New Yorkluların Metro Güvenliğine Güveni Yeniden Sarsıldı

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Günaydın. Bugün Salı. Pazar günkü metro çekimini takip edeceğiz. Ayrıca en sevdiğiniz film veya televizyon programının neden yakında Newark’ta çekilebileceğine veya kaydedilebileceğine bakacağız.

Kredi… New York Times için Dakota Santiago

Metroda başka bir rastgele saldırıydı ve New York şehrinin toplu taşıma sistemine olan zaten sarsılmış güvenini sarstı.

Bu, yetkililerin yolcuları pandeminin en düşük seviyelerinden kaldırmak için mücadele eden bir toplu taşıma sistemine geri getirme çabalarını durdurabilir. Ve Belediye Başkanı Eric Adams’ın da kabul ettiği gibi, aynı endişe, işçileri Manhattan ofislerine geri getirme çabası için bir zorluk teşkil ediyor.

Adams Pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında, “İşe geri dönmek için çağrı yapıldı ve metro sisteminin güvenli olması bunu yapmak için önemli bir itici güç” dedi. “Böyle bir olay olduğunda, ürpertici bir etki yaratıyor. Bunun etrafından dolaşmak yok.”

Bazı yolcuları tedirgin eden silahlı adam hala bulunamadı. Polis, aranan adamın kapüşonlu lacivert bir ceket ve açık mavi tıbbi maske giymiş fotoğraflarını yayınladığında arama devam etti. Polis Komiseri Keechant Sewell, Twitter’da “Bütün gözlerin bu konuda olmasına ihtiyacımız var” diye yazdı.

Pazar günkü çekim, Brooklyn’de kalabalık bir metro vagonunda başka bir silahlı kişinin ateş açmasından sadece altı hafta sonra geldi, 10 kişiyi vurdu ve en az 13 kişiyi yaraladı. Buna karşılık, Pazar günü saldırgan tek el ateş ederek Manhattan’da brunch yapmak üzere olan 48 yaşındaki Daniel Enriquez’i vurdu.

Yatırım bankası Goldman Sachs’ta araştırmacı olan Enriquez, bu yıl toplu taşıma sisteminde öldürülen dördüncü kişi oldu. Metro hala inkar edilemez derecede güvenlidir – çoğu zaman. Polis istatistiklerine göre, geçen yıl bu zamanlar aynı sayıda ölüm kaydedildi. Otobüs ve metrolardaki ağır suçlar, genel şehir suçlarının sadece yüzde 2’sini temsil ediyor, bu da pandemi öncesi ile aynı seviyede, ancak yolcu sayısı yüzde 40 daha düşük.

John Jay Ceza Adalet Koleji’nde yardımcı doçent olan Christopher Herrmann, “Metroda kurban olmaktansa piyangoyu kazanma şansınız daha yüksek – kesinlikle Pick 6” dedi. “Gerçek şu ki, rakamlar düşük.”

Yine de Pazartesi sabahı Canal Street istasyonunda – silahlı adamın Enriquez’i vurduktan sonra Pazar günü trenden ayrıldığı yer – 29 yaşındaki Dominique Lachelle, işe gidip gelme rutinini değiştirdiğini de sözlerine ekledi. Bir koltuk müsait olduğunda, artık almıyor.

“Şimdi ayağa kalktım,” dedi, “gerektiğinde başka bir arabaya kaçabilmek için gidip kapılara yakın duruyorum. Ortada kalmak istemiyorum.”

Hava

Doğu rüzgarının ve sıcaklıkların 70’e yaklaşmasıyla bulutlu bir gün bekleyin. Akşamları, ılık bir havada güneybatı rüzgarı esecek ve sıcaklıklar 50’lerin üzerine çıkacak.

ALTERNATİF-YAN PARK

Perşembe gününe kadar yürürlüktedir (Yükseliş Töreni).

