iOS’un Bildirileri Geri Çekme Özelliği Düzgün Kullanılamıyor

Beykozlu

New member
Daha evvel hiç attığınız bir iletisi atar atmaz pişman olup geri çekmek istediğiniz oldu mu? Apple artık bu özelliği iMessage’a getirmeye hazırlanıyor. Şu an için ise özellik sadece açık beta sürümü kullanan bireylerin hizmetinde.

Tabii bu durum bildirileri geri çekme özelliğinin her vakit kullanılabildiği manasına gelmiyor. Görünüşe nazaran iMessage’da bir bildirisi geri çekebilmeniz için, iletisi gönderdiğiniz kişinin de açık beta versiyonu kullanıyor olması lazım. İstatistiksel açıdan baktığımızda bu mümkünlük pek düşük.

Mesajları geri çekmek için 15 dakika


iMessage’ın yeni gelecek versiyonunda, bir iletisi yolladıktan daha sonraki 15 dakika içerisinde bildirisi geri çekebilir ya da düzenleyebilirsiniz. Aslında bu özelliği WhatsApp, Signal ve Viber üzere uygulamalarda uzun vakittir nazaranbiliyoruz. Özelliği denemek isteyenler iOS 16, iPadOS 16 ve macOS Ventura’da açık betaya katılarak özelliğe erişebiliyor.

Öte yandan bu açık beta kullanması yalnızca sizinle hudutlu ise iletileri geri çekemiyorsunuz. Karşınızdaki kişi de açık betada olmak durumunda. tıpkı vakitte sırf tek bir Apple işletim sistemine sahip aygıtında değil, hepsinde. Yoksa iletisi bir daha geri çekemiyorsunuz.

Farklı aygıtların kullanıldığı testlerde, şayet aygıt açık betada ise geri çekilen bildirisi goremiyor fakat iletinin geri çekildiği ibaresine ulaşıyorlar. Düzenlenmiş iletilerde ise altta küçük biçimde düzenlendi yazıyor. Açık betada olmayan aygıtlarda ise gönderilen bildiriler birinci halleriyle yer alıyor.

Apple bu hususta ihtar yapıyor


Apple, bir iletisi geri çektiğinizde “Bir bildirisi geri çektiniz. (Gönderdilenin ismi) bu iletisi yazılım güncellenmediği aygıtlarda hala nazaranbilir.” ihtarını ekliyor. Düzenlediğiniz iletilerde da birinci iletisi silmeyen Apple, “Şuna Düzenlendi:” ibaresi ile ikinci bir bildiri iletiyor.

Bu özellik bir daha sonraki iMessage versiyonunda muhtemelen tüm kullanıcılara açılmış olacak. Öte yandan düzenlenen bildirilerin nasıl aldatıcı olabileceğine dair etik çekinceler de var. Bu yüzden Apple, özelliği yayınlamadan evvel opsiyonel hale getirmeyi tercih edebilir.
 
Üst