New York City Özel İşveren Aşı Görevini Sona Erdirdi ve Destekleyicileri Zorladı

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Belediye Başkanı Eric Adams, New York City’nin artık özel işverenlerin tüm çalışanlarına Covid-19 aşısı yaptırmasını zorunlu kılmayacağını ve çocukların artık spor veya diğer okul sonrası etkinliklere katılmak için aşı olmaları gerekmeyeceğini duyurdu. Salı günü, pandeminin daha erken bir aşamasını tanımlayan kısıtlamaları geri almaya devam etti.

Şimdi mevcut olan güçlü yeni iki değerli güçlendiricilerle ve çocuklar da dahil olmak üzere şehir sakinlerinin yüzde 89’u en az bir doz aşı almışken, Bay Adams, ebeveynler ve işletmeler için yeni bir esneklik aşaması başlatmanın zamanının geldiğini söyledi. , yerinde şehir işçileri için bir görev bırakmasına rağmen.

“Şehrimizi güçlendirmenin bir sonraki aşamasına geçmenin zamanı geldi” dedi.

Ancak Bay Adams, Pazar günü Başkan Biden’ın pandeminin sona erdiği yönündeki iddiasına katılmayı bıraktı – Bay Biden’ın “60 Dakika” konulu bir röportaj sırasında yaptığı ve aşı üreticisi hisselerinin Wall Street’te kaymasına neden olan ve aşı üreten hisse senetlerinin yükselmesine neden olan bir açıklama. uzmanlardan geri dönüş. Bunun yerine Bay Adams, Covid’in zorlu bir rakip olduğunu ve ufukta ne olduğunu bilmediğini söyledi.


Belediye başkanı, “Bence pandeminin en korkutucu yanı dikiz aynamızda olabilir” dedi. “Fakat başka bir varyant olasılığı var ve çok stratejik, akıllı bir şekilde hareket etmemiz gerekiyor.”


Bay Adams’ın yönetimi altında, New York -öncelikle ülkenin çoğundan daha çok Kovid-temkinli- ana akım haline geldi. Maskeleme, sağlık deva merkezleri ve bakım evleri dışında her yerde artık isteğe bağlı. İnsanların lokantalarda yemek yiyebilmesi için aşının önceden yapılması gerekiyordu. Ancak 1 Kasım’dan itibaren restoranlar da dahil olmak üzere yaklaşık 184.000 özel işletme artık işçilerin aşı kartlarını kontrol etmek zorunda kalmayacak. Bununla birlikte, sağlık deva çalışanlarının hala bir devlet kuralına göre aşılanmaları gerekmektedir.

Bay Adams iki değerli güçlendiriciyi Salı sabahı Aşağı Manhattan’daki Belediye Binasında canlı olarak aldı ve New Yorkluları güçlenmeye teşvik etmek için yeni bir kampanya duyurdu.

“Bugün benim güçlendirici atışımı yaparak yaptığım gibi, doğru mesajı göndermenin ve örnek olarak liderlik etmenin zorunlu olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Bazı halk sağlığı uzmanları ve engellilik savunucuları, yerel ve federal yetkilileri, her gün 400’den fazla Amerikalının koronavirüsten öldüğü ve birçoğunun uzun süreli Covid’den ciddi şekilde hasta olduğu bir zamanda halk sağlığı önlemlerini kaldırmakla eleştirdi. Şehirde vaka sayıları bu yaza göre daha düşük, günde yaklaşık 1.900 yeni vaka, ancak okul başladıktan sonra yavaş yavaş tekrar yükselmeye başladı.


Resmi şehir rakamları, evde yapılan testleri içermediğinden önemli bir eksik sayıdır. Birçok evde testi kaydeden şehir tarafından işletilen tek kurum olan devlet okulları, son günlerde vakalarda daha önemli bir artış gördü. Sadece Pazartesi günü New York City devlet okullarında yaklaşık 1.800 vaka kaydedildi.


Şehir yetkilileri, Paxlovid gibi aşı ve tedavilerin yanı sıra Covid hastaları için devam eden maskeleme ve izolasyon kurallarıyla vaka sayılarının artık Covid-19’un oluşturduğu riskler için güvenilir bir rehber olmadığını savunuyor. Ancak şehirdeki genel aşılama oranları yüksek olsa da, en üst sıradaki rakamlar bazı büyük farklılıkları maskeliyor.

