Mahkeme, New York Şehri Okul Bütçe Kesintilerini Yerinde Bıraktı

Bilgin

Global Mod
Global Mod
New York City devlet okulu bütçesiyle ilgili aylarca süren bir mahkeme mücadelesinden sonra, Salı günü bir eyalet temyiz mahkemesi, yargıçlar şehrin yasayı ihlal ettiğini tespit etse bile, bu yıl 200 milyon dolardan fazla kesintinin devam etmesine izin verdi.

Yargıçlar, Eğitim Bakanlığı’nın büyük ölçüde belediye başkanı tarafından atanan bir yönetim organı olan Eğitim Politikası Paneli’nin oylamasına izin vermeden önce bütçeyi Belediye Meclisine sunduğunda yasayı ihlal ettiğini iddia eden ebeveynler ve öğretmenlerle aynı fikirdeydi.

Yargıçlar, belediyenin, okul rektörünün bütçeyi acil durum ilanı olarak kabul edebildiği yönündeki iddiasını da reddetti – bu, belediyenin son 13 yılın 11’inde yapıldığını söylediği bir şeydi. Yargıçlar, şehirden gelen argümanın “DOE’nin yasal yükümlülüklerinden kaçındığı sonucunu desteklediğini” söyledi.

Bununla birlikte, Belediye Meclisinin bütçeyi okul yılına kadar bu kadar değiştirmesine izin vermenin çok yıkıcı olacağını ve “geniş bir rahatsız edici etkiye sahip olacağını” söylediler. Buna ek olarak yargıçlar, Eğitim Politikası Panelinin sonunda bütçe lehine oy kullandığına dikkat çekti.

Yardımcı Yargıç Judith J. Gische, Eylül ayındaki tartışmalar sırasında davacılara hitaben, “Haklı olsanız bile, çare çok aşırı görünüyor,” dedi. “Burun kanaması için boynunuza turnike takmak gibi. Bununla başa çıkmanın, çok karmaşık bir okul sisteminin işleyişini etkilemeyecek çok daha verimli yolları vardı.”

Arthur Schwartz ile birlikte ebeveynleri ve öğretmenleri temsil eden avukat Laura D. Barbieri, kendisinin ve müvekkillerinin, mahkemenin davalarının gündeme getirdiği konularda kendileriyle aynı fikirde olmasından memnun olduklarını, ancak herhangi bir çare olmayacağı için hayal kırıklığına uğradıklarını söyledi. bu yıl bütçeye Yine de, mahkemelerin Eğitim Bakanlığı ve şehir yönetimini gelecek için uyarmasının cesaret verici olduğunu söyledi.

Bayan Barbieri, “Bütçe bu kadar sert bir şekilde kesildiğinde, ancak bariz ve korkunç hale geldi,” dedi. “Dikkat çektik ve yasaya uyulmasını sağlamanın bir yolunu bulduk.”

Okulun rektörü David C. Banks Salı günü yaptığı açıklamada, temyiz mahkemesinin yetkilileri okul bütçesini yeniden gözden geçirmeye zorlamamasından memnun olduğunu belirtti. “NYC Devlet Okullarındaki her çocuğu yükseltmek için okul bütçelerimizi adil ve verimli bir şekilde yönetmeye devam edeceğiz” dedi.

Belediye Başkanı Eric Adams, Belediye Meclisi ve öğretmenler ve veliler arasındaki mücadele, belediyenin öğrenci kaydındaki düşüşe bağladığı devlet okullarına yapılan 200 milyon dolardan fazla kesintiyi onaylamasıyla başladı.

Pandeminin ilk aylarında, federal yardım bütçeleri canlandırmaya yardımcı olurken, şehirdeki okul finansmanına büyük ölçüde dokunulmamıştı. Ancak yaz boyunca şehir, okul kayıtları düşen okul müdürleri tarafından yüzlerce öğretmenin işten çıkarıldığını veya “geri alındığını” ve bölge çapında bir işe alma havuzuna yerleştirildiğini duyurdu. New York City bölge okullarının yaklaşık yüzde 77’si, sistemdeki 1.600 okuldan yaklaşık 1.200’ü, kayıtlarının düştüğünü gördü.

Haber, ebeveynler, eğitimciler ve hatta azaltılan bütçeler için oy kullanan bazı seçilmiş yetkililer arasında bir kargaşaya yol açtı. Belediye Başkanı Adams ve Şansölye Banks’e yazdığı bir mektupta Konsey, Eğitim Bakanlığı’nı bütçesindeki mevcut fonları okullara para iadesi yapmak için kullanmaya çağırdı.

Temmuz ayında davacılar, bütçe kesintilerini durdurmak için belediyeye dava açtı. Ertesi ay, bir Eyalet Yüksek Mahkemesi yargıcı, ebeveynler ve öğretmenlerin yanında yer aldı ve Eğitim Bakanlığı bütçesini iptal edeceğini söyledi.

Temyiz mahkemesinin Salı günü verdiği karar, yargıçlar bütçe sürecini eleştirirken bile, esasen bu kararı iptal etti – bütçeyi askıya aldı.

Ebeveynlerin Eğitim Politikası Paneli temsilcisi Thomas Sheppard Salı günü yaptığı açıklamada, kararın “yasayı ihlal eden eylemlerin hiçbir sonucu olmadığı” mesajını gönderdiğini söyledi.

“Eğitim Bakanlığı’nın, sesleri esasen kamusal girdi sürecinin dışında bırakılan öğrencilere ve ailelere hiçbir kolaylık sağlamadan yasayı atlatmasına izin veren bir kararda doğru veya adil hiçbir şey yok” dedi.

Bayan Barbieri, müşterilerinin bir sonraki adımlarını düşünmek için Şükran Günü boyunca haftayı ayıracağını söyledi.

Belediye Başkanı Adams, Belediye Meclisi ve öğretmenler ve veliler arasındaki mücadele, belediyenin öğrenci kayıtlarındaki düşüşe bağladığı devlet okullarına yapılan 200 milyon dolardan fazla kesintiyi onaylamasıyla başladı. Kredi… The New York Times için Brittainy Newman

Troy Closson raporlamaya katkıda bulundu.