Mahkeme Kavgasının Ortasında, LGBTQ Kulübü Yeshiva’ya Uzlaşma Öneriyor

Bilgin

Global Mod
Global Mod
ABD Yüksek Mahkemesi kararının Çağdaş Ortodoks Yahudi kurumunu grubu onaylamak yerine tüm lisans kulüp faaliyetlerini askıya almaya sevk etmesinin ardından, üyeleri Çarşamba günü, bir LGBTQ öğrenci grubunun Yeshiva Üniversitesi’nden tanınma talebini ertelemeyi teklif ettiğini söyledi.

Yeshiva geçen hafta Yüksek Mahkemede usuli nedenlerle kaybetse de, davasını eyalet mahkemesinde yeniden inceleme niyetini hemen açıkladı. Çarşamba günü önerilen bir anlaşmada, öğrenci grubunun avukatı, üniversitenin diğer kulüplerin “hemen yürürlüğe girmesine” izin vermeyi kabul etmesi halinde dava devam ederken vazgeçeceğini söyledi.

Öğrenciler yaptıkları açıklamada kararlarını “acı verici ve zor” olarak nitelendirdi ve Yeshiva’nın şehir insan hakları hukuku uyarınca kulüpleri Pride Alliance’a kampüsteki diğer kulüpler gibi davranma sorumluluğu olduğunu söyledi. Üniversite ve avukatı Çarşamba sabahı yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.


“YU’nun sorumluluklarından kaçarken tüm öğrenci faaliyetlerini sonlandırarak diğer öğrencilerimizi cezalandırmasını istemiyoruz” dediler. “YU, kulübümüze eşit davranmamak için manipülatif meşru taktikler uygularken tüm öğrencilerini rehin almaya çalışıyor.”


Grubun kararı, ülkenin önde gelen Çağdaş Ortodoks Yahudi üniversitesi ile kendi topluluğundaki birçok öğrenci, mezunlar ve yönetime kulübü tanımayı reddetmesini eleştiren açık mektuplar gönderen öğretim üyeleri de dahil olmak üzere arasındaki çatışmadaki en son gelişme.

Üniversite, LGBTQ öğrencilerine karşı hiçbir kötü niyetinin olmadığını, ancak kulübü tanımanın lisans öğrencilerine aşılamak istediği dini değerler karşısında uçup gideceğini söyledi. Yetkililer, yasal olarak buna mecbur olmanın üniversitenin din özgürlüğünü ihlal edeceğini söylüyorlar.

Geçen hafta, Muhasebe Topluluğu’ndan Zooloji Kulübü’ne kadar tüm öğrenci kulüplerinin faaliyetlerini durdurma kararı, temel bir hak olarak gördüklerini savunmak için ne kadar ileri gitmeye istekli olduklarının bir ölçüsüydü.

Ancak öğrenciler ve destekçileri, eşcinsel öğrencilere diğer gruplarla aynı tanınmayı reddetmeyi haklı çıkaran bir Yahudi değeri olduğuna inanmadıklarını söylüyorlar. Yeshiva’nın bir ibadethane değil, bir yüksek öğrenim kurumu olduğu için onlara eşit davranması gerektiğini savunuyorlar.


Pride Alliance’ın eş başkanı olarak görev yapan 19 yaşındaki biyoloji bölümü mezunu Avery Allen, “Hedeflerimiz Tora değerleriyle herhangi bir uyumsuzluk içinde değil” dedi. “Öğrencilerimiz için güvenli bir alan istiyoruz ve bunun hiçbir kısmının Tevrat ya da Yahudi hukuku olan Halacha ile çeliştiğini düşünmüyorum.”


Yeshiva’daki anlaşmazlık, Manhattan kampüsünün ötesine geçerek, yurttaşlık hakları ve din özgürlüğü arasındaki çizgi ve bunlara bağlı dini grupların ve kuruluşların, farklı özelliklere sahip insanlara hizmetleri ve kamusal konaklamayı yasal olarak reddedip reddedemeyeceği konusunda ülke çapında bir tartışmada en son parlama noktası haline geldi. Görüntüleme.

Aynı zamanda Çağdaş Ortodoks Yahudi cemaatinde de bazılarının ıstırap çekmesine neden oldu. Yönetime gönderilen bir açık mektupta, 1000’den fazla Yeshiva mezunu, çatışmanın okullarını tanınmaz hale getirdiğini söyledi.

Mektupta, üniversitenin “kutsal Tevrat değerlerimizi, Tora’mızın onaylamadığı hedeflere hizmet ettiğini” söyledi ve “Tevrat değerlerinin hiçbir yetkili yorumunun, açıkça LGBTQ+ kişilerin Tevrat’a riayet eden topluluklara en basit şekilde dahil edilmesine bile izin veremeyeceğini ima etti. ”

Yeshiva, Manhattan ve Bronx’taki dört kampüste yaklaşık 6.000 öğrenciye eğitim veriyor. Davanın merkezindekiler, Çağdaş Ortodoks Yahudiler ve LGBTQ topluluğunun üyeleri olarak kimliklerine inanmadıklarını söylediler.

