Q Treninin Öldürülmesi Metronun Pandemiden Kırılgan İyileşmesini Tehdit Ediyor

Bilgin

Global Mod
Global Mod
New York City’deki toplu taşıma yetkilileri geçen hafta önemli bir dönüm noktasını kutladı: Metro sistemi tek bir günde 3,6 milyon sefer kaydetti, bu bir pandemi dönemi rekoru.

Üç gün sonra, brunch’a giden bir Goldman Sachs çalışanı, sebepsiz bir saldırıyla Q treninde vurularak öldürüldü.

Öldürme, Nisan ayında Brooklyn’de bir trende en az 23 kişinin yaralanmasına ve Ocak ayında Times Square istasyonunda bir kadının ölümcül şekilde itilmesi de dahil olmak üzere metro yolcularını endişelendiren bir dizi şiddet olayının sonuncusuydu. transit sistemi için dolu bir anda güvenlik.

Salgının başlarında yolcu sayısı düştü ve bazı sürücüler hala kalabalık trenlerde maskesiz insanların yanında olmaktan endişe duyuyor; pek çok taşıt ofisine geri dönmedi veya haftada sadece birkaç kez geliyor; ve sistem büyük gelir kayıpları yaşadı ve 2023’ten sonra federal pandemi fonu tükenebilir.


Belediye Başkanı Eric Adams, bu haftaki çekimin kentin işçileri Manhattan’daki ofislere geri getirme kampanyasında önemli bir gerileme olduğunu söyledi. Ve kurban, Daniel Enriquez, tam da metroya dönmesi için ikna etmeye çalıştığı türden bir işçiydi.

Metro, zengin ve fakirin yan yana yolculuk yaptığı New York City’nin uzun süredir en büyük dengeleyicisi olmuştur. Ancak salgın ve suçtaki artış bu kimliği tehdit etti. Kredi… The New York Times için Andres Kudacki

Bay Adams Pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında, “İşe geri dönmek için çağrı yapıldı ve metro sisteminin güvenli olması bunu yapmak için önemli bir itici güç” dedi. “Böyle bir olay olduğunda, ürpertici bir etki yaratıyor. Bunun etrafından dolaşmak yok.”

Salgının üzerinden iki yıl geçmesine rağmen, metroyu kullanan ve işçi sınıfı mahallelerinde yaşayan birçok sürücüyle – evde kalmak veya taksiye binmek gibi bir seçeneği olmayan New Yorklular ile yolcu sayısının yüzde 65’inden azı geri döndü.

Toplu taşıma sistemini işleten devlet kurumu Metropolitan Ulaşım Otoritesi’nin karşı karşıya olduğu artan baskılar, farklı geçmişlere sahip New Yorkluların birlikte trene bindiği, uzun zamandır şehrin en büyük dengeleyicisi olarak kabul edilen metroyu temelden değiştirmekle tehdit ediyor.


Metro hala ezici bir şekilde güvenli. Doğrudan karşılaştırmalar zor olsa da, New York şehrinin sokaklarında metroda olduğundan çok daha fazla insan öldürülüyor. Pandemi sırasında şehirde trafik ölümleri geçen yıl 273’e, sekiz yılın en yüksek seviyesine yükseldi.

Ve sistem, soygunların yaygın olduğu 1980’ler ve 1990’lardan çok daha az tehlikeli. 1990 yılında metroda 26 cinayet işlendi.

Yine de kayıtlar, salgın başladığından beri şiddet suçlarının arttığını gösteriyor. 2020’de altı, 2021’de sekiz ve bu yıl zaten dört cinayetle karşılaştırıldığında, pandemiden önceki beş yılda yılda ortalama iki cinayet işlendi.

Endişelere ek olarak: Bu rakamlar, pandemi sırasında yolcu sayısı düştüğünde bile arttı.

