Huzurevleri Bir Kez Daha İnceleniyor

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Günaydın. Bugün Salı ve bugün bazı bakım evlerinin destekleyici aşıları uygulamakta nasıl zorlandığına bakacağız. Şehrin ilk kadın başhekimi olarak görev yapan kadından haber alacağız: Kariyeri bir toplu ölüm olayıyla başladı – 11 Eylül – ve bir başkası sırasında – pandemi sırasında – sona erdi.

Kredi. . . Yuki Iwamura/Reuters

Huzurevleri, pandemi sırasında yaşanabilecek en ölümcül yerler arasında yer aldı. En savunmasız olanlardan bazılarını barındırıyorlar: çoğu altta yatan sağlık sorunları olan yaşlı yetişkinler. Yakın mesafeler virüsün yayılmasını kolaylaştırır. Ve son zamanlarda Covid vakalarındaki artış, New York’u bir kez daha pandeminin merkez üssü haline getirirken, huzurevleri bu sefer destekleyici aşı uygulama yetenekleri nedeniyle yeni bir incelemeyle karşı karşıya.

New York Eyaleti Sağlık Departmanından alınan en son verilere göre, New York City’deki bakım evlerinde ve yardımlı yaşam tesislerinde yaşayanların yaklaşık yüzde 56’sı, yaklaşık yüzde 50’lik ulusal oranın üzerinde bir destek aşısı aldı. Ancak düzinelerce tesiste, sakinlerin yarısından azı bir destekçi aldı. Yaklaşık 20 huzurevinde, sakinlerin dörtte birinden daha azı destekleyici bir atış aldı.

Huzurevlerindeki zorluk, New York pandemi ile savaşmanın en iyi yolu ile boğuşmaya devam ederken ortaya çıkıyor. Pazartesi günü, Belediye Başkanı Bill de Blasio özel işletmeler için kapsamlı bir aşı talimatını uygulamaya koydu. Vali Kathy Hochul, devletin bir düzineden fazla yeni test alanı açmayı ve okul bölgelerine milyonlarca test göndermeyi planladığını duyurdu.

Huzurevlerindeki zorluk

Devlet, huzurevi endüstrisindeki yetkililer ve tıp uzmanları, güçlendiricileri uygulama mücadelesinin farklı nedenlere işaret ediyor.

Bazı sakinler, yakın zamanda ikinci aşı dozları veya monoklonal antikorlar aldıkları için uygun değildir. Hochul geçen hafta, bazı aile üyelerinin dirençli olduğunu ve bazı sakinlerin bilişsel gerileme nedeniyle rıza gösteremediklerini söyledi.

Sağlık uzmanları ayrıca New York’un Omicron varyantı gelmeden önce güçlendiricileri zorlamak için yavaş olduğunu söylüyor. Örneğin, şehir aşı olmak için 100 dolarlık teşvikini geçen haftaya kadar güçlendiricileri içerecek şekilde genişletmedi.

İleri giden yol

Huzurevleri, sakinlerinin ailelerine, akrabalarının destekleyiciyi almasını isterlerse aramalarını söyleyen metinler göndererek daha fazla sakini destekleyici almaya ikna etmeye çalışıyor. Tesisin hemşirelik müdür yardımcısı, bu stratejinin geçen hafta Crown Heights’taki bir huzurevinde yaklaşık iki düzine sakinin güçlenmesine yol açtığını söyledi.

Şehir, ek yardıma ihtiyacı olan bazı bakım evlerine aşı ekipleri göndereceğini söyledi. Eyalet sağlık komiseri Dr. Mary Bassett Pazartesi günü yaptığı açıklamada, eyaletin geri kalan belirli bakım evlerine bakmak ve insanları güçlendirmenin yollarını bulmak için ilçe sağlık departmanlarıyla “çok ayrıntılı bir şekilde” çalıştığını söyledi.

<saat/>

Hava durumu

Bugün New York’ta hava çoğunlukla bulutlu ve sıcaklık 40’ların ortalarında. Sıcaklık 40’ların altına düşerken geceleri yağmur yağma ihtimali yüksek.

alternatif yan park

Cuma (Yılbaşı Gecesi) tarihine kadar geçerlidir.

<saat/>

En son New York haberleri

• Broadway’in “Trouble in Mind”, “Caroline, or Change” ve “Clyde’s”, sahnede çok sayıda Siyah sese sahip olmanın zenginliğini gösteriyor.

• Bu yılki NFL draftında ilk iki seçim karşı karşıya geldi ve Zach Wilson birinci oldu.

