırıklığı yaratıyor” dedi. “Belki de 3 yaşındakiler için yeterli yer yoksa evrensel dememeliler.”

Şehrin hala isteyen tüm ailelere 3-K teklif etmek isteyip istemediği sorulduğunda, Bay Banks şunları söyledi: “Hedef bu. Hedefe nasıl ulaştığımız, mücadele ettiğimiz şeydir. ”


Görevdeki ilk aylarında 3-K genişlemesi hakkında çok az şey söyleyen Bay Adams, daha sonra 3-K’nın “yönetimimizde bir öncelik olmaya devam ettiğini” teyit eden bir açıklama gönderdi.


“Ailelerimizin ve topluluklarımızın ihtiyaçlarına göre bir dizi 5’e kadar doğum programı sunmaya ve isteyen ve ihtiyacı olan her çocuğa bir sandalyeye erişim hakkı vermeye kararlıyız” dedi. finansman açısından “ileriye dönük sürdürülebilir bir yol” belirlemek için “hükümetin tüm seviyeleri” ile birlikte çalışın.

Bay Banks, birçok uzmanın öngördüğü gibi, şehrin vergi gelirleri düşerse Eğitim Bakanlığı’nın bütçe kesintileri yapmak zorunda kalabileceği konusunda uyardı.

“Şehrin karşı karşıya olduğu çok ciddi bir mali uçurumla karşı karşıyayız ve bu, tüm şehir kurumlarıyla yüzleşecek” dedi. “Gerçekten çok ama çok önemli programlarımız var ve yine de güneşli ve parlak olmayan bir finansal tahmine hazırlanırken önümüzdeki haftalarda ve aylarda çok zor kararlar vermek zorunda kalacağız.”

Okul öncesi programlarını 3 yaşındaki çocuklara genişletmek, Bill de Blasio’nun belediye başkanı olarak ikinci ve son dönemindeki ana politika girişimlerinden biriydi. Kredi… The New York Times için Sarah Blesener

Şehrin 3-K genişlemesi, sona ermekte olan federal pandemik yardım tarafından körüklendiği için özellikle savunmasızdır. Devlet müfettişliğine göre, bu yıl 470 milyon dolara mal olması beklenen program, 2026’da tahmini 376 milyon dolar açıkla karşı karşıya.

Onlarca yıldır New York City devlet okullarına katılan ilk belediye başkanı olan ılımlı bir Demokrat olan Bay Adams, çocuk deva sağlayıcılarını ve onların iş gücünü desteklemek istediğini söyledi ve yönetimi, ezici bir çoğunlukla beyaz olmayan kadınlar olduğunu kaydetti.


Devletten gelen yeni fon akışıyla, yönetimi, yoksul ailelerin çocuk devası için haftada sadece 10 doları temettü etmesine izin verecek bir erken çocukluk eğitimi planı üzerinde çalışıyor. Kuponlarda, uygunluk şartlarında ve yerel düzenlemelerde değişiklik yaparak önümüzdeki iki yıl içinde “yüksek ihtiyaç sahibi mahallelerde” 41.000 çocuğa ulaşmayı umuyor.


İlk okul rektör yardımcısı Dan Weisberg, şehrin evrensel 3-K için sürdürülebilir bir finansman kaynağı bulması gerektiğini, ancak yoksul ailelere yardım etmenin en büyük öncelik olduğunu söyledi.

“Belediye başkanı bunu çok net bir şekilde ortaya koydu ve şansölye bunu sadece kelimelerle değil, aynı zamanda fiilen de kristal berraklığında yaptı, sınırlı kaynaklarımızın olduğu yerlerde, bunları toplumlara ve ailelere odaklanacağız. fırsatlar kapandı” dedi.

Bay de Blasio yönetimindeki evrensel anaokulunu denetleyen Josh Wallack, Bay Adams’ın 3-K’yı genişletmekten geri durmaya direnmesinin kritik olduğunu söyledi.

Okulların eski rektör yardımcısı Bay Wallack, “Pre-K for All başarılı oldu çünkü New York şehrinin tüm çocuklarını yüksek kaliteli tek bir programda bir araya getirdi ve tüm ailelerin burada çocuk yetiştirmesini kolaylaştırdı” dedi. “Şehir, Herkes için 3-K vaadini yerine getirme ve yepyeni bir çocuk ve aile grubunun gelişmesine yardımcı olma fırsatını yakalamalı.”

Yaklaşmakta olan finansal kriz, 3-K sağlayıcılarının, şehrin kendilerine merkezlerini kapanmaya zorlayabilecek gecikmiş ödemelerde milyonlarca dolar borçlu olduğunu söylediği bir zamanda geliyor.

Altı erken çocukluk merkezinde 3-K ve ön-K sağlayan Çin-Amerikan Planlama Konseyi’nin CEO’su Wayne Ho, şehrin Haziran ayında sona eren son mali yıl için kar amacı gütmeyen kuruluşa 4.6 milyon dolar borçlu olduğunu söyledi.


“Bütün masrafları yüzdürdük” dedi.

Hispanik Çocuklar ve Aileler Komitesi ve Yahudi kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan UJA-New York Federasyonu da dahil olmak üzere önde gelen bir grup çocuk deva sağlayıcısı, The New York Times’a “tüm sektörün mali istikrarının vahim durumda olduğunu” belirten bir bildiri gönderdi. risk.”


Gruplar, “Hemen harekete geçilmezse, kentin çocuk deva planı sadece hayata geçmemekle kalmayacak, daha da önemlisi, erken dönem deva ve eğitim sektörü, işgücü ve ona bağlı çocuklar ve aileler onarılamaz şekilde zarar görecek” dedi.

İlk okul rektör yardımcısı Bay Weisberg, bir röportajda, ödeme gecikmelerinden kısmen önceki yönetimin sorumlu olduğunu ve eğitim yetkililerinin sorunları çözmek için çalıştığını söyledi.

Şimdi o altyapıyı ortaklarımıza hizmet etmek için yapıyoruz” dedi. “Sistemlerimizin daha iyi hale gelmesi gerekiyor.”

Diğer engeller beliriyor. Anaokulu ve 3-K’yı denetleyen kentin Erken Çocukluk Eğitimi Bölümü, bu yıl 100’den fazla çalışanını kaybetti – bu, şehir yönetiminden ayrılan bir işçi göçünün parçası. Yeni bir yönetimde belli bir ciro bekleniyor ancak ajanstaki birçok kişi belediye başkanının yeni gündeminden bıktıklarını ve morallerinin düşük olduğunu söylüyor.

Gerçekten de, Bay Banks kısa süre önce Eğitim Departmanında yeniden yapılanmayı duyurduğunda, bir grup işçi, “Herkes için Pre-K” gömlekleri giyerek ve “Yazıklar, Belediye Başkanı Adams” yazılı pankartlar taşıyarak bir protesto düzenlediler.

Erken çocukluk eğitimi yöneticisi Lillian Fincher, yakın tarihli bir Kent Konseyi duruşmasında, yeni yönetimin ekibinin anaokulu ve 3-K’yı başarılı kılmak için yaptığı çalışmalara değer vermediği için istifa etmeye karar verdiğini söyledi.

“Mevcut liderlik altında moralimiz bozuk ve yönsüzüz” dedi.
 
Üst