Redistricting Karışıklık New York Belediye Meclisine Geliyor

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Birkaç uzun ay boyunca, New York’un eyalet kongre haritalarını yeniden çizme çabaları huysuz, çekişmeli bir savaşın içinde kaldı ve sonuçta çirkin parti içi kavgalara ve görevdeki Meclis üyelerinin görevden alınmasına yol açtı.

Şimdi sıra New York City’de ve erken geri dönüşler, 51 Kent Konseyi bölgesinin sınırlarını yeniden düzenleme girişiminin de zorlu bir yolla karşı karşıya kalacağını gösteriyor.

Üyeleri belediye başkanı ve Kent Konseyi liderleri tarafından atanan yeniden bölgelendirme komisyonu, Temmuz ayında şehir genelinde kapsamlı değişiklikler öngören bir ön harita sundu.


Harita, çıkar topluluklarını bölmekle ve tıpkı kongredeki muadili gibi Oy Hakları Yasası kapsamındaki azınlık topluluklarını korumadığı için hemen her kesimden eleştiri aldı.


Öneriler arasında, şehirdeki en büyük Siyah kooperatif sahiplerinden birine ev sahipliği yapan Queens’teki Rochdale Köyü’nü iki bölgeye bölmek vardı. Manhattan’da Hell’s Kitchen üç bölgeye bölündü; Brooklyn’de, Latino seçmenlerle zengin iki mahalle, Sunset Park ve Red Hook, ayrı mahallelere yerleştirilecekti.

Ancak belki de en çok merak uyandıran hareket, Sutton Place ve Hunter College’ın yarısı da dahil olmak üzere Manhattan’ın Doğu Yakası’nın bazı kısımlarını Queens’deki bölgelere taşımaktı.

Hunter College’ın başkanı Jennifer J. Raab Manhattan’daki bir komisyon oturumunda şunları söyledi: “Lexington Bulvarı’nı kapsayan ikonik köprümüze bayılıyoruz, ancak açıkçası onu Belediye bölgeleri arasında bir köprüye dönüştürmek çok uzak bir köprü” dedi. kolejin sözde Yedinci Kat Köprüsü.

Perşembe günü, bir dizi kamuya açık oturumdan sonra rekor kıran 9.500 yazılı ve sözlü yorum alan komisyon, haritasının yeni bir tekrarını yayınlayacak ve The New York Times tarafından incelenen bir versiyon, en tartışmalı değişikliklerin çoğunun olduğunu gösteriyor. tersine çevrilmiştir.


Yeniden dağıtım komisyonu başkanı ve Queens Kütüphanesi’nin genel müdürü Dennis Walcott, “Sadece değiştirmemiz gereken bazı şeyler vardı” dedi.


Bu değişiklikler arasında Hunter College ve Sutton Place’in Manhattan bölgesinde tutulması da yer alıyor.

“Bunu nasıl yapabiliriz,” dedi Bay Walcott, koleji bölmekle ilgili, vurgu için bir küfür ekleyerek. Belediye başkan yardımcısı ve okul rektörü olarak görev yapan kıdemli bir kamu görevlisi olarak Bay Walcott, komisyonun gözden geçirilmiş haritalarının herkesi memnun edeceğine dair hâlâ birkaç yanılsamaya sahip olduğunu söyledi, çünkü “herkesi memnun edemezsiniz”.

Örneğin, şehrin Asyalı nüfusundaki büyümeyi yansıtmak için haritalar üzerindeki baskıyı ele alalım: 2010 nüfus sayımından bu yana New York City, yüzde 55’i Asyalı olan 630.000 yeni sakin ekledi.

Haritalar, Brooklyn’de çoğunluk Asya bölgesi oluşturulması çağrısında bulundu, ancak Richmond Hill ve Queens’deki Güney Ozon Parkı’nı temsil eden ikinci bir bölge önerisini reddetti.

APA Sesi Yeniden Dağıtım Görev Gücü üyeleri, Queens mahallelerinde büyüyen Güney Asya ve Hint-Karayip topluluklarının kendi temsilcilerini seçebilmeleri için birleşmesi gerektiğini söyledi.

Mahalle sakinleri, bunun yerine komisyonun önerdiği ve gözden geçirilmiş haritalarının bu etnik grupları iki Kent Konseyi bölgesi arasında böldüğünü ve güçlerini tanımak yerine sulandırdığını söyledi. Revize edilen haritalara göre Güney Ozon Parkı 28. Bölgede, Richmond Hill ise 29. Bölgede olacak.

Etnik köken odaklı temsil eksikliği, Ida Kasırgası’nın kalıntıları Queens’teki bodrum katlarını sular altında bıraktığında ve Richmond Hill’deki birkaç kasaba evinde yakın zamanda çıkan bir yangında üç kişi öldüğünde ortaya çıktı. Görev gücünden konuşmacılar, bu trajedilerden sonra, topluluğun şehirden yardım toplamakta zorluk çektiğini söyledi.