Pandemi öncesi yolcuların yüzde 65’inden azı metroya geri döndü. Kredi… The New York Times için Andres Kudacki

1980’lerde metroyu tersine çevirmekle tanınan eski MTA başkanı Richard Ravitch, yolcuların pandemi öncesi seviyelerine dönmesinin yıllar alabileceğini söyledi. Metroyla okula giden 15 yaşındaki torunu için endişelendiğini söyledi.

Torununun genellikle teklifi geri çevirdiğini belirtmesine rağmen, “Metroda bir silahlı saldırı olduğunu her duyduğumda, oğlumu arayıp ‘Uber için tıslayacağım’ demek geliyor içimden” dedi.

Anketlerde, toplu taşıma sürücüleri ve işverenler defalarca metro güvenliğinin en büyük endişe kaynağı olduğunu söylediler. Etkili bir işletme olan Partnership for New York City tarafından yapılan bir ankete göre, işverenlerin yaklaşık yüzde 31’i sokaklarda ve metrolarda evsiz ve akıl hastası kişilerin varlığını azaltmanın, çalışanların ofise dönmesini sağlamanın en etkili yolu olacağını söyledi. grup.


Şehir Salı günü yaptığı açıklamada, Şubat ayından bu yana metroda yaşayan yaklaşık 1.400 evsizi barınaklara gitmeye ikna ettiğini duyurdu. Sığınma evlerinde kaç kişinin kaldığını söylemedi, bu sayı tipik olarak daha küçük: Ocak ayında, metrolardan sığınaklara gidenlerin üçte ikisi ayın sonunda ayrıldı.

Aynı zamanda, koronavirüs hakkındaki korkular da ortadan kalkmadı. Geçen sonbaharda yapılan bir müşteri anketine göre, trenlere dönmeyen metro yolcularının yaklaşık yüzde 79’u, sosyal mesafe endişelerinin kendilerini uzak tutan en önemli faktörler arasında olduğunu söyledi.

39 yaşındaki Michelle Lim, Manhattan’da yaşıyor ve pandemi sırasında yaklaşık iki yıldır metroya binmeyi bıraktı. O ve kocası her yerde bisiklete binmeye veya yürümeye başladılar ve Citi Bike üyelikleri satın aldılar.

“Daha önce bisiklete binilebilir olduğunu asla düşünmediğim mesafelere gitmeye başladım” dedi.

Asyalı olan Bayan Lim, özellikle Asyalı sakinlere yönelik rastgele saldırıların artması göz önüne alındığında, metroda şiddet olasılığı konusunda da gergin olduğunu söyledi.

“Bisiklete enayi yumruklayamazsın” dedi.

MTA, pandemi sırasında büyük gelir kayıplarının ardından potansiyel bir varoluşsal krizle de karşı karşıya. Eyalet ve federal paranın infüzyonu, ajansın 2026’da 2 milyar dolara ulaşması beklenen bir açığı kapatmasına yardımcı oldu.

Ancak en büyük finansman kaynağı müşterilerden toplanan paradır. Evvel hükümet pandemi yardımı biterse, toplu taşıma görevlileri ücretleri artırma veya hizmeti kesme baskısı ile karşı karşıya kalabilir. Metro liderleri, hizmet kesintilerinin toplu taşımayı halk için daha az uygun bir seçenek haline getirdiği ve yolcu sayısında daha fazla düşüşe neden olduğu bir “transit ölüm sarmalı” oluşturma konusunda endişeli.

Yetkililer, zaten çok borç içinde olan toplu taşıma sisteminin, yolcuların geri dönmemesi durumunda parasının biteceğinden endişe duyuyorlar. Kredi… The New York Times için Andres Kudacki

Metro yolcu sayısı 2021’e kıyasla bu yıl keskin bir şekilde artsa da – geçen yılın aynı dönemine kıyasla 1 Ocak ile 19 Mayıs arasında yaklaşık yüzde 64 daha fazla insan metroyu kullandı – MTA bu yıl için tahmin ettiğinden daha az yolculuk yaptı. Transit yetkilileri, kısmen, şehrin iyileşmesine darbe indiren Omicron varyantı ve alt varyantları üzerindeki düşüşü suçladılar.


