iOS 18'de Fotoğraflar uygulamasının tartışmalı dönüşümü: Apple yorumları

xTasarim

Global Mod
Global Mod
İOS 18'in en çok konuşulan yeniliklerinden biri, Apple'ın Fotoğraflar uygulamasındaki büyük revizyonudur. Üreticiye göre bu, piyasaya sürülmesinden bu yana “bugüne kadarki en büyük revizyon”. Apple'a göre amaç “özel anları bulmayı ve yeniden yaşamayı kolaylaştırmak.” Ayrıca artık önemli ölçüde basitleştirilmiş tek bir standart görünüm de bulunmaktadır. Yeni koleksiyonlarla fotoğrafları albümlere ayırmadan konuya göre sıralamak da mümkün olacak. Ancak tüm kullanıcılar yeni görünümü beğenmiyor: beta testçileri en azından ilk başta yollarını bulamadıklarından şikayet ediyorlar. Apple şimdi konuyla ilgili kamuya açık bir yorumda bulundu: Apple yöneticileri, Abu Dabi'de yayınlanan bir gazeteye değişiklikler ve bunların arkasındaki anlam hakkında konuştu.


DuyuruEn sevdiğim özelliğim nerede?


İnsan arayüzü tasarımının kıdemli direktörü Bill Sorrentino, Apple'ın hedefinin sürtünmeyi ortadan kaldırmak olduğunu söyledi. “Özelliklerin, kullanıcıların ve fotoğraf kitaplıklarının sayısı arttıkça dosya yoğunluğu da artıyor [Fotos]uygulama büyüdü.” Amaç, kullanıcıların uygulamanın yarısına göz atmak zorunda kalmasını önlemek. “Bunun yerine, derin yapay zekayı temel alan tek, basitleştirilmiş ve optimize edilmiş bir görünüm oluşturduk.” Bunun gerçekte ne kadar akıllı olduğu kanıtlanıyor bu arada büyük medya koleksiyonlarını yönetmek için kullanıyoruz.

Asıl sorun, uzun süreli kullanıcıların başlangıçta sık kullanılan işlevleri nerede bulacaklarını bilmemeleridir. Sonuçta, artık faturaları veya ekran görüntülerini daha hızlı bulmanıza (veya bunları görünümden çıkarmanıza) yardımcı olacak çeşitli yeni filtreler var. Apple, betanın bir parçası olarak “Fotoğraflar uygulamasının en büyük yeniden tasarımı” üzerinde çalışmaya devam ediyor ve özellikle can sıkıcı değişiklikleri düzeltebilir.

Apple: Otomatik görünümler 'anahtar'


Apple'ın kamera ve fotoğraf ürünleri pazarlama ekibinin başkanı olan Sorrentino'nun meslektaşı Della Huff, çok çeşitli özelleştirme seçenekleri sunduklarını ve bunun “derin yapay zeka” adı verilen teknoloji sayesinde gelecekte otomatik olarak yapılacağını söyledi. “Herkesin farklı bir iş akışı var (…) Ama asıl önemli olan bu.”

iOS 18 muhtemelen Eylül ayında yayınlanacak. O zamana kadar normal kullanıcılar da güncellemeyi deneyebilecek. Herkese açık betanın temmuz ayında başlaması bekleniyor.

(bsc)
 
Üst