• Geçen ay içinde binlerce uçuş kesintiye uğradı. İşte sizinki onlardan biriyse bilmeniz gerekenler.
<saat/>

Trajediyle dolu bir kariyer

Kredi. . . The New York Times için Anna Watts

Başhekimlik Ofisi tipik olarak suç mahallerinden DNA’yı belirlemek, ani veya şüpheli ölümleri araştırmak ve aşırı dozda uyuşturucudan ölen kişilere otopsi yapmak gibi görevlere odaklanır.

Ancak 30 Kasım’da baş adli tabiplikten istifa eden Dr. Barbara Sampson’ın durumunda, iki toplu ölüm olayı bu düzenli ritimleri kesintiye uğratarak, ofisteki 23 yıllık kariyerini sonlandırdı.

1989’dan 2013’e kadar başhekimlik yapan Dr. Charles Hirsch’in yanında çalışan adli patoloji uzmanı olarak işe alınmasından üç yıl sonra, New York 11 Eylül terör saldırılarıyla harap oldu. Şehir, ülkenin tarihindeki en büyük cinayet soruşturmasına başladı ve Dünya Ticaret Merkezi’nde ölen 2.996 kişinin tamamını belirleme taahhüdünde bulundu.

Yirmi yıl sonra, cesetlerin sadece yüzde 60’ı teşhis edildi. Adli tabip ofisi, bazı ailelerle uzun süreli ilişkileri pekiştiren zaman alıcı bir süreç olan sıfır noktasından kalıntıları belirlemeye çalışmak için DNA teknolojisini kullanıyor.

Bir röportajda, “Bir çifte oğullarını teşhis ettiğimizi söylediğimi hatırlıyorum ve gözyaşlarına boğuldular” dedi. “Avrupalıydılar ve zaten 70’lerindeydiler ve bu kapanışı asla yaşamayacaklarını düşündüler. ”

Hirsch emekli olduğunda yerini alarak şehrin bu roldeki ilk kadını oldu. Altı yıl sonra, koronavirüs geldi. Mart 2020’den bu yana yaklaşık 35.000 şehir sakini, 20.000’den fazlası pandeminin ilk birkaç ayında olmak üzere Covid-19’dan öldü. Ofisi, olayı New York City tarihindeki en büyük toplu zayiat olayı olarak nitelendirdi.

Sampson, deneyimi, ne zaman zirve yapacağına dair hiçbir fikri olmayan bir dalganın çarpmasına benzetti.

“Avrupa’da ve Asya’da da neler olduğunu gördük,” diye hatırlıyor 2020’nin ilk aylarını hatırladı, “ancak aklımda en canlı olanı, bu kadar çabuk bunaldıkları İtalya’dan gelen resimler. Ve bilirsiniz, sokakta kelimenin tam anlamıyla cesetler vardı. Ve buradaki ekibim için tepkimiz şuydu: ‘Bu New York’ta olamaz. Bunun olmaması için buradaki uzmanlığımızı kullanmalıyız. ”

Ofisi, ölüleri tutmalarına yardımcı olmak için hastanelere treylerler yerleştirdi, ancak treylerler kısa sürede kapasiteye ulaştı. Cenaze evleri ve mezarlıklar hacimle baş edemedi. Son olarak, Ulusal Muhafızlar ve federal afet müdahale ekiplerinin yardımıyla, ofisi Brooklyn sahilindeki bir depoda bir noktada 3.000 cesedin bulunduğu büyük bir uzun vadeli depolama tesisi açtı. Eylül’de kapandı.

Geriye dönüp baktığında, Mount Sinai’deki Icahn Tıp Okulu’nda patoloji profesörü olan Sampson, tıbbi muayenehanenin bugüne kadarki en büyük çabasında başarılı olduğunu hissettiğini söyledi.

Pandeminin en başında televizyonda gördüğüm dehşetlerden kaçındık” dedi. “Bence yavaş ama emin bir şekilde ailelere ihtiyaç duydukları anda kapatmayı başardık. Bazı aileler için sadece birkaç hafta, bazıları için ise aylarca sürdü. Başarımızı bu kriterlerle ölçüyorum; Konuştuğum ve adını duyduğum tüm ailelerin yaptığımız tüm işler için minnettar olduklarını. ”

Koronavirüs Pandemisi: Bilinmesi Gereken Temel Şeyler

<saat/>

Kart 1 / 4

Yıl sonu toplantıları. Yeni Covid dalgalanması, 2021’den çıkarken endişelere ve iptallere yol açıyor. The Times, uzmanlardan güvenli bir şekilde seyahat ve toplanmayla ilgili bazı kılavuzların yanı sıra (bulabilirseniz) evde virüs testlerini kullanmayla ilgili bazı ipuçlarını paylaşmalarını istedi. . Koronavirüs için pozitif test ederseniz yapmanız gerekenler.

