New York, Fiona Kasırgası Tarafından Yıkılan Karayiplere Yardım Göndermek İçin Karışıyor

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Maria Kasırgası Porto Riko’yu harap ettikten neredeyse tam beş yıl sonra, New York’taki kuruluşlar ve yetkililer, Pazar gününden bu yana adada ve yakındaki Dominik Cumhuriyeti’nde şiddetli yağmurlar, ani sel ve çamur kaymalarına neden olan başka bir fırtınaya yanıt veriyor.

Fiona Kasırgası, Porto Riko’nun bazı bölgelerini Pazar ve Pazartesi günleri arasında 30 inçten fazla yağmurla ıslattı. Birçok sokağın çamurlu nehirlerin altında kaybolduğu adada yaklaşık 1000 kişi kurtarıldı. Porto Riko’da ve şiddetli yağışların ve şiddetli rüzgarların komşu ülkenin doğu bölgesinde çamur kaymalarını tetiklediği Dominik Cumhuriyeti’nde en az bir kişi öldü.

Porto Riko yaklaşık 3,3 milyon kişiye ev sahipliği yaparken, Dominik Cumhuriyeti’nin nüfusu yaklaşık 10,7 milyondur. New York City, nüfus sayımı verisine göre, yaklaşık 708.000 Dominik kökenli ve yaklaşık 660.000 Porto Riko kökenli insanla, her grubun kendi toprakları dışında en büyük nüfuslarından bazılarına sahiptir.

New Yorklular Porto Riko ve Dominik Cumhuriyeti’ne yardım etmek için çabalarken, Fiona Kasırgası Salı günü Kategori 3 fırtınası olarak Turks ve Caicos Adaları’na doğru devam etti. Fırtınanın kuzeye dönmesi ve Perşembe günü geç saatlerde Bermuda’ya yaklaşması bekleniyor.

Bronx’tan bir belediye meclisi üyesi olan Marjorie Velázquez, şimdiye kadar, bu hafta sonu yapılan yardım çalışmalarının beş yıl önceki müdahaleden daha hızlı hareket ettiğini ve daha iyi koordine edildiğini söyledi. 2018 tarihli bir raporda, Federal Acil Durum Yönetim Ajansı, Maria Kasırgası’na müdahalede başarısızlıklara yol açan iletişimdeki aksaklıkları, yeterli malzeme ve personel eksikliğini kabul etti.

Porto Riko’nun Sorunlu Güç Şebekesi

Son yıllarda kesintilerle boğuşan ada, Fiona Kasırgası tarafından vurulduktan sonra günlerce elektriksiz kalabilir.

• Kırılgan Bir Sistem:Porto Riko’nun elektrik şebekesi, adanın altyapısının zayıf durumunu ortaya çıkaran bir dizi fırtına ve diğer sıkıntılar tarafından sakatlandı.
  • Karanlıkta Sol : Maria ve Irma Kasırgalarından sonra, Porto Riko’da elektriğin yeniden sağlanması aylar aldı. Yetkililer tarafından alınan bir dizi kötü karar, kurtarma çabalarını sarstı.
  • Başka Bir Güvenlik Açığı:Maria Kasırgası’ndan sonra yeniden inşa edilen hatlar ve direkler ayakta kalsa da, adanın eskiyen elektrik santrallerinden bazıları dayanamadı.
  • LUMA’nın Devralması: Porto Riko’nun elektrik şebekesini özel bir şirket olan LUMA Energy’ye devretmek yardımcı olacaktı. Ancak durum daha da kötüleşti.
Bayan Velázquez, beş yıl önce Porto Riko limanlarına gelen malzemeleri dağıtmak için yeterli gönüllü olmadığını söyledi. Şimdi New York City’deki kuruluşlar doğrudan adadaki gruplarla çalışıyor, dedi. Pazar günü, Başkan Biden FEMA’yı harekete geçirerek Porto Riko’da acil durum ilan etti.

New York’ta, Vali Kathy Hochul, önümüzdeki haftalarda 100 New York eyalet askerinin Porto Riko’ya konuşlandırılacağını duyurdu. Devletin, yardım düzenlemek için Dominik Cumhuriyeti cumhurbaşkanı Luis Abinader ile temas halinde olduğunu da sözlerine ekledi. Ve New York Belediye Başkanı Eric Adams, Salı günü Porto Riko’ya acil durum yönetimi uzmanlarından oluşan bir ekibin görevlendirileceğini duyurdu.

Örgütün sözcüsü Katie Wilkes, Amerikan Kızıl Haçı’nın bölgedeki hasarı değerlendirdiğini ve barınaklara malzeme teslim ettiğini söyledi.

New York City merkezli Porto Riko Diasporası, Porto Riko’daki evleri onarmak ve onları kasırgaya dayanıklı hale getirmek için çalışıyor. Kâr amacı gütmeyen kuruluşun kurucu ortağı Sürey Miranda, yerel bir kuruluş olan Stronger Than Maria ile ortaklık yaptığını söyledi.

Bayan Miranda, grubunun ayrıca güneş lambaları, şarj edilebilir fanlar, taşınabilir elektrik santralleri ve güneş pilleri gibi öğeler için para toplamak için çalıştığını söyledi.

Miranda, “Kişileri veya kuruluşları belki aramayacakları malzemelerle doldurmamak için mühlet yapmaya çalışıyoruz” dedi. New York’taki yardım çabalarının birçok durumda Maria Kasırgası tarafından yerinden edilen insanlar tarafından yürütüldüğünü de sözlerine ekledi.

Velázquez, Porto Riko’daki aile üyeleriyle bağlantı kurabildiğini ve bir günden fazla bir süre onlara ulaşmaya çalıştıktan sonra Pazartesi günü hepsinin güvende olmasını sağladığını söyledi. Ancak, fırtına adaya çarpmadan önce bile güçlerini kaybettiler ve şimdi akan suyu kaybettiklerini söyledi.

Bayan Velázquez, Maria Kasırgası’nın ardından yaşananların tekrarını görmemeye kararlı olduğunu söyledi. “Bu sefer halledeceğiz,” dedi.