Önemli bir Rikers duruşması

Sorunlu Rikers Adası kompleksinin olası bir federal mahkeme tarafından devralınmasıyla karşı karşıya kalan New York Şehri Düzeltme Departmanı komiseri bugün bir federal yargıç önüne çıkacak. Duruşma, Rikers’taki düzensizliğin devam ettiğine dair yeni işaretler arasında geldi. Sadece son üç hafta içinde iki kişi gözaltında öldü ve geçen hafta bir eyalet yargıcı, tutuklulara zamanında tıbbi deva sağlamadığı için Islah Departmanına hakaret etti.

En son New York haberleri

Buffalo süpermarket çekimlerinde şüphelinin memleketi Conklin, NY’deki ana yol. Kredi… The New York Times için Adrianna Newell

bufalo çekim

• Irkçı bir katliamın kökleri: Irkçı Buffalo katliamının zanlısının büyüdüğü topluluk, zor sorularla boğuşmak zorunda kaldı.
Hukuk ve Davalar

• barınak patronu: Victor Rivera, Bronx evsizler barınağı örgütünü yürütürken komisyon kabul ettiği için iki yıldan fazla hapis cezasına çarptırıldı.

• Cinsel istismar vakaları:Yasama, cinsel istismardan kurtulan yetişkinlere dava açmaları için bir yıl süre tanıyacak bir yasa tasarısını onayladı.
Sanat ve Kültür

• Müzayede evleri : Artık müze doğrulaması veya bilimsel ilgi bir resmin değerini belirlemez. Şimdi, koleksiyoncuların açlığı önce geliyor.

• Bir yıldızı onurlandırmak: Angela Lansbury, bu yıl yaşam boyu başarı için özel bir Tony Ödülü ile onurlandırılacak.
Newark’a Gelmek: Işıklar, kameralar ve aksiyon

Kredi… New York Times için Bryan Anselm

Televizyondaki bir sonraki büyük hit – bir akış hizmetinde, kabloda veya eski bir ağda – kameraların önünde nereye gidecek? Birkaç yıl içinde cevap Newark olabilir.

Geçen hafta yetkililer, Lionsgate Newark adında 100 milyon ila 125 milyon dolara mal olacak bir televizyon ve film yapım merkezi planlarını duyurdular. Altı büyük ses sahnesi, uzun süredir boş olan bir toplu konut kompleksinin yerine inşa edilecek.

Yeni televizyon ve sinema enstalasyonunun planını hazırlayan meslektaşım Tracey Tully’den açıklamasını istedim.

Newark’taki yetkililer, stüdyoların ekonomik bir sıçrama başlatıcı olmasını umuyorlar. New Jersey’deki Jersey City ve Kearny gibi yerlerde yakın zamanda açılan stüdyolara ne dersiniz? Oradaki ekonomileri desteklediklerini söyleyebilir misiniz?

O kadar uzun süredir açık olmadıkları için bir süre söylemek zor. Ancak eyalet yetkilileri, mevcut New Jersey ses sahnelerindeki alan talebinin genellikle kullanılabilirliği aştığını söylüyor. Devlet Ekonomik Kalkınma Otoritesi’nin sinema ve dijital medya kıdemli danışmanı Darryl Isherwood, yan sanayi işletmelerinden de ekonomik bir destek geldiğini söyledi. “Ekipman kiralama. Kamyon kiralama. Bunların hepsi New Jersey’de harcanan para” dedi.

Newark’a sağlanan faydalar için tahmin nedir?

Newark’taki New Jersey Gösteri Sanatları Merkezi için hazırlanan bir rapora göre, proje, yemekhane tesislerindeki pozisyonlar da dahil olmak üzere 500 ila 600 arasında kalıcı yerinde işe yol açabilir.

Aynı rapor, Lionsgate Newark’ın zamanla yakınlarda 300 ila 400 yeni iş yaratabileceğini tahmin ediyordu.

Programların filme alınmasını veya kaydedilmesini başka nerede bekleyebiliriz?

Büyük bir proje olan 1888 Studios, Bayonne’daki devasa eski bir petrol rafinerisi için planlanıyor. Geliştiriciler, bunun Kuzey Amerika’da sıfırdan inşa edilen en büyük üretim kompleksi olacağını iddia ediyor.