Omicron çeşidi. Yeni çalışmalara göre, bulaşıcılığı yüksek varyant, virüsün önceki formlarından daha az şiddetli hastalığa neden oluyor gibi görünüyor. Araştırma ayrıca, mRNA tabanlı Pfizer ve Moderna güçlendiricilerin büyük olasılıkla güçlü koruma sağlamasına rağmen, birçok mRNA olmayan aşının enfeksiyona karşı neredeyse hiçbir savunma sağlamadığını göstermektedir.

Dünya çapında. Omicron varyantı havayolu ekiplerini etkilemeye başladığından, dünya genelinde binlerce uçuş iptal edildi. İsrail’de, dördüncü doz aşının etkinliğini test etmeye yönelik denemeler başladı. Hindistan, Covid aşısı hedefini 15 yaş ve üzeri herkesi kapsayacak şekilde genişletiyor ve ülke başka bir Covid dalgasına hazırlanırken sağlık çalışanlarının ve bazı yaşlıların destekleyici aşılar için uygun hale gelmesine izin veriyor.

Biden’ın yeni planı. Geçen hafta, Başkan Biden, yeni federal test siteleri ve halka ücretsiz olarak dağıtılacak 500 milyon hızlı test dahil olmak üzere Covid vakalarındaki artışla yüzleşmeye yönelik adımları duyurdu. Ancak uzmanlar, önlemlerin bir Omicron dalgalanmasını durdurmayacağı ve yeterli testin bulunmasının haftalar alabileceği konusunda uyardı.

<saat/>

Okuduklarımız

• Sağlık uzmanları, maske korumanızı yükseltmenin en kolay yollarından birinin aynı anda iki maske takmak olduğunu söylüyor. Burada çift maskelemeyle ilgili sık sorulan soruların yanıtları bulunmaktadır.

• New York Magazine, 2021’de Rikers Adası’nda ölen 15 kişinin hayatını anlatıyor.
<saat/>

MetROPOLITAN günlüğü

Yürüyüş turu

Sevgili Günlük:

Doğu Yakası cenaze evinden parlak Haziran güneş ışığına çıktım. Annemin küllerinin bulunduğu beyaz plastik kovayı inceledim ve sonra bir taksi çağırmak için kolumu kaldırdım.

Biri yukarı çekti ama bir şey onu sallamama neden oldu. Kovayı sırt çantama koydum, çantayı sırtıma yükledim ve yürümeye başladım.

Sonraki bir saat boyunca annemi New York hayatımızın bazı anıtlarını gezmeye götürdüm.

Lobideki oyuk kaseden bir avuç mini-İsviçre çikolatası almak için eğileceğimiz eski Drake Hotel’i geçince.

Katları derin baritonlarla seslendiren “asansör adamları” tarafından işletilen sıkıca paketlenmiş asansörlere sıkıştığımız Saks Beşinci Cadde’yi geçtik.

Annemin New York’taki ilk dairesinin gözden kaçırdığı MoMA heykel bahçesini geçtim.

Annemin gençken evden kaçarken resepsiyon görevlisini ona bir oda vermesi için kandırdığı Pierre Oteli’ni geçtim.

Ailemin hayatımın en iyi doğum günü partisini düzenlediği General Motors Binası’ndaki uzun zaman önce gitmiş olan Auto Pub’ı geçtim.

Central Park South’daki, annemin özel günlerde beni vanilyalı dondurmalı gazoz içmeye götürdüğü eski Rumpelmayer’ı geçtim.

Central Park’a ve annemin birçok taksi şoförünü “zaman kazanmak için” yönlendirdiği park yoluna. ”

Ve son olarak, Yukarı Batı Yakası’ndaki boş daireye.

Bunları benimle paylaştığın için teşekkürler anne. O gün bu iyiliğe karşılık verdiğim için ne kadar mutluydum.

David Londra

Agnes Lee tarafından resimlendirilmiştir.
Gönderimleri buraya gönderin ve Metropolitan Günlüğünü buradan okuyun .

<saat/>

Burada bir araya gelebildiğimize sevindim. Yarın görüşürüz. – M.Z.

P. S. İşte bugünün Mini Bulmaca ve Yazım Arısı . Tüm bulmacalarımızı burada bulabilirsiniz .

Jaevon Williams ve Olivia Parker, New York Today’e katkıda bulundu. ekibe adresinden ulaşabilirsiniz.
nytoday@nytimes. com .

.