‘İstasyona Merdivenlerden İnerken Minik Bir Kahve Dükkanı Gördüm’

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Tezgahın Arkası

Sevgili Günlük:

Lise buluşmam için şehirdeydim ve bir ayakkabı tamircisi arıyordum. West 57th Street’teki bir kapıcı beni “metrodan aşağı” birine yönlendirdi.

İstasyona giden merdivenlerden inerken küçücük bir kahve dükkanı gördüm.

“Ayakkabı tamircisinin nerede olduğunu biliyor musunuz?” Tezgahın arkasındaki adama sordum.

Gülümsedi.

“Benim!” dedi.

Ayakkabılarımı kaldırdım, kopmuş kayış sarkıyordu.

Etrafına bakındı ve mağazada yalnız olduğunu belirten bir hareket yaptı.

“Ah, hadi ama” dedim. “Ayakkabılarımı tamir edersen senin için tezgahın arkasında çalışırım.”

Şaka yapıyordum, ama başını salladı, önlüğünü çıkardı, bana uzattı ve tezgahın arkasından bana el salladı.

İşlemi anlatırken önlüğü taktım: İşte kayıt. Kahve ve simit 1,75 dolar. İşte süt ve kahve fincanları.

Sonra kapıdan çıkıp gözden kayboldu.

O kadar şaşırdım ki orada öylece durup etrafa bakındım. Bir ızgara, çırpılmış yumurtalı kahvaltı spesiyalinin reklamını yapan bir tabela, bir şeker teşhiri, alkolsüz içecekler vardı.

Bir müşteri geldi.

“Lütfen özel olanı istemesine izin vermeyin,” diye yalvardım sessizce.

“Naneli Börek için korkunç bir özlemim var,” dedi. “Bunlardan sende var mı?”

Şeker tezgahına baktım ve büyük bir rahatlama göremedim. Bunun için ne ücret alacağımı tahmin etmem gerekmiyordu. Kriz önlendi.

Birkaç dakika sonra adam benim tamir edilen ayakkabılarımla geri döndü. Önlüğü geri verdim, istediği 4 doları ödedim ve bunun yeni işim olduğuna dair bir şaka yaptım.

Janet Poutre

Chelsea Kaldırımı

Sevgili Günlük:

Chelsea’de tek başıma yürüyordum. 1980’lerin sonu. Kaldırımda iki inşaat işçisine yaklaşırken, kışkırtıcı yorumlar yapmaya başlamaları ihtimaline karşı kendimi hazırladım.

Tam yanlarına geldiğimde biri yüksek ve neşeli bir sesle bağırdı.

“Bunlar en şirin çoraplar!” dedi.

Günümü güzelleştirdi.

— Karen Lee Schmidt

Düzenli, Bir Kısa Perdede Oyun

Sevgili Günlük:

Bir benzin istasyonu Market, Staten Island. Yaz. Şimdi.

TOM, 50’li yaşlarının ortasında bir adam, kasaya yaklaşıyor, orada yaklaşık 30 yaş daha genç bir adam olan HAREKETÇİ, kasanın arkasında cep telefonuna bakıyor. TOM cüzdanını çıkarır.

TOM
Otuz dolar, kurşunsuz.

REKLAMCI
Normal mi?

TOM
“Kurşunsuz” yazıyor ama sanırım, evet… normal.

KATILIMCI, kendisine iki yirmilik veren TOM’a bakar. KATILIMCI satışı başlatır.

TOM
Biliyorsunuz eskiden düzenli ve kurşunsuz vardı. Normal derken kurşunsuz demek istiyorsun. Normal kurşunsuz. Artı veya primin aksine. Pompada “kurşunsuz” olarak işaretlenmiş olsa da… Normal, eskiden, öyle demese de kurşunluydu herhalde.

(Beat)

Bunu hatırlayamayacak kadar gençsin.

TOM kapıya doğru başlar.

HAZIRLIK
Değiştir.

TOM döner. KATILIMCI 10 dolarlık bir banknot uzatır. TOM alır.

TOM
Teşekkürler.

(Işıklar soluyor.)

— Tom Diriwachter

“İsimsiz,” 1986

Sevgili Günlük:

Çağdaş Arka. Sanatçı Robert Gober’in kendi yaptığı ahşap yatakla ilgili duvardaki küratörün tanıtım yazısını okuduktan sonra bakmak için döndüm.

Daha önce yattığım herhangi bir tek kişilik yatakta benziyordu.Bacağına yaslanan beyaz diz boyu çizme ve küçük, şık bir sırt çantasıydı.

Bir dakika!

Çarşafın ve mor battaniyenin altında bakışlarıma karşılık veren bir kadın vardı. anlamsız bir yorum yaptım. Kibarca gülümsedi ve sonra uyku numarası yapmak için gözlerini kapadı.

Hemen duvardaki tanıtım yazısına döndüm ve parçanın performans olmasıyla ilgili bir şeyi gözden kaçırıp kaçırmadığımı anladım.

Cevabım, bitişik bir galeriden hızla gelen ve kadına yataktan çıkmasını söyleyen bir güvenlik görevlisinin ağzından geldi.

Yatağın kenarına oturdu, çizmelerini giydi, ayağa kalktı, sırt çantasını taktı ve Jeff Koons’un “Pembe Panter”ini destekleyen beyaz, ahşap platforma doğru yürüdü. Üzerine çıktı ve kendini kaydetmek için kullandığı akıllı telefonu aldı. Sonra yavaş ve şık bir şekilde yürüdü.

Daha sonra Gober’in sanat yatağına döndüm ve yanında duran bir muhafızla kısaca sohbet ettim. Ona daha önce olanları gördüğümü söyledim ve yatağı yeniden yapıp yapmadığını sordum.

Bunu yapması için bir müze müdürünün çağrıldığını söyledi.

— Bob Siegel

Sonunda Isınma

Sevgili Günlük:

Sonunda havalar ısınınca, ben üniformamın bahar versiyonunu giyin: siyah tişört, bol siyah kot pantolon, bej spor ayakkabılar ve kaplumbağa kabuğu gözlükleri. Saçlarımı kulaklarımın arkasına sıkıştırdım ve omzumda kanvas bir bez çanta vardı.

Bir arkadaşımla Tayland yemeği almaya gidiyordum ki Willoughby Caddesi’nden Flatbush Bulvarı’na doğru baktığımda onu gördüm: bol siyah kot pantolon, siyah T- gömlek, bej spor ayakkabılar, bağa gözlükler, kulakların arkasına sıkışmış saçlar ve taşan kanvas bir çanta.

Önemli bir yere, belki de havaalanına gidiyordu.

Beni işaret etti.

Geri işaret ettim.

İkimiz de kahkahayı patlattık ve kendi yollarımıza gittik.

— Keighly Baron

tüm son girişleri ve gönderme yönergelerimizi okuyun . Bize e-posta [email protected] aracılığıyla ulaşın veya Twitter’da @NYTMetro hesabını takip edin.

Agnes Lee’nin

çizimleri