Ülke çapındaki pek çok kişi gibi, şehirdeki çok az ebeveyn en küçük çocuklarına aşı yaptırdı. Asyalı çocukların yüzde 4’ü ve beyaz çocukların yüzde 5’i ile karşılaştırıldığında, 5 yaşın altındaki İspanyol çocukların sadece yüzde 1’i tam olarak aşılanmıştır. 5 yaşın altındaki o kadar az Siyah çocuk tam olarak aşılandı ki, şehir bu oranı yüzde 0 olarak kaydetti.

Şehirdeki takviye oranları da durdu ve birincil aşı serilerini tamamlayanların sadece yüzde 40’ı üçüncü veya dördüncü doz aldı. Şehir, şu anda dolaşımda olan Omicron varyantlarına göre tasarlanan yeni güçlendiricinin daha fazla insanı çekeceğini umuyor. Bazı New Yorklular yeni çekimler yapmak için acele ettiler: Pazar günü, 75.000 kişi şehirde zaten iki değerli bir takviye dozu almıştı.

Aralarında Washington Heights’ta yaşayan 35 yaşındaki aktris Whitney Hudson da vardı. İşyerinde kameralar dönmeye başladığında sık sık maskesini çıkarmak zorunda kalıyor, bu yüzden güçlendiriciyi alırsa daha rahat hissedeceğine karar verdi.

Geçen Salı günü Bellevue Hastanesi’nin güçlendirici kliniğinde yaptığı konuşmada, “Sonbahar ve kışa girerken yapabileceğim en iyi korumaya sahip olmaya çalışıyorum” dedi.

Şehrin sağlık komiseri Dr. Ashwin Vasan, federal pandemi fonları kuruduğu için şehrin okullarda ve diğer mekanlarda açılan aşı klinikleri de dahil olmak üzere eski sağlık altyapısını sunamayacağını söyledi. Destekleyici arayan ailelerin çocuk doktoru ofislerine güvenmeleri gerektiğini, ancak birçok düşük gelirli ailenin bunlara kolay erişime sahip olmadığını söyledi.


Dr. Vasan, New Yorkluları şehrin Aşı Bulucu web sitesinde destek randevuları almaya teşvik etti. Birçok New Yorklunun artık virüsten daha az korkabileceğini anladığını söyledi, ancak güncellenen güçlendiricilerin iletimi yavaşlatacağından umutluydu.


“Bu güçlendiricinin yaygın olarak benimsenmesi, yolumuza çıkan her şeyi köreltmeye devam etmemize yardımcı olacak” dedi.

Dr. Vasan, kentin “kayış yoluna” girmesi nedeniyle şehir işçisi aşı zorunluluğu da dahil olmak üzere ek kısıtlamaları muhtemelen zamanla kaldıracağını söyledi.

Şehir işçisinin aşı görevi, polis memurları da dahil olmak üzere en az 1.700 işçinin işten atılmasına yol açtı. Büyük bir polis sendikasının lideri Patrick J. Lynch, üyelerinin işlerini geri almaları gerektiğini söyledi.

“Bu duyuru, New York Şehri polis memurları için aşı zorunluluğunun keyfi, kaprisli ve temelde mantıksız olduğunun daha fazla kanıtı” dedi.

Geçen Aralık ayında, eski Belediye Başkanı Bill de Blasio, o zamanlar Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en geniş kapsamlı yerel önlem olan özel işletmelerdeki çalışanlar için aşı görevini açıkladı. Görev, New York’ta yerinde çalışan çalışanları ile her büyüklükteki yaklaşık 184.000 işletmeye uygulandı.

Ancak Ocak ayında göreve başlayan Bay Adams, görevi uygulamamayı seçti ve 1 Kasım’da isteğe bağlı hale geleceğini söyledi. Ayrıca şehrin renk kodlu uyarı sistemini de kaldırdı. virüs.


Salı günü, kentin özel aşı talimatının ne kadar iyi çalıştığına dair bir verisi olup olmadığı sorulduğunda, tek kelimelik bir yanıt aldı: “Hayır.”


Brooklyn Engellilerin Bağımsızlığı Merkezi’nin yönetici direktörü Joe Rappaport, Bay Adams’ın özel işveren aşı görevini sona erdirme hareketini ve Hükümet Kathy Hochul’un bu ayın başlarında toplu taşımada maske zorunluluğunu kaldırmasını eleştirdi.

“Özellikle bağışıklığı baskılanmış kişiler için, belediye başkanının kararı, aşılanmamış insanlarla daha sık karşılaşabilecekleri ve işyerlerini ve perakende işletmelerini daha az güvenli hale getirebilecekleri anlamına geliyor” dedi. Valinin transit maske zorunluluğunu kaldırma kararıyla birlikte, onları ve hepimizi daha fazla riske atıyor” dedi.

Julianne McShane raporlamaya katkıda bulundu.
 
Üst