İnançlı Bağlanma

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Sosyalleşebilme potansiyeli ile doğan sağlıklı bir bebeğin, annesiyle kurduğu birinci bağ onun gelecekte kuracağı tüm toplumsal alakalarının temelini oluşturur. Bebek açısından en kıymetli husus; olabildiğince, doğum daha sonrası en kısa vakitte annesiyle temas etmesidir. “Bağlantı ortamı” doğumun daha sonrasındasında başlar.

Güvenli bağlanma, bebek ve anne içindeki kelamsız irtibatın oluşturduğu duygusal ilişki ve itimat duygusudur. Bağlanma sürecine nasıl daha yeterli katılabileceğinizi anlayarak bebeğinizin inançlı bir bağlanma geliştirmesini ve yavrunuza hayat için mümkün olan en düzgün temeli oluşturmayı sağlayabilirsiniz. bununla birlikte sizin de bebeğinizin çığlıklarını anlamanıza, sinyallerini yorumlamanıza ve bebeğinizin yiyecek, dinlenme, sevgi ve rahatlık gereksinimlerine yanıt vermenize yardımcı olabilir.

Güvenli bağlanan çocukların ebeveynleri, çoklukla çocukları ile daha fazlaca vakit geçirir ve öteki bağlanma tarzlarına kıyasla çocuğun gereksinimlerine daha süratli cevap verirler. İnançlı bağlanmış çocuk, ebeveyni gittiğinde üzülür ve geri döndüğünde basitçe sakinleşir. Yabancılar yerine ise her vakit ebeveynlerini tercih ederler. Yetişkinlikte ise, uzun vadeli ilgilere güvenmek, yüksek özgüvene sahip olmak, yakın bağlantılardan keyif almak, muhtaçlığı olduğunda toplumsal dayanak aramak ve öteki beşerlerle hislerini paylaşma yeteneğine sahip olmak üzere özelliklere sahiptir.

Bebeğinizle inançlı bir bağ kurmak için eksiksiz bir anne olmanız gerekmiyor. Kaldı ki hiçbir annenin bebeği için günün 24 saatinde dikkatli ve bebeği için hazır olması beklenemez. hayatın ağır akışı içerisinde bebeğiniz ile bağ kuramadığınızı düşünebilirsiniz. Fakat bağ kurmanın bebekliğin ileriki devirlerinde de mümkün olduğunu unutmayın. Beyin gelişebilen bir yapı olduğu için bu bağı oluşturmak her vakit mümkündür.

Bağlanma konusunu çocukluk periyodunda de geliştirebilirsiniz. bu vakitte göstereceğiniz uğraşlar, itimadı derinleştirebilir ve size çocuklarınızla daha kuvvetli bir bağ kurma talihi verebilir.

Sevgilerimle…
 
Üst