iPhone kıtlığı: Apple’ın nakit akışı önemli ölçüde düşüyor

xTasarim

Global Mod
Global Mod
Önemli tatil çeyreği olan 2022’nin sonuna kadar olan üç ayda Apple, 2016’dan bu yana ilk kez Wall Street’in kar ve satış beklentilerini kaçırdı. Çin’de üretim zorlukları yapmak zorunda kaldı. Sonuç olarak, yılın en popüler modelleri olan iPhone 14 Pro ve Pro Max’i tatil sezonunda bulmak zordu. Bunun da genel gelir üzerinde olumsuz bir etkisi oldu.

Apple için bu çeyrek, 2023 mali yılının ilk çeyreğiydi. Bildirilen satışlar yüzde beş düşüşle 117 milyar dolara, işletme karı yüzde 13 düşerek 36 milyar dolara ve aynı şirketin net geliri de 30 milyar dolara düştü. Bu, hisse başına 1,89 dolarlık üç aylık kazanç anlamına geliyor. IBES/Refinitiv’e göre, borsacılar hisse başına 1,94 dolar ve satışlarda yaklaşık 4 milyar dolar daha fazlasını bekliyorlardı. Apple CEO’su Tim Cook, “Hepimiz zorlu bir ortamda yolumuzu bulmaya devam etmeliyiz” dedi.

Apple’ın “şimdiye kadarki en iyi ürün ve hizmet yelpazesine” sahip olmaktan gurur duyuyor: “Her zaman olduğu gibi uzun vadeye odaklanıyoruz ve yaptığımız her şeyde değerlerimizin rehberliğinde hareket ediyoruz.” Aslında şirket, Silikon Vadisi’ndeki rakiplerinin aksine, Apple’ın işletme nakit akışı yaklaşık %28 düşerek 34 milyar dolara düşmesine rağmen herhangi bir büyük işten çıkarma duyurusu yapmadı.

Apple hisseleri, son haftalarda toparlandıktan sonra mesai sonrası işlemlerde yüzde dört düştü. Apple, 16 Şubat’tan itibaren hisse başına 23 sentlik değişmeyen bir temettü ödeyecek. En son çeyrekte, şirket hissedarlarına 25 milyar dolar (temettü ve hisse geri alımları olarak) iade etti.

Şu anda üretim devam ediyor

Cook, ABD medyasına iPhone üretim kesintilerinin “neredeyse tüm Aralık ayı boyunca” sürdüğünü söyledi. Noel sezonu sona ermiş olsa bile tedarikçiler artık üretim teknolojisi açısından “olmak istediğimiz yerde”. Hala en büyük bölüm olan iPhone satışları, 2022’nin dördüncü çeyreğinde yıllık bazda yaklaşık 6 milyar dolar düşüşle 65,78 milyar dolar oldu.

Apple, Mac ile bir önceki yılki 10,8 milyar dolardan 7,74 milyar dolar gelir elde etti. Burada grup, sonbaharda açıkça yeni ürünlerden yoksundu. Kulaklık, giyilebilir cihazlar (Apple Watch) ve ev ürünleri gibi aksesuarların olduğu bölüm, bir önceki yıl 14,7 milyar dolardan sonra 13,48 milyara ulaştı.

Apple, hizmet işini çok az da olsa yeniden büyütmeyi başardı: 19,5 milyar dolardan 20,77 milyar dolara. iPad satışları bir milyar artarak 9,4 milyar dolara ulaştı. Yüksek dolar kuru grup için sorun yaratıyor; Cook’a göre bu, satışları %8’e kadar düşürebilirdi. Aktif kullanımdaki Apple ürünlerinin sayısına gelince bir güzel haber daha var: Cook’a göre kurulu taban ilk kez 2 milyar cihazı aştı.

Mac'ten daha fazlası ve

Mac'ten daha fazlası ve

(bsc)

Haberin Sonu