Özgüveni Artırmak İçin 3 Değerli Yol

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Ne kadar mahir olduğunuzu düşünüyorsunuz? Muhtemelen sandığınızdan daha güzelsinizdir. Bu özgüveni düşük bireyler için alışılagelmiş durumlardan biridir. Bu tip durumlar bir birey için potansiyelinin önündeki büyük bir pürüzdür. Çoklukla daima kendinden yakınmayı, yanılgı yapma korkusunu ve mutsuzluğu doğurur.

Benlik hürmeti inşa etmek sanıldığı kadar kolay değildir. Kimi bilgilere bakılırsa; dünyadaki insanların yarısından fazlasının benlik hürmeti zayıf. Geçmişten gelen başarısızlıklar, etrafında ona inanmayan insanların sayıca daha fazla olması ve özgüveni bir daha inşa edebilmek için uygun şartlar yaratamayınca maalesef biroldukca insan özgüvenini daha da kaybederek kendini ‘’ben başarısız biriyim’’ inancını körüklerken buluyor.

Özgüvenini kaybeden ve çaresizlik hissiyle ne yapacağını bilemeyen birisi için sıradan ancak tesirli, günlük hayatın içerisine yerleştirilebilecek 3 anahtar pratik var.

Öz-şefkatinizden Güç Alın

Öz-şefkat, Budist psikolojisinden hareketle psikolog Kristin Neff tarafınca kişinin kendisiyle olan olumlu münasebeti ve kendisine karşı sağlıklı tavrı olarak tanımlanmış bir kavramdır. İnsanın kendisine acımasız bir eleştirmen olarak davranmak yerine, nazik ve anlayışlı olması manasına geliyor. Kusur yaptığınızda birinci iş olarak kendinizi etiketlemeyin. Bir tek siz kusur yapmıyorsunuz. Hiçkimse harika değil. Standartlarınız Kaf Dağında ise bu sizi hayli yorar. niye kendinize bir insan olduğunuzu hatırlatmıyorsunuz? Kusursuz olma isteği olanların kulağına bu söylemiş olduğim uygunsuz gelebilir. Teklifim şu: Ne kaybedersiniz ki bir deneyin.

Kendinizi Olumlu Sözler ile Onaylayın

Yogada kullanılan mantralar üzere, olumlu tabirler özgüveni güçlendirmek için birer yardımcıdır. Bu tabirleri bir hap üzere düşünün. Tesirini göstermesi için kana karışması gerekir. Yani sabırlı olun. Size yeterli gelecek. ’’hiç bir şey sonsuza kadar sürmez. Makus şeyler geçecek.’’ bu olumlamalardan biridir. Sabah uyanınca, yemeklerdilk evvel ve daha sonra, yolda, molada ve uyumadan evvelden yine edin.

Başarılarınızı Listeleyin

Başarı sözü herkes için farklı manalara gelebilir. Üstesinden geldiğiniz irili ufaklı her iş aslında bir muvaffakiyettir. Bir bilim beşerinin buluşunun insanlara yarar etmesi bir muvaffakiyettir. Depresyonda olan birisi için ise çamaşırları makinaya atmak bir muvaffakiyettir. Başarılarınızı küçümserseniz, kendinizi zehirlersiniz. Panzehir ise bir daha sizsiniz. Küçümsemeyin, takdir etmeyi öğrenin. örneğin ‘’Bravo sana! Bu bakılırsavin de üstesinden geldin.’’ demenin sizi nasıl hissettireceğini keşfedin.

Tüm bu pratikleri tek başınıza yapabilirsiniz. vakit içinde özgüveninizin daha sağlam olduğunu hissedeceksiniz. Tek başına yapmakta zorlananlar olabilir. Bir yakınınızla bunları bir aktiviteye dönüştürebilirsiniz. Biri tarafınca desteklenmek sizlere kolaylık sağlar. Süreci yürütmek için bir ruh sıhhati uzmanından yardım almak öbür seçenekler içindedır. Her halükarda, özgüvenli olmak için kendinize vakit tanımaktan vazgeçmeyin.
 
Üst