New York’un Neden Artık Yapmadığını Öğrenmek İçin Geç Kalmak

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Günaydın. Çarşamba. Bugün hiç uyumayan şehirde kapanış saatlerinin neden eskisinden daha erken olduğuna bakacağız..

Manhattan’ın Çin Mahallesi’ndeki restoran Wo Hop’ta geç saatlere kadar temizlik yapmak. Kredi… The New York Times için Jutharat Pinyodoonyachet

New York hiç uyumayan şehir olarak ün yapmış, ancak pandemiden çıktıkça her şey daha erken oluyor gibi görünüyor. Yazar Rachel Sugar, restoranların daha önce modası geçmiş zamanlarda dolduğundan, akşam 6’nın yeni akşam 8 olduğunu söylüyor. Gece geç saatlerde de eskisi kadar geç değil – ve sabaha kadar devam eden bir şehre alışmış insanlar için erken kapanma saatleri rahatsız edici olabilir. Meslektaşım Dodai Stewart geç saatlere kadar kaldı ve eskiden tüm gece açık olan kurumlarda şaşkın müşteriler buldu. Ondan açıklamasını istedim.

New York hala 24 saatlik bir yer mi?

Kasabada arkadaşlarım vardı ve “Moulin Rouge”u görmeye gittik. Dışarı çıktığımızda içlerinden biri bir şeyler yemek istedi. Los Angeles zaman çizelgesindeydi çünkü California’dan yeni gelmişti ve acıkmıştı. Çin Mahallesi’ne gitmemiz gerektiğini söyledim çünkü Wo Hop her zaman açık. Ve Wo Hop kapatıldı.

Benzer bir şey, “Saat 11’de kapandığına inanamadım” diyen başka bir arkadaşın başına geldi. Bu, Çin Mahallesi’nde değil, başka bir yerdeydi. Sonra etrafa baktım ve diğer yerlerin saatlerini değiştirdiğini gördüm.

Nedenler değişir. Pandemi genel olarak kapanış saatlerini bozdu. Brooklyn de dahil olmak üzere, artık gece eğlencelerini çeken farklı mahalleler var. Ve bazı restoran sahipleri, geç saatlere kadar açık kalmalarına değmez – ve çalışanlarının eve çok, çok geç gitmesini istemezler. Bunlar nedenlerinden bazıları.

Onları açalım. Restoran sahipleri geç saatlere kadar açık kalmaya değmez deyip, çalışanlarının eve geç gitmesini istemiyorsa, 2018’de sabahın ufacık saatlerinden ne farkı var? Daha az müşteri olduğu için mi? Metronun daha az güvenli olduğu endişesi mi var?

Bir lokantacının doğrudan konuştuğu yönlerden biri, Asya karşıtı nefret suçları ve yılın başlarındaki bu yükselişin ortasında personelinin güvenli bir şekilde eve dönmesini istemekti. Ancak daha genel olarak, New York’un pandemi sırasında yaşadığı aksamalardan dolayı, geç geceler artık farklı hissettiriyor. Eskisi kadar çok insan aynı yerlerde değil.

İnsanlar artık Midtown’da geç kalmadılar ve Chinatown’da işler kapandığı için geç kalmadılar. Ama Aşağı Doğu Yakası’nda ve Brooklyn’in ceplerinde kesinlikle geç kaldılar.

Bu nedenle, bazı yönlerden, şehrin merkezindeki eski gece yarısı sahnesi değişti ve başka bir yere göç etti.

Nüfus değiştiği için mi?

Evet. Şehir artık çok daha pahalı, çünkü bütün gece dışarı çıkmaya daha yatkın olan genç insanlar şehir merkezinde, hatta Manhattan’da yaşamıyorlar.

Şehrin pandemiden geciken toparlanması açısından, iş gücü değişti mi?

Birçok otel ve restoran işi ortadan kalktı çünkü daha az insan şehri ziyaret ediyor veya dışarıda yemek yiyor. Bununla birlikte, restoran sahipleri mezarlık vardiyasında çalışmak isteyen yardım bulmanın zor olduğunu söylüyor.

Aslında çalışmak, regl olmak isteyenleri bulmanın zor olduğunu ve hatta bir gecede çalışmak isteyenleri bulmanın daha da zor olduğunu söylüyorlar. Sonuç olarak, eskiden güvenebileceğiniz yerlerden bazıları gece yarısı artık 10 veya 11’de kapanıyor.

Bu, herkesin yattığı ve uyuduğu anlamına gelmez. Hala hiç uyumayan şehir. Hala sabah 3’te pastırmalı sandviç ve saat 4:30’da taco yiyen insanlar var.

Ama sadece restoranlar değil, sadece pandemi de değil. West 32nd Street’teki K-Town’daki Space Bilardo, pandemiden çok önce, 2017’de 24 saatlik bir operasyondan 4 am kapanışına dönüştü. Artık çoğu gece, mümkün olan son dakikaya kadar meşgul.

Orada sekiz topta kaç oyun oynadın?

Oynamadım, sadece izledim. Ama bütün bilardo masaları, benim orada olduğum Pazar sabahının erken saatlerinde rezerve edilmişti ve oynamak için bir saatlik bir bekleyiş vardı.

Ayrıca alt katta ortaklaşa sahip olunan karaoke bar Space Karaoke’de neler olduğunu izledim. Bilardo oynamayı bekleyen bir sürü insan ve şarkı söylemeyi bekleyen bir sürü insan vardı. Gece yarısından sonra çok meşguldü, mikrofonu almak için bir saat beklemek.

şarkı söyledin mi

Yapmadım. Kalabalıktı ve genç bir kalabalıktı. İçiyorlardı. Doğum günü olan birine maytap ile şampanya sunuldu. Çok canlı, çok gürültülü ve çok eğlenceliydi.