Mohamed Q, “Kovid-19 kaynaklarına erişim eksikliği, göçmenlik hizmetleri, gıda güvensizliği, barınma ve ekonomik haklardan mahrum bırakma, Sih karşıtı nefret suçlarının artan oranları ve siyasi haklardan mahrum bırakmadan, seçilmiş yetkililerimiz Güney Asya ve Karayip topluluklarımızı görmezden geldi” dedi. Amin, Karayip Eşitlik Projesi’nin kurucusu ve yönetici direktörü.


Brooklyn’de, Asya Dalgası İttifakı’nın çabaları, Asyalı çoğunluk bölgesini ilçede tutmayı destekleyen 4.000’den fazla yorumun toplanmasına yardımcı oldu. Gözden geçirilmiş haritaya göre bölge, Sunset Park, Dyker Heights ve Bensonhurst’ün bölümlerini içerecek.

Komisyon tarafından işe alınan bir oy hakları yasası uzmanı, yeni haritanın Siyah ve Latin bölgelerini koruyarak ve Asyalıların seçtikleri bir adayı seçme fırsatını artırarak yasalara uygun olduğunu tespit etti.

Asya Dalgası İttifakı başkanı Yiatin Chu, Asya topluluğu siyasi olarak “olgun” olmadığı ve hala güç kollarını nasıl hareket ettireceğini öğrendiği için bölgenin nihai haritalarda kalacağını umduğunu söyledi.

Bayan Chu, “Aslında bir şansımız olması için çoğunluğa ihtiyacımız var çünkü kayıtlı değiliz, ön seçimlere katılmıyoruz ve yeterince başarılı değiliz” dedi.

Belediye Meclisi yeni haritaları gözden geçirecek. Onları kabul edebilirler, ancak plana karşı oy kullanma ve komisyona geri göndermeden önce kendi değişikliklerini önerme seçeneğine sahip olabilirler, bu da ek değişiklikler yapabilir.

Konsey konuşmacısı Adrienne Adams, “Orijinal haritaların çoğu için uygun olmadığının bir sır olmadığını biliyoruz ve bunu sadece hafifçe söyleyeceğim” dedi.


Pek çoğu, ilk bölge haritaları setindeki daha sakıncalı değişikliklerin bazılarının temel nedeninin, Brooklyn’e en az bir geçiş yapmak yerine, Staten Island’ın üç semtini de o ilçede tutma kararı olduğu konusunda hemfikirdi.


Şehrin yasal olarak en az nüfuslu ve en kalabalık Konsey bölgeleri arasında yüzde 5’ten fazla bir nüfus farkı olmaması gerekiyor, bu nedenle üç Staten Island bölgesinin tamamını sağlam tutmak, diğer ilçelerdeki çok sayıda ilçeyi yeniden düzenlemek anlamına geliyordu.

Yeni haritalara göre, Staten Island’daki 50. Bölge şimdi Verrazzano-Narrows Köprüsü’nü geçecek ve Brooklyn’deki Fort Hamilton Ordu Üssü ile Bath Beach’in küçük bir bölümünü birleştirecek ve 11. Kongre Bölgesi’ne daha çok benzeyecek. Bu değişiklik, diğer değişikliklerin domino etkisine izin verdi: Hell’s Kitchen’ın çoğu artık bir bölgede; Rochdale Köyü bir Queens bölgesinde kalacak; Red Hook ve Sunset Park’ın çoğu Brooklyn’de bir bölgede kalacak.

Komisyon gözden geçirilmiş bir planı onaylamak için oy kullandığında, ne belediye başkanı ne de Kent Konseyi haritayı değiştirme yetkisine sahip değildir. Yeni hatlar önümüzdeki yıl yapılacak Kent Konseyi seçimlerinde kullanılacak ve önümüzdeki on yıl boyunca yerinde kalacak.

Yeniden dağıtım sürecini izleyen iyi bir hükümet grubu olan Vatandaşlar Birliği, sürecin başlamasından bu yana 10 kamuya açık oturum düzenlediği için komisyona övgüde bulundu. Ancak bu toplantılarda tam yeter sayı bulunmadığından grup, Belediye Başkanı Eric Adams, Konsey başkanı ve Konsey Cumhuriyetçi azınlık lideri Joseph Borelli tarafından atanan 15 üyeli komisyonun asıl müzakerelerini kamuoyunun dışında yapmasından endişe duyuyordu.

Bu özel tartışmalar, Bay Borelli’nin Staten Island’a üstünlük sağlamak ve ezici bir çoğunlukla Demokratik bir şehirde Cumhuriyetçiler tarafından kazanılabilecek daha fazla bölge oluşturmak için atanan üç ve belediye başkanının atanan yedi kişiden oluşan bir oy bloğu düzenlediği yönündeki suçlamaları körükledi.

Bay Borelli, Staten Island’ı bütün olarak tutma arzusunun bir sır olmadığını ve bunu yapmamanın sadece başka sorunlar yaratacağını söyledi.

“İçinde t Son haritalarda herkesin mutsuzluğu sadece Staten Island’a dayanıyordu,” dedi Bay Borelli. Bölge komisyonu şimdi başka tasarımları araştırırken, “tamamen yeni bir anlaşmazlık ürününün ortaya çıkmasını” bekliyor.
 
Üst