Manik-Depresif (Bipolar) Ani Mod Değişimleri ve Baş Etme

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Bipolar bozukluk, iki başka hastalık devri ile karakterize ruhsal bir bozukluktur. Mani periyodunda, uçta coşkulu bir ruh hali yaşanırken, depresyon periyodunda uçta çökkünlük yaşanır. Bu ikisi içindeki değişimler kimi vakit günler hatta aylar sürebilirken, kimi vakit daha kısa müddette ve sıklıkta görülebilir. Mühlet ve sıklık şahıstan bireye farklılık gösterir. Hastalık devirleri haricinde ise olağana dönülür. bir daha de birtakım bireylerde günlük hayatı hala etkileyen kimi izler kalabilir.

Bu ruhsal bozukluğa, beyindeki kimyasal dengesizliğin sebep olduğu düşünülmektedir. Aile genetiği bir yana, çevresel tesirlerin de bu rahatsızlığın oluşumunda rol oynadığı üzerine bulgular vardır.

Mod değişimlerini önlemenin en başarılı yolu ruhsal ve farmakolojik takviye almaktır. Yani en çok işe yarayan tedavi; terapi almak ve birlikteinde ilaç kullanmaktır. Tek başına terapi, ne yazık ki mod değişimlerini denetim altına almayı sağlayamamaktadır. Bu sebeple teşhis daha sonrası psikiyatristin verdiği reçeteye bağlı kalmak ve tertipli denetime gelmek gerekir. İlaçla birlikte terapi sürecine başlamak ise bireyin hayat kalitesini artırır ve olağan ruh halini korumak için ruhsal sağlamlılığını güçlendirir.

Bipolar bozukluk tanısı almış bireyler, ani mod değişimlerini tetikleyen durum ve olayların farkında olursa yoğunluk ve sıklığın azalması mümkündür.

• Uykusuzluk

• Alkol ve kafein kullanma

• Vefat, işini kaybetmek, doğum, taşınma

• Mevsim değişimleri

• Sistemsiz hayat

• Tiroit sorunları

• Husus kullanması
mod değişimlerini tetikler.

Peki neler yapılabilir?

Bireyler, şiddeti azaltmak için kritik kimi değişikler yapabilirler. Önemli olan değişikliğin kalıcı hale getirilmesidir. Hepsini birden yapmaya başlamak yerine, size uygun sırayla en kvakasını seçerek yola koyulabilirsiniz.

+ Stresi denetim altına alın.

Stres bu değişimlere yol açan esas tetikleyicidir. İş hayatınızı sıradan hale getirin. Çok ağır saatler çalışmak ve seyahat halinde olmak gerilimi körükler. İş değişikliği yapamıyorsanız meditasyon ve yoga yapma gerilimi yönetmenizde yardımcı olabilir.

+ Harekete geçin.

Egzersiz yapmak gözünüze fazlaca güç geliyorsa, yürüyüş yapmak uygun bir başlangıçtır. İsterseniz vakit içinde daha ağır antremanlar yapmayı hedefleyebilirsiniz.

+ Alkol ve kafeinden kaçının.

İkisi de birer uyarıcıdır. Sizi uyutmazlar ve mani devrini daha berbat bir hale getirirler. Bilhassa akşamları kahve içmeyi kesin. Alkol ilaçların tesirini değiştirip ruh halinizi daha berbat bir hale sokabilir. Bu sebeple husus kullanmasını asgarî dozaja düşürün.

+ Düzenli uyku alışkanlığı edinin.

Çok yorulmak mani periyodunu tetikleyebilir. Uykuya hazırlanın. Geç saatlere kadar görüntü izlemek, oyun oynamak ve internette dolaşmak bu değişimleri berbat bir hale getirirken; sıcak duş almak, yatıştırıcı müzik dinlemek yatıştırır. Okumak da faydalıdır lakin okumalar tablet vs. teknolojik bir aygıt vasıtasıyla olmamalıdır.

Standart tedavi arkasına koruyucu tedavi planlaması hastalık devirlerinin nüksetmesini önemli oranda pürüzler.
 
Üst