Mac’te Gatekeeper: Apple’ın yeni bir özelliği üzerinde kafa karıştırıyor

Adanali

Member
Görünüşe göre Apple, Mac’e indirilen yazılımlar için güvenlik özelliklerini sıkılaştırmayı planlıyor. macOS Ventura’nın mevcut sürümünde, “com.apple.provenance” adlı yeni bir öznitelik, sistem Gatekeeper işlevi tarafından kontrol edildikten sonra ayarlanıyor. Bu, Mac ve i Pro’daki Pro-Forum’da uzman Mark Zimmermann tarafından bildirildi.


Zimmermann’a göre, yeni özelliğin tam olarak ne yapması gerektiği henüz net değil. Kaynak, dosyanın yüklendiği yer hakkında genişletilmiş bilgiler içerebilir. Zimmermann’a göre başarılı bir kontrolden sonra bir ikili referans eklenir. Diğer internet forumlarında da öznitelik hakkında spekülasyonlar var. Geçmişte dile getirilen bir endişe, Apple’ın ücretsiz yazılım indirmelerini Mac App Store lehine sınırlayabileceğidir.

Gatekeeper 2012’de tanıtıldı


Apple, Gatekeeper’ı 2012’de Mac işletim sistemine tanıttı. İndirilen uygulamaları doğrular ve kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma sağlamalıdır. Yazılım bunu, zaten Mac App Store’daki uygulamalara dahil olan kod imzalarının yardımıyla yapar. Yazılımlarını İnternet veya diğer kanallar üzerinden satan geliştiriciler, uygulamalarını bir sertifika (noter tasdikli) şeklinde Apple’a imzalatabilirler. macOS 10.14.5’ten itibaren noter onayı zorunludur.


OS X Leopard’dan başlayarak, sistem kötü imzalanmış veya imzalanmamış dosyaları bir dosya karantinasına yerleştirdi. Bu, yalnızca Ayarlar uygulaması aracılığıyla manuel olarak geçersiz kılınabilir.

Karantina böyle işliyorZimmermann, Mac & i Pro ağ geçidi bekçisi prosedüründe “com.apple.quarantine genişletilmiş özniteliği bu karantinayı tanımlar ve kullanıcıya bir uyarı mesajı görüntüler” diye açıklıyor. “Geçit görevlisi tarafından başarılı bir şekilde doğrulandıktan sonra, karantina bayrağı sıfırlanır ve uygulama, App Store’dan indirilen uygulamalar gibi kullanılabilir.”Mac'ten daha fazlası veMac'ten daha fazlası ve
(mki)Haberin Sonu
 
Üst