Konut Krizinin Ortasında Queens’te 2 Milyar Dolarlık Konut Geliştirme Onaylandı

Bilgin

Global Mod
Global Mod
New York Şehir Meclisi’nin Salı günü, seçilmiş yetkililerin şehrin acil konut krizini çözmek için emlak sektörüyle birlikte çalışmaya giderek daha fazla istekli olduğunun bir işareti olarak, başka bir büyük konut gelişimini onaylamak için oy kullanması bekleniyor.

Innovation Queens olarak bilinen 2 milyar dolarlık devasa bir proje, beş şehir bloğunu kapsayacak ve Astoria’da 3.000’den fazla ev ekleyecek.

Teklif, haftalarca süren çekişmeli müzakerelerin tuzağına düşmüştü, çünkü New York City evvel bir kez daha zorlayıcı ama birbiriyle çatışan çıkarlarla boğuşurken buldu: Kritik barınma ihtiyacı, karşılanabilirlik ve soylulaştırma gibi mahalle endişelerine karşı nasıl dengelenir?

Brooklyn’deki Industry City’nin yeniden bölgelendirilmesi ve Amazon için Queens’te önerilen yeni genel merkez gibi büyük teklifler son yıllarda engellendi; ve bu yılın başlarında, Harlem’de 900 daire inşa etme projesi yerel meclis üyesinin karşı çıkması üzerine öldü.


Yerel meclis üyesi Julie Won, özellikle en düşük gelir düzeyindeki insanlar için yeterince uygun fiyatlı konut gerektirmediğini söylediği için plana karşı çıktı. O, bölgesi Astoria’yı da içeren Temsilci Alexandria Ocasio-Cortez tarafından desteklendi.

Ancak müteahhitler ve şehrin konut departmanı, uygun fiyatlı konut birimlerinin tahsisini ikiye katlayarak 1.400’e veya projenin yaklaşık yüzde 45’ine çıkarmayı kabul etti.

Ocak ayında göreve başlayan bir Demokrat olan Belediye Başkanı Eric Adams, Bronx’taki Throgs Neck ve Queens’teki Halletts Point’teki projeyi ve yerel meclis üyelerinin muhalefetiyle karşılaştıktan sonra Belediye Meclisi tarafından onaylanan diğer yeni konut planlarını destekledi.

Pazartesi günü Konsey Arazi Kullanım Komitesi Innovation Queens’i onayladıktan sonra Bay Adams, “Bu, uygun fiyatlı konut krizimizin temelindeki konut kıtlığının üstesinden gelmek için yapmamız gereken türden tarihi bir çalışmadır” dedi.

Ancak seçilmiş yetkililer zaferi kutlarken bile, şehrin konut krizini çözmek için çok yavaş hareket ettiğine ve Bay Adams’ın yeterince hızlı bir şekilde karşılanabilir konutlar yaratmadığına dair artan endişeler vardı. Bu yıl kiralar keskin bir şekilde arttı, faiz oranları yükseliyor, Albany’de geliştiriciler için büyük bir vergi teşvikinin süresi doldu ve Adams yönetimi, konutları denetleyen kilit departmanlarda bir personel kriziyle boğuşuyor.


Bay Adams geçen hafta Queens’te 2.500 adet uygun fiyatlı konut yaratması beklenen bir futbol stadyumu anlaşmasını duyurdu. Ancak bu konutun 2030 yılına kadar tamamlanması beklenmiyor ve Astoria’daki Innovation Queens projesinin tamamen tamamlanması on yıl alabilir, ancak bazı bölümler daha erken bitirilebilir.

Şehrin uygun fiyatlı konut inşa etme çabaları cansızdı. Yetkililer, Haziran’da sona eren en son mali yılda yalnızca piyasa fiyatının altında yaklaşık 16.000 evin inşasına veya korunmasına başlayabildi – önceki dört yıldaki ortalama sayının neredeyse yarısı.

Kâr amacı gütmeyen bir savunuculuk grubu olan New York Konut Konferansı’nın yönetici direktörü Rachel Fee, “Şehrin konut üretiminin yalnızca bir yıl içinde yüzde 43 oranında azaldığını gördük” dedi. “Önümüzde gerçekten önemli zorluklar var.”

Yine de Bayan Fee, Queens projesinin onaylanmasının bir zafer olarak görülmesi gerektiğini söyledi.

“Konsey’in Adams yönetimiyle birlikte çalışmasına ve şehir genelindeki diğer fırsatların neler olduğuna gerçekten yakından bakmasına gerçekten ihtiyacımız var” dedi.

