NY Eyalet Oyu Hasidik Okulları Üzerindeki Yetkililer Üzerindeki Baskıyı Arttırabilir

Bilgin

Global Mod
Global Mod
New York Times, okulların büyük miktarda devlet parası topladığını, ancak birçok öğrenciyi temel eğitimden mahrum bıraktığını ortaya çıkardıktan sonra, New York kamu görevlileri Pazar günü özel Hasidik Yahudi okullarındaki gözetim eksikliği hakkında sorularla karşılaştı.

New York Şehri müfettişi olan bir yetkili, Brad Lander, bu hafta beklenen bir eyalet eğitim kurulu kararına, yıllarca yeşivalar olarak bilinen okullara müdahale etmeyen yetkililer için potansiyel bir kilit an olarak işaret etti. Bay Lander, eyalet Mütevelli Heyeti’nin özel okulları asgarî akademik standartlarda tutmak için yeni kurallar üzerinde oy kullanmasının planlandığını kaydetti.

Ofisi şehrin mali bekçisi olarak hizmet veren Bay Lander, “Hükümet, bu kamu dolarının amaçlandığı gibi harcanmasını sağlamak için bir gözetim sorumluluğuna sahiptir, ancak son yıllarda hem şehir hem de eyalet, yeşivaları uygun eğitim standartlarında tutmayı başaramadı” dedi. . “Yeni önerilen eyalet düzenlemeleri, şehrin gözetim sorumluluklarını netleştirmeye yardımcı olacak.”

Salı günü eyalet kurulu tarafından onaylanması beklenen önerilen düzenlemelere göre, Hasidik okulları, çocuklara din dışı temel bir eğitim sağlayamadığı tespit edilirse kamu finansmanı kaybıyla karşı karşıya kalabilir.

Devlet kurulu eylemi Hasidik yeşivalar için potansiyel bir dönüm noktasında geliyor, okulları eleştirenler okullarda laik çalışmaların desteklenmesini talep ediyor ve destekçilerin devlet dairelerini yüz binlerce mektupla doldurarak yetkililerden uzak durmalarını rica ediyor. Times’ın Pazar günkü soruşturması, özellikle Hasidik erkek okullarının sistemli olarak yaklaşık 50.000 çocuğu düzgün bir eğitimden mahrum ettiğini, bu da eyalet yasalarının bariz bir ihlali olduğunu gösterdi.

New York’un Hasidik Okulları Üzerindeki Gözetiminin Zaman Çizelgesi

Kart 1/5

New York City’nin eğitim departmanı, 2015 yılında Hasidik Yahudi cemaatindeki okullardaki laik eğitimin kalitesiyle ilgili şikayetleri araştıracağını söyledi. Eyalet hukuku, tüm özel okulların devlet okullarındaki eğitime benzer bir eğitim vermesini şart koşar. Yedi yıl sonra, hükümet Hasidik okullarında herhangi bir düzeltici eylemde bulunmadı.

Temmuz 2015: Yeşivalar olarak bilinen Hasidik dini okullarının mezunları, aldıkları kötü laik eğitim hakkında şikayette bulundular. Dönemin Belediye Başkanı Bill de Blasio’nun yönetimi, okullar hakkında bir soruşturma başlattı, ancak gecikmeler ve yeşivaların işbirliği eksikliği nedeniyle kısa sürede durdu.

Kasım 2018: Devlet, yeşivalar gibi kamuya açık olmayan okulların neleri ve ne kadar süreyle öğretmesi gerektiğini özetleyen güncellenmiş kurallar yayınladı – uymayan okullar için sonuçlarla. Hasidik liderler dava açtı ve kurallar 2019’da mahkemede reddedildi.

Aralık 2019: Şehir Soruşturma Departmanı, de Blasio yönetiminin okullarla ilgili bir raporu ertelediğini tespit etti. Birkaç gün sonra, şehir nihayet bulguları yayınladı: yetkililerin ziyaret ettiği 28 yeşivadan sadece ikisi temel bir laik eğitim sunuyordu. Ancak soruşturma sonuçlanmadı ve şehir takip etmek için çok az şey yaptı.

Eylül 2022: Bir New York Times araştırması, çok sayıda okulun çocukları sistematik olarak temel eğitimden mahrum ettiğini, nesiller boyu öğrencileri bir işsizlik ve yoksulluk döngüsüne hapseden bir eyalet yasasını ihlal ettiğini ortaya çıkardı. Öyle olsa bile, The Times, bu kurumların oyulmuş ve özel programlardan yararlanarak kamu parasından yılda yüz milyonlarca dolar topladıklarını tespit etti.

Okullar genellikle yalnızca ilkel İngilizce ve matematik ve varsa da çok az fen veya sosyal bilimler sunsa da, yalnızca son dört yılda 1 milyar dolardan fazla kamu fonu aldılar. The Times, bazılarının çocukları uzun dini eğitim günlerinde hizada tutmak için fiziksel cezayı kullandığını tespit etti.

