İşe Gidiyordu. Sonra Metro Arabası Dumanla Dolu.

Bilgin

Global Mod
Global Mod
27 yaşındaki Houari Benkada, Ramazan ayında oruç tutmadan önce yenen şafak öncesi yemek olan sahur için Salı günü sabah 4:30’da uykusundan uyandırıldı. O ve annesi Amina, uyumadan önce lezzetli bir hamur işi olan Cezayir böreği ve bazı tarihler paylaştı.

İki saat sonra uyandı, hızlı bir duş aldı ve sabah 8:05’te kapıdan çıktı, evlerinden birkaç blok ötedeki R tren istasyonuna doğru yola çıktı. Yerel trenle bir durak sonra 59. Cadde’ye gidecek, sonra bir ekspres N.’ye atlayacaktı.

Sık sık Eddie’nin yanından geçen Bay Benkada, normalde çıkışına daha yakın olmak için trenin önüne doğru gidiyordu. Midtown Manhattan’daki Herald Meydanı. Oradan, kat hizmetleri müdürü olarak çalıştığı Sekizinci Cadde ve 34. Cadde’deki ünlü Arka Deco binası New Yorker Hotel’e yürüyecekti.

N treni özellikle kalabalık değildi — ikinci arabada belki 35 kişi vardı, diye hatırlıyor Bay Benkada. Çok sayıda boş koltuk vardı, özellikle de diğer pek çok yolcu gibi kulaklığı takılı ve telefonu elinde oturduğu arabanın arkasına doğru. Yanında iri yapılı bir adam vardı, ama yüzünü bir an bile görememişti.

Ardından ortaya çıkan şey, aklını başından almaya devam eden tasavvur edilemez bir korkuydu. Silahlı adamın fotoğraflarını görünce, arabadaki tüm yolcular arasında saldırgana en yakın yerde oturduğunu daha sonra anlayacaktı.

Ateşli silah yaralanması nedeniyle tedavi gördüğü hastaneden taburcu olduktan saatler sonra Perşembe günü evinden FaceTime görüşmesinde “Geceleri uyuyamıyorum” dedi. “Hala olanları düşünüyorum.”

Tren 36. Caddeye doğru giderken, ani bir siyah duman patlaması arabayı doldurdu ve yolcular kargaşadan kurtulmak için koşturdu. Yanındaki bir kadın hamile olduğunu haykırdı. Bay Benkada hemen kız kardeşinin küçük çocuğunu düşündü ve kadını kendi vücuduyla korumaya koştu. Ama insanların “sersiye hücumu” dediği şeyle itildi ve ardından dizinin arkasına bir kurşun isabet etti.

Arabaların arasındaki kapılar kilitliydi ve tren 36. Cadde’ye girmeden önce durmaya devam etti, Bay Benkada CNN’e daha sonra söyleyecekti. Bir metro gecikmesinin o çok yaygın sıkıntısı ölüm cezasına çarptırılmakla tehdit etti.

Ama bir şekilde, mucizevi bir şekilde silah tutukluk yaptı. 10 kişi açılan ateş sonucu, bir düzineden fazla kişi de düşme, dumandan soluma ve panik atak sonucu yaralanırken, ölen olmadı. Maimonides Tıp Merkezi sözcüsü, orada tedavi gören herkesin Cuma gününe kadar serbest bırakıldığını söyledi. Hastaneler, NewYork-Presbyterian Methodist Hastanesi’nde iki kişinin durumunun stabil olduğunu ve Sunset Park’taki NYU Langone Hastanesi’nde bir kişinin kaldığını söyledi.

Bay. Benkada 36. Cadde’de N’den topallayarak çıktı, siyah eşofmanı sağ dizindeki çeyrekten biraz daha büyük bir delikten kana bulanmıştı. İstasyonun Manhattan’a bağlı platformun arkasında sadece bir çıkışı var. Ama etrafındakiler yere düşerken, iki itfaiyeci sokağa çıkmasına yardım etmeden önce kendini çıkışa sürükledi ve ilk merdivenleri çıktı.

“Çok şaşırdım,” dedi. “Acı sonra beni vurdu.”

Bay Benkada, Cezayirli bir ailenin Amerika doğumlu oğlu, hem hip-hop hem de aile geleneklerini benimseyen 36th Street istasyonundan birkaç blok ötede büyüdü. Üç kardeşin en küçüğüydü ve en sevdiği spor olan futbolu Bensonhurst’taki New Utrecht Lisesi’nde oynamıştı. Mezun olduktan sonra, doğrudan Bentley ve Williamsburg Hotel de dahil olmak üzere otellerde çalışmaya gitmişti.

Şimdi, iyileşirken izin ödemediği için, iki yakasını bir araya getirmekle ilgileniyor. Kurşun dizini kırdı. Sunset Park’taki NYU Langone Hastanesi’ndeki doktorlar saldırıdan sonra ameliyat ettiler, ancak muhtemelen başka bir ameliyata ihtiyacı olacak. Koltuk değnekleriyle yürüme pratiği yapıyor ve acıyla baş etmeye çalışıyor. Kız kardeşi, fizik tedavi ve danışmanlık alırken bağış toplamak için bir GoFundMe sayfası oluşturdu.

Sadece bir başka ateşli silah kurbanının kimliği halka açık olarak belirlendi: 20 yaşındaki inşaat işçisi Rudy Pérez, aynı zamanda işe giderken ve bacağından vuruldu. Konsolosluğun yaptığı açıklamada, Bay Pérez’in geçen yıldan beri New York’ta yaşayan bir Guatemala vatandaşı olduğu belirtildi.

Bay Pérez Salı günü yaptığı bir röportajda, metro vagonu dumanla dolmaya başladığında Manhattan’a gitmekte olduğunu söyledi. Sol bacağına bir kurşun isabet ettiğinde, hissetmediğini bile söyledi. Tedavi gördü ve yerel bir hastaneden taburcu edildi.

“Korktum,” dedi Bay Pérez. “Sadece oradan çıkmak istedim. Tek istediğim buydu. Herkes panik içindeydi.”

Bay Pérez’e trenden başka bir yolcu yardım etmek zorunda kaldı. Hastanede doktorlar ona yaklaşık bir ay içinde tekrar yürüyebileceğini söylediler. O zamana kadar ömrü yok nasıl çalışabilecek.

“Korkarım yine olacak” dedi.

Bay Benkada, evde iyileşirken hâlâ olanları anlamaya çalışıyordu.

“Bir daha trene binebileceğimi sanmıyorum” dedi.

Ana Ley raporlamaya katkıda bulundu.