51 sandalyeli Belediye Meclisi, bir meclis üyesinin kendi bölgelerindeki arazi kullanım önerilerini etkili bir şekilde veto etmesine izin veren, üye hürmeti olarak bilinen, dile getirilmeyen bir geleneğe sahiptir. Belediye Meclisi sözcüsü Adrienne E. Adams, topluluğun katkısına değer verdiğini, ancak “çaresizce ihtiyaç duyulan barınmayı reddeden irrasyonel muhalefete” değer vermediğini söyleyerek uygulamayı sona erdirmeye açık olduğunun sinyalini verdi.

Konseyin ilerici grubunun bir parçası olan Bayan Won, projeye karşı çıktı. Ancak, geliştiricilerin 1.400’den fazla uygun fiyatlı birim – toplamın kabaca yüzde 45’i – inşa etmeyi ve başlangıçta önerdikleri 700 birimi ikiye katlamayı kabul etmesinin ardından Pazartesi günü desteğini duyurdu.

Bayan Won, “1. Günden itibaren, bu gelişmeden daha fazla karşılanabilirlik talep etmek için topluluğumla birlikte durdum” dedi.


Queens ve Bronx’u temsil eden sol eğilimli bir Demokrat olan Bayan Ocasio-Cortez, müteahhitlerin tavizlerinin “yeni konutlar söz konusu olduğunda, mahallelerimizin karşılanabilirlik kırıntılarıyla yetinmek zorunda olmadığına dair güçlü bir mesaj” verdiğini söyledi.

Konut, New York’ta giderek daha acil bir sorun haline geldi – Amerikalıların ev satın almak için mücadele ettiği ulusal konut sıkıntısının bir parçası.

Tipik bir hane, 2000’lerin ortalarında yüzde 30’un altındayken, gelirinin neredeyse yüzde 35’ini kiraya harcıyor. Manhattan’da yeni kiralanan dairelerin ortalama kirası bu yıl 4.000 $’lık rekor seviyeye ulaştı. Evsizlik ayrıca 61.000’den fazla insanla rekor seviyeye ulaştı.

Yüksek yaşam maliyeti de dahil olmak üzere şehrin sorunlarının çoğu kıtlıktan kaynaklanıyor. Bir Washington politika ve araştırma grubu olan Up for Growth’un Mayıs ayı tahminine göre, New York metropol bölgesinin 2019’da 340.000’den fazla ek eve ihtiyacı vardı. Kıtlık, çoğu gelirlerinin yarısından fazlasını konuta harcayan düşük gelirli New Yorklular için en şiddetli.

Belediye Başkanı Adams, konut planını yaz boyunca açıkladı, ancak uygun fiyatlı birimler için belirli bir hedef sağlamayı reddetti. Selefi Bill de Blasio, uygun fiyatlı konutlara yatırım yapmayı eşitsizliği azaltma çabalarının temel taşı haline getirdi ve yönetimi, 2020 mali yılında yaklaşık 30.000’i dahil olmak üzere 200.000’den fazla uygun fiyatlı evi korudu veya inşa etti.

Adams yönetimi, Konut Koruma ve Geliştirme ve Binalar Departmanı gibi kurumların çalışmalarını yavaşlatan binlerce şehir çalışanının işten ayrıldığına tanık oldu. Devlet denetçisinin Bina Departmanındaki boşluk oranının yaklaşık yüzde 25 olduğunu tespit eden yakın tarihli bir raporuna göre, şehrin iş gücü son iki yılda 19.000 çalışan azaldı.

Innovation Queens, Silverstein Properties, BedRock Real Estate Partners ve Kaufman Astoria Studios arasındaki bir ortaklık tarafından geliştiriliyor. Şirketler, beklenen Konsey oylaması hakkında yorum yapma talebine hemen yanıt vermedi.


Projenin çizimleri arasında cam binalar, halka açık parklar, oyun alanı ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar için bir “topluluk merkezi” yer alıyor. Ancak bazıları, zenginler için başka bir mahalle olacağından korkarak Gucci ve Chanel mağazalarının bu çizimlere dahil edilmesine karşı çıktı.

Bayan Won, geçen ay NY1’de bir televizyon röportajında, bölgesinde 20’den fazla evsizler barınağı olduğunu ve uygun fiyatlı konut için büyük talep olduğunu söyledi.

“Bunun tarafından uygun fiyatlı birimlerden daha fazla park yeri sunuluyor” dedi.
 
Üst