Geçen hafta bu bulgulara yanıt veren Belediye Başkanı Eric Adams, bir sözcü aracılığıyla Belediyenin okullardaki eğitim kalitesine ilişkin uzun süredir ertelenen bir soruşturmayı yeniden başlattığını söyledi. 2015 yılında Bay Adams’ın selefi Bill de Blasio tarafından başlatılan bu soruşturma, şehrin bir ara raporda denetlediği 28 yeşivadan sadece ikisinin yeterli eğitim sağladığını söylemesinin ardından yaklaşık dört yıl sonra duraksadı. Bu açıklamanın ardından, inceleme pandemi sırasında rafa kaldırıldı.

Yaklaşık üç yıl, belediyenin çok az gözle görülür eylemiyle geçti, ancak belediye başkanının sözcüsü Maxwell Young, geçen hafta şehir soruşturmasının “son aşamalarında olduğunu ve kapsamlı ve eksiksiz olacağını” söyledi.

Şehir yetkililerinin soruşturmanın bir parçası olarak yeşivaları ziyaret edeceklerini söyledi.

“Soruşturma sonunda, bulguları hemen hemen her durumda düzenleyici otorite olan devlete rapor ediyoruz” dedi. Bay Young ayrıca belediye başkanının “bedensel cezaya hiçbir koşulda asla izin verilmeyeceğine” inandığını söyledi.

Geçen hafta Times’ın bulguları hakkında sorulan bir hükümet sözcüsü Kathy Hochul, valinin Mütevelli Heyeti’ni kontrol etmediğini belirtti.

Sözcü Hazel Crampton-Hays, “Vali Hochul, eyalet çapında öğrencilere, öğretmenlere ve eğitim kurumlarına yatırım yapmak için ilk bütçesinde rekor düzeyde okul finansmanı sağladı” dedi. “Vali, devlet eğitim dairesi veya bu düzenleyici süreç üzerinde yetkiye sahip olmasa da, her öğrencinin dünya standartlarında bir eğitim almasını sağlamaya kararlıdır.”

Times raporu yayınlandıktan sonra, Hasidik topluluğunun yüzlerce mevcut ve eski üyesi, Hasidik okullarının eksiklikleri hakkında kendi hikayelerini paylaşmak için çevrimiçi mesaj panolarına ve sosyal medya platformlarına gitti ve birçoğu makaleyi kendi deneyimlerine uygun bulduklarını söyledi. . Topluluktaki diğerleri bunu yanlış olarak nitelendirdi ve Hasidimlere karşı antisemitik saldırıları körükleme potansiyeli olarak nitelendirdiklerini belirttiler.

Makale ortaya çıkmadan önce bile, Hasidik liderler eğitime yaklaşımlarını savunmak için bir araya geldiler. Brooklyn, Borough Park’tan bir Hasidik topluluk lideri ve eyalet milletvekili olan Meclis Üyesi Simcha Eichenstein, The New York Sun’da The Times’ın bulgularının bir özetini paylaşan ve haberi kınayan bir görüş yazısı yazdı. 11 yaşından sonra hiçbir resmi laik eğitim almadığını söyleyen Ortodoks Yahudi bir adam olan Dovid Efune’nin sahibi olduğu Sun, bir Yahudi gazetesi olan Hamodia’nın yaptığı gibi bir başyazı yazdı.

Tüm parçalar, The Times’ın son yorumlarını almak için yayınlanmadan bir buçuk hafta önce okullara gönderdiği ayrıntılı bir özete atıfta bulundu.

Bir Hasidik okulunu gezmek için bir Times muhabirine liderlik eden Bay Eichenstein, “Özet, Times’ta çıkacak olan makalenin, bazen isimsiz eleştirmenlere, ibretlik verilere ve düpedüz yalanlara dayanarak bütün bir topluluğu karalayacağını açıkça ortaya koyuyor” diye yazdı. bu senenin başlarında. Okullarda okuma-yazma ve aritmetik öğretildiğini ve ahlaki değerlerin aşılandığını sözlerine ekledi.

Diğer bazı haber kuruluşları bu öfkeyi ele aldı ve Teksas Cumhuriyetçisi Senatör Ted Cruz, okulları savunan bir Twitter gönderisi yazdı.

Salı günkü Mütevelli Heyeti oylaması, devlet yetkililerinin yeşivaları ve diğer özel okulları çökertmeyi kolaylaştırmak için on yıllardır ilk kez harekete geçtiğini gösterebilse de, önerilen kurallar eyalet eğitim departmanı onlar üzerinde çalışmaya başladığından beri önemli ölçüde yumuşatıldı. dört yıl önce. Devlet, İngilizce, matematik, bilim ve yurttaşlık konularında temel eğitim sağlama gerekliliklerine uymayan okullar için net sonuçlar belirlemedi ve kurallar, bir okulun din dışı eğitime ayırması gereken en az bir süre belirlemedi.

Kurallar, devlete ait olmayan tüm okullar için geçerli olacaktı, ancak belki de en büyük etkiye sahip olacaklardı yeşivalar. The Times araştırmasına göre, okulların çoğu haftada sadece dört gün, günde sadece 90 dakika okuma ve matematik sunuyor.