New York, pandemi kira indirimi için 1 milyar dolara daha ihtiyacı olduğunu söyledi. Çok daha az oluyor.

Bilgin

Global Mod
Global Mod
New York Eyaleti sonbaharda federal pandemik kira yardım programından payını neredeyse tamamen tükettiğinden, eyalet yetkilileri federal hükümetten 1 milyar dolar daha istedi – on binlerce mücadele eden sakini dışarıda tutmak için gerekli olduğunu söyledikleri para borç ve evlerinde.

Ancak devlet şimdi bazı iç karartıcı haberler aldı: Talep ettiğinin yüzde 3’ünden daha az olan yaklaşık 27 milyon dolar alacak.

Devletin ana hatlarıyla belirttiği ihtiyaç ile elde ettiği para arasındaki boşluk, ekonomik krizin New York’ta ve başka yerlerde ne kadar şiddetli olduğunun bir başka açık göstergesidir. Eyalet ve federal yetkililer, ülkenin her yerinde ihtiyacın yüksek olduğunu ve genel olarak yalnızca sınırlı bir fon kaynağı olduğunu söylediler.

Ancak daha fazla yardım olmadan, pandemi sırasında işini kaybeden on binlerce kiracı borçlarını ödeyemeyecek ve iki haftadan kısa bir süre içinde bir moratoryum sona erdiğinde daha büyük tahliye riskiyle karşı karşıya kalabilir. Ev sahipleri de kaybedilen kira gelirlerini telafi edemeyecek.

“Bu eksikliği kapatamazsak, bu, birçok kiracının ve ev sahiplerinin hükümetin Covid’e karşı aldığı kararların sonuçlarıyla mücadele etmeye devam edeceği anlamına gelecek” dedi Brian Kavanaugh. New York’un kira yardım programını oluşturan tasarıya sponsor olan ve Eyalet Senatosu’nun konut komitesinin başkanı olan Demokrat.

Fonlar, Kongre tarafından 2020 ve 2021’de kabul edilen ve ülke çapında yardım dağıtan iki teşvik tasarısıyla oluşturulan 46 milyar dolardan fazla federal programın bir parçası. New York’un payı yaklaşık 2 dolardı. Devlet yetkilileri, 4 milyar dolar, ancak sonbaharda, eyalet parasının neredeyse tamamının ya ödendiğini ya da konuşulduğunu söyledi. New York daha sonra çoğu yeni başvuruyu almayı bıraktı.

Devletin hala daha fazlasını alabilmesi için bir şans vardı. Yasaya göre, paralarının çoğunu kullanmayan yerler, fonlarının daha fazla ihtiyaç duyan diğer eyaletlere yeniden tahsis edilmesini görebilirdi. Örneğin, Teksas’ta bir ilçe, Kasım ayında federal hükümete yaklaşık 7 milyon doları iade etmek için oy kullandı.

Ancak Perşembe günü eyalete gönderilen bir e-postada, Hazine Bakanlığı’ndan bir yetkili, New York gibi eyaletler ve diğer bölgeler tarafından “talep edilen yeniden tahsis edilen fon miktarının” “dağıtılabilecek fondan çok daha fazla” olduğunu söyledi. ”

Hazine Bakanlığı, New York’un payının nasıl belirlendiği veya diğer eyaletlerin ne kadar almış olabileceğiyle ilgili yorum talebine hemen yanıt vermedi.

New York’un ek kira yardımı olarak aldığı miktar, Salı günü 360 sayılı Kanun tarafından, eyaletin Geçici ve Engellilik Yardımı Dairesi Başkan Yardımcısı Barbara C. Guinn tarafından yazılan bir mahkeme belgesinde yer alan bilgilere dayanılarak rapor edildi. New York’un kira yardım programını yöneten ajans.

Bu belge, Pazartesi günü, bazı kiracılar ve konut grupları tarafından devletin kira yardımı başvurularını almayı durdurma kararı üzerine açılan bir davada sunuldu.

Hükümet sözcüsü Kathy Hochul, eyaletin almayı planladığı miktarda “hayal kırıklığına uğradığını” söyledi, ancak eyaletin “New Yorkluları evlerinde tutan federal fonu güvence altına almak için tüm yolları takip etmeye devam edeceğini” söyledi. ”