Öğrenci lideri Bayan Allen, “Yanlış bir karşılıklı münhasırlık duygusu yaratmaya çalışan birçok dış etki var” dedi. “Ama onu yaşayanlar için bunun olması gerektiğini düşünmüyorum.”

Dava, Yeshiva’nın bir eğitim kurumu mu yoksa dini bir şirket mi olduğu sorusuna dayanıyor; bu kategori, istihdam, barınma ve toplu konutlarda ayrımcılığı yasaklayan New York İnsan Hakları Yasası’ndan muaf tutuluyor.


Bu tür muafiyetler yaygındır ve Roma Katolik Kilisesi’nin kadınları rahip olarak çalıştırmayı reddetmesi gibi Amerikan dini yaşamının yaygın olarak kabul edilen yönleri için kanunî bir temel sağlar.


Ancak son yıllarda, bu tür muafiyetler, LGBTQ bireylere hizmet vermeyi reddetmek için giderek daha fazla kullanılmaya başlandı. Pride Alliance için Yeshiva’da resmi olarak tanınmamak, toplantı için alandan, etkinliklere ev sahipliği yapmak için paradan ve üniversite web sitelerinde ve e-posta listelerinde etkinliklerin reklamını yapma olanağından yoksun olmak anlamına gelir.

Davacılar arasında öğrenci kulübü, kulübün isimsiz bir öğrenci üyesi ve Yeshiva’nın birkaç mezunu yer alıyor. Mahkemede, Yeshiva’nın bir üniversite olduğunu ve bu nedenle yasayı ihlal ettiğini iddia ediyorlar.

Ancak Yeshiva, müfredatının ve politikalarının hem bir üniversite hem de dini bir kurum olduğunu açıkça ortaya koyduğuna karşı çıktı.

Manhattan Eyalet Yüksek Mahkemesi’nden Yargıç Lynn Kotler, Haziran ayında öğrencilerin lehinde karar verdi ve üniversitenin tüzüğünde “New York Eyaleti eğitim yasasına göre bir eğitim şirketi” olduğunu ve “münhasıran organize edilen ve işletilen bir şirket” olduğunu söyledi. eğitimsel amaçlar.”

Buna karşılık, Yeshiva ABD Yüksek Mahkemesinden eyalet mahkemesi kararının acilen durdurulmasını istedi. Bu talep 11 Eylül’de Yargıç Sonia Sotomayor tarafından geçici olarak kabul edildi, ancak beş gün sonra tam mahkeme tarafından 5’e karşı 4 oyla reddedildi.

Bu kararda çoğunluk, Yeshiva’nın eyalet mahkemesinde itirazları sürdürürken alt mahkeme kararına uymak zorunda kalacağını ve ancak bundan sonra Yüksek Mahkemeye geri dönebileceğini söyledi.


Üniversite mahkemede, Washington DC’de bulunan ve bir dizi yüksek profilli Yüksek Mahkeme zaferiyle tanınan bir hukuk firması olan Becket Fund for Religion Liberty’den avukatlar tarafından temsil edildi. Ve dava diğer dini gruplar tarafından da yakından izlendi.


Bu ayın başlarında, birkaç etkili grup mahkemeye, New York Roma Katolik Başpiskoposluğu, İsa Mesih’in Son Zaman Azizler Kilisesi, Birleşik Devletler Katolik Piskoposlar Konferansı ve Birleşik Devletler Konferansı da dahil olmak üzere Yeshiva’yı desteklemek için brifing verme niyetlerini söylediler. Hıristiyan Kolejler ve Üniversiteler Konseyi.

Anlaşmazlık, Pride Alliance’ı destekleyen dış grupların da ilgisini çekti. Üniversitenin öğrenci kulüplerini engelleyeceğini açıklamasının ardından, yerel bir kuruluş olan Yahudi Kuir Gençlik, kampüsteki öğrenci etkinliklerini finanse edeceğini söyledi. Sözcüsü Joe Berkofsky, kulübün 2019’da kurulmasından bu yana Pride Alliance’ı finanse ettiğini söyledi.

Salı günü, Yeshiva’nın Washington Heights’taki kampüsündeki bir düzineden fazla öğrenci dava hakkında konuşmayı reddetti.

Adını vermeyi reddeden bir öğrenci, Yeshiva’nın kulübü tanıması durumunda okuldaki hahamları üzeceğinden endişe ettiğini söyledi. Ancak grubu tanımamanın üniversitenin itibarını zedeleyeceğinden de endişe duyduğunu söyledi.
 
Üst