Netflix, 10 yıldır abone sayısındaki ilk düşüşe rağmen, Jersey Sahili’ndeki feshedilmiş bir askeri üs olan Fort Monmouth’ta yaklaşık 300 dönümlük bir parsel satın almak için önümüzdeki ay teklif vermeyi planladığını doğruladı. Proje inşa edilirse, New Mexico’daki ABQ Studios’tan sonra Netflix’in en büyük ikinci prodüksiyon sitesi olacak.

Belki de şu soruyla başlamalıydım: Neden tüm bu stüdyolar yükseliyor ve neden nispeten pahalı New York bölgesinde?

New Jersey’de sinema ve televizyon içeriği üretmek için gereken işlerde uzmanlaşan son derece yüksek sayıda sendika işçisi var. Bunun nedeni muhtemelen New York’a olan yakınlığıdır. Bunlar, çekim için uçmadığınız insanlardır, bu nedenle yerel bir işgücü havuzuna sahip olmak çok önemlidir.

Ama vergi indirimleri yapımcıları New Jersey’e çekmedi mi?

Evet. Demokrat Partili Vali Phil Murphy’nin 2021’in başlarında imzaladığı bir yasa, New Jersey’de sinema veya inşaat yapan yapım şirketlerinin elindeki parayı artırdı. Milletvekilleri ayrıca vergi muafiyetlerini 2034’e kadar uzattılar. Bu, burada stüdyolar kurmayı ümit eden şirketlere, Murphy’nin görev süresinin 2026’da sona ermesinden önce kredilerin hemen uçmayacağına dair bir derece güven verdi.

New Jersey neden birçok yapımcı ve aktörün Georgia’da çalışmaya devam etmek istemeyeceğine bahse giriyor?

Geçen bahar, Georgia seçmen erişimini sınırlayan bir yasayı çıkardıktan sonra Murphy, yerleşik bir sinema endüstrisine ve benzer şekilde cezbedici vergi indirimlerine sahip olan bu eyaletten iş kaçırmaya çalışan endüstri liderlerine açıkça yazdı. “Ortak değerlere” atıfta bulunarak, tarihsel olarak Hollywood temelli sinema ve film endüstrisi ile bağlantılı birçok insanın sol eğilimli siyasetine hitap ediyordu.

Benzer bir argümanı 2019’da Gürcistan valisinin o sırada ülkedeki en kısıtlayıcı kürtaj yasalarından biri olarak görülen yasayı imzalamasının ardından yaptı. Yüksek Mahkemenin Roe v. Wade’i bozma ihtimalinin yüksek göründüğüne göre, şimdi bu konuyu yeniden gündeme getiriyor. New Jersey’deki Yasama, bir kadının hamileliğini sona erdirme hakkını kodlayarak, Roe devrilse bile kürtaj erişimini korur.

BÜYÜKŞEHİR günlüğü

Platform değişimi

Sevgili günlük:

Lexington Avenue ve 68th Street’teki peronda elimde metro haritamla duruyordum. Şehre ilk ziyaretimdi ve sıraya dizilen bir görüşmem vardı, bu yüzden uzun süre yapmak istedim doğru yerdeydim

Yanımdaki adama döndüm.

“Efendim” dedim, “6 Numaralı treni buraya alabilir miyim?”

“Böyle bir tren yok” diye yanıtladı.

“Ama bu harita 6 numaralı trenin buraya geldiğini gösteriyor,” dedim.

“Son 15 yıldır işe gidip geliyorum ve size böyle bir tren olmadığını söylüyorum.”

Bunu söylerken istasyona 6 tren girdi.

“Efendim” dedim, “6 Numaralı tren yok dediniz ama işte burada.”

“Bu,” dedi, “Lexington yereli.”

Anıl Pandit

Agnes Lee tarafından çizildi.
Gönderimleri buraya gönderin ve Metropolitan Günlüğü’nün devamını buradan okuyun .

Burada bir araya gelebildiğimize sevindim. Yarın görüşürüz. -JB

PS İşte bugünün Mini Bulmaca ve Heceleme yarışması . Tüm bulmacalarımızı burada bulabilirsiniz .

Sadiba Hasan ve Ed Shanahan, New York Today’e katkıda bulundu. Ekibe [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.

.