Metro hizmeti de genellikle güvenilmezdir ve yolcular bazen trenler arasında 15 dakika bekler. Geçen Nisan ayında yaklaşık yüzde 91 olan hafta içi trenlerin yalnızca yüzde 82’si Nisan ayında zamanında geldi.

57 yaşındaki Hosea Roxbury, bu hafta Manhattan’daki 86. Cadde İstasyonu’nda B trenini beklerken, şiddet haberlerinin kendisini tedirgin ettiğini ve istasyonda polis memuru olmadığını kaydetti. Geçen yıl boyunca platform kenarından mümkün olduğunca uzakta durmaya başladı.

Bay Roxbury, “Metroya binmeden önce gerçekten iki kez düşünmek zorunda olmanız üzücü” dedi.

29 yaşındaki Bonnie Hefferman, artık akşam 9’dan sonra trene nadiren bindiğini söyledi. Bunun yerine, daha fazla yürüdüğünü ve bisiklete bindiğini ya da dışarı çıkmak yerine evde kalmayı tercih ettiğini söyledi.

“Zor,” dedi. “Prepandemi ile karşılaştırıldığında çok farklı.”

Bir ulaşım savunuculuğu grubu olan Riders Alliance’ın politika direktörü Danny Pearlstein, metrolarda suç artışıyla ilgili geçerli endişelere rağmen, insanların sisteme geri döneceğini, çünkü hala şehirde dolaşmanın en verimli ve ucuz yolu olduğunu söyledi.

“Biniciler, metroya giderken trenlerden ziyade araba ve kamyonlardan çok daha fazla tehlike altında” diye ekledi.

Bir kamu güvenliği mesajıyla belediye başkanlığına aday olan Demokrat Bay Adams, polis memurlarını ihtiyaç duyulan yerlere yeniden görevlendirerek ve istasyonlara mobil silah dedektörleri kurarak metroyu daha güvenli hale getirmek için çalışacağını söyledi. Bay Adams, JPMorgan Chase’den Jamie Dimon gibi şirket yöneticilerini metroya binerek güvenli olduğunu göstermeye çağırdı.


Bay Adams, Pazar günkü Q treni saldırısından önce Financial Times’a verdiği röportajda, “Kurumsal liderlerimize ‘Hey, trene binin!’ diyoruz” dedi. “New York’un geri döndüğünü ilan etmeliyiz.”

MTA’nın CEO’su Janno Lieber, ölümcül silahlı saldırının tutuklandığını duyurmak üzere Salı günü düzenlediği basın toplantısında, belediye başkanına trenlere ve platformlara daha fazla polis memuru gönderdiği için teşekkür etti.

“Zamanla, belediye başkanına ve polis komiseri’nin, binicilerin bu korkunç olaydan çok zarar görmüş, yıpranmış güvenlik hissini geri kazanma ve toplu taşımanın güvenliğine olan güveni yeniden tesis etme stratejisine yardımcı olacağımıza inanıyorum” dedi. söz konusu.

City College’da profesör ve Chicago Transit Authority’nin eski yönetici direktörü Robert Paaswell, metro saldırısının bazı sürücüleri birkaç gün korkutabileceğini, ancak etkisinin uzun sürmeyeceğini söyledi.

Şimdi New York’ta “herkes biraz gergin” dedi.

“Yardımcı olacak şeylerden biri, metrolarda daha görünür bir polis varlığıdır” dedi. Bunun tek seferlik, rastgele, nadir bir olay olduğunu ve bunu önlemek için mümkün olan her şeyi yaptıklarını halka açıklamaları gerekiyor” dedi.

Andy Newman raporlamaya katkıda bulundu.
 
Üst