Ve şarkı söyleyen insanlar da kulağa oldukça hoş geliyordu. Acaba zilleri var mı diye merak ettim.

Bir de Aşağı Doğu Yakası’ndaki Katz Şarküteri gibi gözüpekler var. Neden tuttular?

Aslında, Katz’s sadece hafta sonları, Cuma ve Cumartesi günleri 24 saat açıktır. Aşağı Doğu Yakası’nda geç saatlere kadar dışarıda olan bir kalabalığa yanıt veriyorlar.

Barlar sabah 4’te kapanıyor Sabah 3’te Katz’dayken, bir yönetici bana fırtına öncesi sessizliği gördüğümü ve saat 3’te çok meşgul olduğunu söyledi. bir ya da iki. Sipariş için bekleyen insanlarla en az yarısı doluydu.

Ben çıkarken daha fazla insan geliyordu. Herkes sarhoş değildi ama bazıları muhtemelen aşırıya kaçmış diyebiliriz. Ve Space Bilardo’da, en geç gelenlerin en kibar olmadığı söylendi. Sarhoşlar, kabalar ve bu personel için zor.

Hava

80’lerin en düşük seviyelerinde güneşli bir gün bekleyin. Bu gece, bulutlu ve gece yarısından sonra hafif sağanak yağışlı ve 60’ların ortalarında en düşük seviyeli.

ALTERNATİF-YAN PARK

Pazartesi (Roş Aşana) tarihine kadar yürürlüktedir.

BM GENEL KURULU

BM Genel Kurulu’nun ilk günü olan Salı günü düzinelerce sokak kapatma, dolambaçlı yol ve güvenlik kontrol noktası Manhattan trafiğini daralttı. Mağazalar ve restoranlar da gözle görülür şekilde daha kalabalıktı.

Bugün başka bir gün – ve başka bir kilitlenme uyarı günü. Kara araba konvoyları, pandemi öncesinden bu yana sokaklarda yeniden en büyük diplomatik güç gösterisini yapacak. Çok tanıdık geliyor, bu yüzden Manhattan’da Eylül.

Sürücülerden biri olan Francis Leckey Salı günü Güney Afrika’nın BM büyükelçisini bıraktıktan sonra “Aynı, yeni bir şey değil” dedi. “Bizim Gana’mız var. Gabon’umuz var. Orada Pakistan var. Orada olanlar Kanada. Ve orada Namibya var. Ve Botsvana.”

En son New York haberleri

Kredi… New York Times için Dave Sanders

• Metro kameralarının kurulumu: Sürücülere güvenlik konusunda güvence vermek için, MTA her metro vagonuna güvenlik kameraları koyacaktır.

• Bir aşı görevini sona erdirmek: Belediye Başkanı Eric Adams, özel işveren aşı görevini sona erdirdi ve çocukların spor veya diğer okul sonrası etkinliklere katılmak için artık aşı olmalarına gerek olmadığını söyledi.

• Belediye Binasından Ayrılmak: Belediye başkanının personel şefi yıl sonunda istifa edecek ancak Adams’ın 2025’teki yeniden seçim kampanyasının başkanlığını yapmayı planlıyor.

• Bölgeleri yeniden şekillendirme : New York’un 51 Kent Konseyi bölgesinin yeniden çizilmesinden sorumlu komisyon bugün haritasının ikinci bir versiyonunu sunacak. Manhattan’ın lüks Sutton Place mahallesine Queens’te bir bölgeyle katılan daha önceki bir versiyon eleştiri aldı.

• Hala “seçim inkarcılığını” teşvik ediyor: New York Üniversitesi Stern İş ve İnsan Hakları Merkezi tarafından hazırlanan bir rapor, sosyal medya şirketlerinin seçimle ilgili sahte komploları körüklemeye devam ettiğini söyledi.

• Whitney’den Met’e taşınmak: David Breslin, geliştirilmekte olan 500 milyon dolarlık bir kanatta önemli bir rol oynayacağı Metropolitan Müzesi’nde Çağdaş ve Contemporary Arka’dan sorumlu küratör oluyor.
BÜYÜKŞEHİR günlüğü

2 numarada

Sevgili günlük:

Perşembe. Yoğun çalışma saati, 8 ile 8:30 arası A şehir merkezi No. 2.

Siyahlar içinde genç bir kadının elinden bir şemsiye sarkıyor. Solumda oturan bir adamın kucağına damlıyor.

Kadın fark etmez. Sırt çantası sürekli sırtına sürtünen bir öğrenciye başını sallamakla meşgul.

Öğrenci, habersiz, sarı bir kutudan hindistancevizi içeceği içerken, nervürlü bir kolsuz bluz giymiş, elinde 12 uzun kutu biraya benzeyen bir şey tutan geri dönüştürülmüş bir çantayı tutan bir kadına bakıyor. Biri açık ve yudumlamayınca dökülüyor.

Chambers Caddesi’nde biri öksürme ve hapşırma krizine girmeden önce araba biraz boşaldı.

Bir anlığına bakmak için koltuğumda öne doğru eğiliyorum.

— Pamela Horitani

Agnes Lee tarafından çizildi.
Gönderimleri buraya gönderin ve Metropolitan Günlüğü’nün devamını buradan okuyun .

Burada bir araya gelebildiğimize sevindim. Yarın görüşürüz. -JB

PS İşte bugünün Mini Bulmaca ve Heceleme yarışması . Tüm bulmacalarımızı burada bulabilirsiniz .

Francis Mateo ve Ed Shanahan, New York Today’e katkıda bulundu. Ekibe [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.

.